Denně najedou vlaky RegioPanter osazené bateriemi téměř dva tisíce kilometrů. Od začátku nasazení na trati z Ostravy přes Studénku a Štramberk do Veřovic už najely dohromady přes 65 tisíc kilometrů.
Trať z Ostravy do Veřovic je elektrizovaná jen zčásti, proto dřív museli cestující přestupovat u většiny spojů ve Studénce z elektrického do motorového vlaku. Teď obstará celou cestu jen jeden vlak s elektrickým pohonem a cestující už přestupovat nemusí. V místech s trakčním vedením je vlak napájen přímo z troleje a tam, kde elektrické vedení chybí, napájí elektrické motory velkokapacitní baterie.
Elektrická jednotka RegioPanter osazená bateriemi se nabíjí během jízdy pod trolejovým vedením. Díky rekuperaci jsou baterie dobíjeny i mimo elektrické vedení, a to při brzdění vlaku.
Rozšíření bateriových vlaků
Za dva roky doplní čtveřici aku-elektrických vlaků na severu Moravy dalších 15 bateriových jednotek. Loni České dráhy podepsaly smlouvu na jejich výrobu s výrobcem Škoda Group. Hodnota kontraktu je 3,5 miliardy korun, z toho zhruba čtvrtina připadá na údržbu a náhradní díly. Jedna jednotka vyjde v přepočtu na 169 milionů korun. Dále je potřeba vybudování dobíjecích jednotek, které mají stát maximálně 60 milionů korun.
Elektrické jednotky umožní zavedení přímých vlaků bez přestupu z krajské metropole Ostravy do nejrůznějších míst kraje, kam nevedou elektrizované tratě, jako jsou např. Krnov, Nový Jičín nebo Budišov nad Budišovkou. Na elektrizovaných tratích budou napájeny přímo z trakčního vedení a budou na nich dobíjeny také trakční baterie. Jejich dobíjení bude možné také při rekuperaci na neelektrizovaných tratích např. při jízdě po spádu nebo při brzdění do stanic a zastávek.
Tratě, které budou obsluhované duálními jednotkami
- Ostrava – Opava – Krnov;
- Ostrava – Suchdol nad Odrou – Nový Jičín (hlavně pracovní dny);
- Ostrava – Budišov nad Budišovkou (víkendy);
- Ostrava – Český Těšín – Frýdek-Místek a zpět, po rekonstrukci tratě 323 okružní linka Ostrava – Český Těšín – Frýdek-Místek – Ostrava.