„Liberty je jediným zákazníkem společnosti Tameh. Její dlouhodobé neplacení způsobilo katastrofální finanční situaci společnosti. Vyčerpalo veškeré potenciální rezervy a vedlo k tomu, že Tameh již nemůže nakupovat žádné další uhlí podle smluv s dodavateli, které vyjednala Liberty."
Výňatek z oznámení o ukončení provozu zveřejnil ve čtvrtek jako první server idnes.cz. Společnost Tameh ho zaslala huti Liberty Ostrava, protože jí dluží téměř dvě miliardy korun. Z toho 1,2 miliardy po splatnosti. Tameh tvrdí, že nemá peníze na nákup uhlí a tím pádem nemůže vyrábět energie. Ve čtvrtek proto začala odstávka hlavního kotle K10 a na dvou menších by se mělo pokračovat dál. Do vyčerpání zásob, což může být klidně do konce týdne.
Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Momentálně nemáme bližší informace. Jenom ty, že mezi Liberty Ostrava a společností Tameh probíhají jednání. A my jako odbory s vyjádřením vyčkáváme. Zatím nevíme, jaký to bude mít vliv na zaměstnanost v huti."
Provoz v huti zatím funguje beze změn. Přesto, kdyby došlo k odstávce dodávky energií, kompletně se zastaví. Tameh totiž dodává do Liberty elektřinu, teplo, vzduch i technologickou páru. Situace velmi znepokojila vedení Moravskoslezského kraje.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Vedení Liberty předevčírem předložilo plán, jak bude postupovat dál. Byl jsem informován o tom, že v lednu opět obnoví výrobu vysoké pece číslo 3 a navazující výrobu v ocelárně. Zároveň spustí optimalizační plán, jehož součástí je nový provozní model, který by měl zvýšit kapacitu výroby a ziskovost válcoven. A že také jedná se svým věřitelem firmou TAMEH, která Liberty dodává energii, před kterým požádala před časem krajský soud o ochranu. Ubezpečili mě, že budou svým zaměstnancům i nadále vyplácet mzdy a nebudou propouštět a že se nic nezměnilo ani na plánech přeměnit ostravskou huť v uhlíkově neutrálního výrobce."
Jestli je tento plán reálný, nebo ne ukážou další dny. Vše je ale v rukou Liberty. Moravskoslezský kraj v tomto nemá jakoukoliv další kompetenci. Během dne se také objevila informace, že na situaci musela reagovat také obec Vratimov. Několik tisíc obyvatel totiž odebírá teplo ze společnosti Tameh.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Zdrojem tepla jsou samozřejmě kotle společnosti TAMEH. Proto jsme oslovili vedení Vratimova, zda disponují záložním zdrojem tepla. Když se potvrdilo, že takový zdroj není k dispozici, obrátili jsme se na společnost Veolia s dotazem, zda je techniky možné zásobovat Vratimov z jejich teplárenské soustavy. Potvrdilo se, že to možné je. Tento průzkum se odehrál na konci minulého týdne a od té doby probíhají každodenní jednání mezi Vratimovem, Liberty, TAMEH a Veolií. Ta vyústila v dohodu, která zajistí vytápění Vratimova bez jakéhokoliv výpadku. Zda k přepojení skutečně dojde, nebo se v posledních hodinách podaří vyhasnutí kotlů zabránit, už nebude mít na obyvatele Vratimova vliv. Teplo mít budou."
Tameh už se také odvolala proti individuálnímu moratoriu v případě Liberty. Tameh se totiž snaží dokázat, že je huť v úpadku.
Patrik Schober, mluvčí společnosti Tameh: "Současné problémy Liberty Ostrava jsou způsobené nikoliv důvody uvedenými v žádosti o moratorium, v níž ostravská huť hovoří o negativní tržní situaci, ale především vztahy ve skupině Liberty Steel Group. Liberty Ostrava totiž ještě donedávna hospodařila se ziskem. Stávající majitel huti Sandžív Gupta ale peníze zapůjčil do zahraničních podniků v rámci skupiny Liberty Steel Group. Právě to je důvodem, který Liberty Ostrava neumožňuje platit její tuzemské dluhy."
Liberty Ostrava poskytla jiným subjektům ve skupině úvěry přesahující 7 miliard korun, které jí teď chybí.
Patrik Schober, mluvčí společnosti Tameh: "Sandžív Gupta totiž mohl veškeré problémy ostravské huti vyřešit prostým vrácením těchto prostředků zpět do ČR. To se však nestalo. Liberty Ostrava místo toho požaduje soudní ochranu, na níž ale v dané situaci logicky nemá nárok. Společnosti TAMEH proto nezbylo než podat proti individuálnímu moratoriu odvolání. Nemůže nečinně přihlížet postupu, jenž stojí na zakrývání skutečných důvodů finančních potíží, za něž je odpovědný majitel huti. V situaci, ve které se Liberty Ostrava nachází, je individuální moratorium nepřípustné a pro TAMEH silně poškozující."
Moravskoslezský kraj je průběžně informován o vývoji v Liberty na základě jednání předsednictva krajské tripartity i separátních schůzek. Z nich je zřejmé, že finanční problémy Liberty se přenášejí na desítky či stovky jejích dodavatelů a odběratelů a ohrožují po desítky let budované a zaběhnuté obchodní postupy.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Na náš popud vznikne pracovní skupina, která prověří možnost použít peníze z Modernizačního fondu i pro Liberty, MS Pakt zaměstnanosti mapuje možnosti pracovního uplatnění zaměstnanců nejen tohoto podniku, ale i navazujících firem."