Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž z Ostravy přišel o 2,2 milionu. Naletěl na falešnou reklamu s Jakubem Prachařem

Celý MS kraj |

Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.

Začalo to falešnými články na internetu o tom, jak se obyčejným lidem změnil život, když začali investovat své peníze a díky tomu mají nyní pravidelnou rentu. Nyní zašli podvodníci ještě dál a začali naplno využívat umělou inteligenci. Pomocí ní totiž dokážou upravit například jakékoliv video tak, aby například veřejně známá osobnost dokázala na obraze říct nepravdivé informace. Lidé často nepoznají, že jde o podvod, protože video vypadá jako opravdové a dokonce i hlas a mluva slavné osobnosti působí velmi realisticky. Na podobnou reklamu naletěl i muž středního věku z Ostravy. Zlákala ho falešná reklama známého herce Jakuba Prachaře v pořadu show Jana Krause, kde spolu dvojice mluvila o finanční investici.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nutno podotknout, že takové upoutávky na sociálních sítích se objevují velmi často. Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit. Cíl je vždy stejný – nalákat lidi a připravit je o peníze."

Jak sám poškozený uvedl, pod falešným článkem byl uvedený odkaz pro registraci do obchodní platformy. Na základě toho se zaregistroval, uvedl telefonní číslo, e-mail. Tady už přišel na řadu podvodník, který během třiceti minut muži zavolal.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "První otázka od „podvodníka“ zněla, zda už muž někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl. Poškozený souhlasil a domluvili se na počáteční investici 250 Eur. Ještě před samotnou platbou byly muži samozřejmě prostřednictvím e-mailu zaslány přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně muž po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku."

Po celou dobu probíhala komunikace buď telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den byl muž kontaktován údajným makléřem, který mu popsal, jak bude spolupráce vypadat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je nutno upozornit na to, že takové podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné. Muž na telefonu poškozenému sdělil, že se investuje zhruba třetina objemu celkové částky, která je na obchodním účtu v té platformě, a to měnové páry, komunity, kryptoměny apod."

Podvodník ukázal muži dokonce i propracovaný obchodní terminál. Poškozený se pak do obchodní platformy přihlásil přes login a heslo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zvláštní bylo to, že i přesto, že mu do tohoto nedal přístup, tak mu muž na telefonu popisoval vše, co vidí na obrazovce. Tedy své investované eura, které byly již převedeny na USDT (kryptoměny). Komunikace mezi muži probíhala několik dnů. Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek."

Podvodníci mají vlastní obchodní internetový portál, který dokonale poškozené zmate. Ti tam mohou sami obchodovat a systém jim fingovaně připisuje úročení jejich peněz. Poškození jsou pak v euforii a mají dojem, že toto investování skutečně funguje. Cílem je, aby tam lidé poslali co nejvíce peněz, o které je podvodníci připraví.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Samozřejmě pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká. Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9.000 USDT. (kryptoměna)"

Postupně tam poškozený naposílal statisíce korun, které se mu fingovaně úročily. Ve skutečnosti tam ale žádné peníze nebyly, protože podvodníci je lidem okamžitě kradli. Zhruba po měsíci a půl chtěl poškozený vybrat z obchodního portálu 46 tisíc mincí kryptoměny USDT, ta by měla aktuálně hodnotu přesahující jeden milion korun. Po portálu chtěl, aby mu kryptoměnu směnil na eura a vyplatil na osobní účet. Jenže to se nestalo. Po zadání požadavku obchodní portál přestal reagovat. A tady přišli podvodníci s další fintou, jak podvedeného uklidnit a přesvědčit ho, že je vše v pořádku.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že jejich stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku."

Podvodníci dokonce poškozenému volali a vydávali se za společnosti, které řeší podvody v kryptoměnách. Následně ho uklidňovali, že situaci stále řeší, on se stal obětí podvodu a oni mu pomůžou. Samozřejmě dál tvrdili, že s obchodní platformou je všechno v pořádku a on může v klidu dál investovat. Což také dělal. Celkově tak podvodníkům poslal 2 250 000 korun.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V dané věci byly komisařem 2. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Poškozený muž u výslechu dodal, že hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač."

Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované."

mail podvodníků k údajnému napadení obchodní platformy hackery

Nahlásit chybu


K tématu

Podvodníci s kryptoměnou připravili muže z Havířova o milion korun

3. listopadu 2023 10:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

59letý muž z Havířova chtěl vydělat na investici do kryptoměny. Nechal se ale napálit vysokým zhodnocením na neznámých internetových stránkách. Kontaktovali ho podvodníci a doslova si ho omotali kolem prstu. Naslibovali mu vysoké zhodnocení peněz a muž jim začal posílat peníze. Nakonec přišel o milion korun. Peníze už zřejmě nikdy neuvidí. Podobných podvodů bohužel neustále přibývá.

Muž z Karvinska přišel o téměř půl milionu korun. Podvodníkovi dal přístup k účtu

21. února 2024 13:41 | Karviná | Jiří Cileček

Reklama na internetu lákala na vysoké zhodnocení peněz. Stačilo se jen zaregistrovat a investovat do kryptoměny. Tím ale padl muž z Karvinska do velmi propracovaného systému podvodu. Neznámý muž na telefonu přesvědčil poškozeného, že mu se vším pomůže a získal od něj osobní přístupy k bankovnímu účtu, ze kterého mu vysál téměř půl milionu korun.

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

15. dubna 2024 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.


ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Dnes 11:52, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

MSK poskytne finanční dar osmnácti postiženým obcím, peníze by měly mít na účtech do pátku

Moravskoslezský kraj daruje nejvíce povodněmi postiženým obcím jako bezprostřední pomoc devět milionů korun. Hejtman kraje Josef Bělica to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci.

Evakuovaní psi z karvinského útulku jsou zpátky

Karvinský magistrát ještě v době před záplavami zajistil preventivní odvoz psů z útulku v Darkově. Nebylo jasné, zda se voda dostane až do areálu a ohrozí jejich životy. Nyni jsou už psi zpátky v kotcích.

Krnovská nemocnice byla povodní zcela ochromena, musela řešit dodávky vody i elektřiny

S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.

MHD ve Frýdku-Místku má nově 12 nejmodernějších elektrobusů

Poskytovatel městské hromadné dopravy ve městě pořídil do výbavy 12 nejmodernějších elektrobusů. Zcela bezemisní vozy nahradí původní autobusy s pohonem na naftu a CNG. Pořízení vyšlo na 155 milionů korun. Velkou část ale zaplatila evropská dotace.

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů, které ohrožují domy

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Začala oprava protržené hráze na soutoku Odry a Opavy. Zatím půjde jen o dočasné řešení

Hned po opadnutí vody u soutoku Opavy a Odry začaly práce na opravě hráze, kterou voda protrhla. Zatím jde pouze o provizorní a hlavně rychlé řešení, které by mělo ochránit obyvatele v případě dalšího výrazného stoupnutí hladiny řeky.

Lidé z Charity jezdí pomáhat na Krnovsko a Bohumínsko, potřeba jsou elektrocentrály

Velká voda přímo v Novém Jičíně výraznou škodu nenapáchala, pomoc zdejší Charity tak směřuje do oblasti Krnovska a Bohumína. Lidem vezou potraviny, čistící prostředky, ale i slova útěchy a podpory.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

V Porubě uklízí důsledky povodní. Radnice už je v provozu

Důsledky povodní jsou odklizeny a Úřad městského obvodu Poruba je tak opět přístupný lidem. Vrátila se sem i matrika, která se musela dočasně přestěhovat do informačního centra na Hlavní třídě.

Český Těšín nenechává nikoho po záplavách na holičkách

Úředníci, sociální pracovníci i neziskové organizace v Českém Těšíně spojili síly se složkami Integrovaného záchranného systému a zapojili se aktivně do pomoci lidem zasaženým povodněmi. Koordinační schůzky pomáhají v komunikaci a rozdělování jednotlivých úkolů.

V Moravskoslezském kraji se uchází o senátorské křeslo 20 kandidátů

V Moravskoslezském kraji se o senátorské křeslo v letošních volbách uchází ve třech obvodech celkem dvacet kandidátů. Hlasovací lístky už by měli mít všichni voliči ve svých schránkách. Pozor, to však nebude platit pro druhé kolo.

Expert: Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Jádro vyžaduje odborníky, ČEZ zaměstná 4000 lidí

Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren.

Briketační linka výrazně sníží emise v Třineckých železárnách

Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa.

Hasiči dále pokračují v odčerpávání vody ze zaplavených území a nasazují další čerpadla

Včera 22:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejrůznějších místech, která byla v Moravskoslezském kraji postižena záplavami, pokračují hasiči v odčerpávání vody. Většinou používají klasická čerpadla, někde nasazují velkokapacitní.

Muž z Ostravy přišel o 2,2 milionu. Naletěl na falešnou reklamu s Jakubem Prachařem
Vydáno 27. března 2024 16:00, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Začalo to falešnými články na internetu o tom, jak se obyčejným lidem změnil život, když začali investovat své peníze a díky tomu mají nyní pravidelnou rentu. Nyní zašli podvodníci ještě dál a začali naplno využívat umělou inteligenci. Pomocí ní totiž dokážou upravit například jakékoliv video tak, aby například veřejně známá osobnost dokázala na obraze říct nepravdivé informace. Lidé často nepoznají, že jde o podvod, protože video vypadá jako opravdové a dokonce i hlas a mluva slavné osobnosti působí velmi realisticky. Na podobnou reklamu naletěl i muž středního věku z Ostravy. Zlákala ho falešná reklama známého herce Jakuba Prachaře v pořadu show Jana Krause, kde spolu dvojice mluvila o finanční investici.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nutno podotknout, že takové upoutávky na sociálních sítích se objevují velmi často. Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit. Cíl je vždy stejný – nalákat lidi a připravit je o peníze."

Jak sám poškozený uvedl, pod falešným článkem byl uvedený odkaz pro registraci do obchodní platformy. Na základě toho se zaregistroval, uvedl telefonní číslo, e-mail. Tady už přišel na řadu podvodník, který během třiceti minut muži zavolal.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "První otázka od „podvodníka“ zněla, zda už muž někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl. Poškozený souhlasil a domluvili se na počáteční investici 250 Eur. Ještě před samotnou platbou byly muži samozřejmě prostřednictvím e-mailu zaslány přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně muž po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku."

Po celou dobu probíhala komunikace buď telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den byl muž kontaktován údajným makléřem, který mu popsal, jak bude spolupráce vypadat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je nutno upozornit na to, že takové podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné. Muž na telefonu poškozenému sdělil, že se investuje zhruba třetina objemu celkové částky, která je na obchodním účtu v té platformě, a to měnové páry, komunity, kryptoměny apod."

Podvodník ukázal muži dokonce i propracovaný obchodní terminál. Poškozený se pak do obchodní platformy přihlásil přes login a heslo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zvláštní bylo to, že i přesto, že mu do tohoto nedal přístup, tak mu muž na telefonu popisoval vše, co vidí na obrazovce. Tedy své investované eura, které byly již převedeny na USDT (kryptoměny). Komunikace mezi muži probíhala několik dnů. Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek."

Podvodníci mají vlastní obchodní internetový portál, který dokonale poškozené zmate. Ti tam mohou sami obchodovat a systém jim fingovaně připisuje úročení jejich peněz. Poškození jsou pak v euforii a mají dojem, že toto investování skutečně funguje. Cílem je, aby tam lidé poslali co nejvíce peněz, o které je podvodníci připraví.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Samozřejmě pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká. Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9.000 USDT. (kryptoměna)"

Postupně tam poškozený naposílal statisíce korun, které se mu fingovaně úročily. Ve skutečnosti tam ale žádné peníze nebyly, protože podvodníci je lidem okamžitě kradli. Zhruba po měsíci a půl chtěl poškozený vybrat z obchodního portálu 46 tisíc mincí kryptoměny USDT, ta by měla aktuálně hodnotu přesahující jeden milion korun. Po portálu chtěl, aby mu kryptoměnu směnil na eura a vyplatil na osobní účet. Jenže to se nestalo. Po zadání požadavku obchodní portál přestal reagovat. A tady přišli podvodníci s další fintou, jak podvedeného uklidnit a přesvědčit ho, že je vše v pořádku.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že jejich stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku."

Podvodníci dokonce poškozenému volali a vydávali se za společnosti, které řeší podvody v kryptoměnách. Následně ho uklidňovali, že situaci stále řeší, on se stal obětí podvodu a oni mu pomůžou. Samozřejmě dál tvrdili, že s obchodní platformou je všechno v pořádku a on může v klidu dál investovat. Což také dělal. Celkově tak podvodníkům poslal 2 250 000 korun.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V dané věci byly komisařem 2. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Poškozený muž u výslechu dodal, že hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač."

Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované."

mail podvodníků k údajnému napadení obchodní platformy hackery

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042281/muz-z-ostravy-prisel-o-22-milionu-naletel-na-falesnou-reklamu-s-jakubem-pracharem