Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž z Ostravy přišel o 2,2 milionu. Naletěl na falešnou reklamu s Jakubem Prachařem

Celý MS kraj |

Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.

Začalo to falešnými články na internetu o tom, jak se obyčejným lidem změnil život, když začali investovat své peníze a díky tomu mají nyní pravidelnou rentu. Nyní zašli podvodníci ještě dál a začali naplno využívat umělou inteligenci. Pomocí ní totiž dokážou upravit například jakékoliv video tak, aby například veřejně známá osobnost dokázala na obraze říct nepravdivé informace. Lidé často nepoznají, že jde o podvod, protože video vypadá jako opravdové a dokonce i hlas a mluva slavné osobnosti působí velmi realisticky. Na podobnou reklamu naletěl i muž středního věku z Ostravy. Zlákala ho falešná reklama známého herce Jakuba Prachaře v pořadu show Jana Krause, kde spolu dvojice mluvila o finanční investici.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nutno podotknout, že takové upoutávky na sociálních sítích se objevují velmi často. Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit. Cíl je vždy stejný – nalákat lidi a připravit je o peníze."

Jak sám poškozený uvedl, pod falešným článkem byl uvedený odkaz pro registraci do obchodní platformy. Na základě toho se zaregistroval, uvedl telefonní číslo, e-mail. Tady už přišel na řadu podvodník, který během třiceti minut muži zavolal.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "První otázka od „podvodníka“ zněla, zda už muž někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl. Poškozený souhlasil a domluvili se na počáteční investici 250 Eur. Ještě před samotnou platbou byly muži samozřejmě prostřednictvím e-mailu zaslány přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně muž po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku."

Po celou dobu probíhala komunikace buď telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den byl muž kontaktován údajným makléřem, který mu popsal, jak bude spolupráce vypadat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je nutno upozornit na to, že takové podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné. Muž na telefonu poškozenému sdělil, že se investuje zhruba třetina objemu celkové částky, která je na obchodním účtu v té platformě, a to měnové páry, komunity, kryptoměny apod."

Podvodník ukázal muži dokonce i propracovaný obchodní terminál. Poškozený se pak do obchodní platformy přihlásil přes login a heslo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zvláštní bylo to, že i přesto, že mu do tohoto nedal přístup, tak mu muž na telefonu popisoval vše, co vidí na obrazovce. Tedy své investované eura, které byly již převedeny na USDT (kryptoměny). Komunikace mezi muži probíhala několik dnů. Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek."

Podvodníci mají vlastní obchodní internetový portál, který dokonale poškozené zmate. Ti tam mohou sami obchodovat a systém jim fingovaně připisuje úročení jejich peněz. Poškození jsou pak v euforii a mají dojem, že toto investování skutečně funguje. Cílem je, aby tam lidé poslali co nejvíce peněz, o které je podvodníci připraví.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Samozřejmě pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká. Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9.000 USDT. (kryptoměna)"

Postupně tam poškozený naposílal statisíce korun, které se mu fingovaně úročily. Ve skutečnosti tam ale žádné peníze nebyly, protože podvodníci je lidem okamžitě kradli. Zhruba po měsíci a půl chtěl poškozený vybrat z obchodního portálu 46 tisíc mincí kryptoměny USDT, ta by měla aktuálně hodnotu přesahující jeden milion korun. Po portálu chtěl, aby mu kryptoměnu směnil na eura a vyplatil na osobní účet. Jenže to se nestalo. Po zadání požadavku obchodní portál přestal reagovat. A tady přišli podvodníci s další fintou, jak podvedeného uklidnit a přesvědčit ho, že je vše v pořádku.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že jejich stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku."

Podvodníci dokonce poškozenému volali a vydávali se za společnosti, které řeší podvody v kryptoměnách. Následně ho uklidňovali, že situaci stále řeší, on se stal obětí podvodu a oni mu pomůžou. Samozřejmě dál tvrdili, že s obchodní platformou je všechno v pořádku a on může v klidu dál investovat. Což také dělal. Celkově tak podvodníkům poslal 2 250 000 korun.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V dané věci byly komisařem 2. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Poškozený muž u výslechu dodal, že hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač."

Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované."

mail podvodníků k údajnému napadení obchodní platformy hackery

Nahlásit chybu


K tématu

Muž z Karvinska přišel o téměř půl milionu korun. Podvodníkovi dal přístup k účtu

21. února 2024 13:41 | Karviná | Jiří Cileček

Reklama na internetu lákala na vysoké zhodnocení peněz. Stačilo se jen zaregistrovat a investovat do kryptoměny. Tím ale padl muž z Karvinska do velmi propracovaného systému podvodu. Neznámý muž na telefonu přesvědčil poškozeného, že mu se vším pomůže a získal od něj osobní přístupy k bankovnímu účtu, ze kterého mu vysál téměř půl milionu korun.

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

15. dubna 2024 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

Podvodník nakoupil elektroniku za 80 tisíc na cizí účet

12. prosince 2023 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie hledá muže, který vyzvedl v pražském obchodě elektroniku za 80 tisíc korun. Tyto peníze přitom pocházely z účtu ženy z Ostravy, kterou napálil podvodník. Dostal od ní vzdálený přístup do jejího internetového bankovnictví a následně nakoupil zboží.


Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Dnes 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Muž z Ostravy přišel o 2,2 milionu. Naletěl na falešnou reklamu s Jakubem Prachařem
Vydáno 27. března 2024 16:00, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Falešné reklamy se slavnými osobnosti v poslední době zaplavily internet a sociální sítě. Na jedno z videí se chytil i muž středního věku z Ostravy. Reklama nabízela velké a rychlé zhodnocení peněz. Podvodník na telefonu pak muže přesvědčil k investici do kryptoměny a postupně ho připravil o více než 2,2 milionu korun.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Začalo to falešnými články na internetu o tom, jak se obyčejným lidem změnil život, když začali investovat své peníze a díky tomu mají nyní pravidelnou rentu. Nyní zašli podvodníci ještě dál a začali naplno využívat umělou inteligenci. Pomocí ní totiž dokážou upravit například jakékoliv video tak, aby například veřejně známá osobnost dokázala na obraze říct nepravdivé informace. Lidé často nepoznají, že jde o podvod, protože video vypadá jako opravdové a dokonce i hlas a mluva slavné osobnosti působí velmi realisticky. Na podobnou reklamu naletěl i muž středního věku z Ostravy. Zlákala ho falešná reklama známého herce Jakuba Prachaře v pořadu show Jana Krause, kde spolu dvojice mluvila o finanční investici.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Nutno podotknout, že takové upoutávky na sociálních sítích se objevují velmi často. Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit. Cíl je vždy stejný – nalákat lidi a připravit je o peníze."

Jak sám poškozený uvedl, pod falešným článkem byl uvedený odkaz pro registraci do obchodní platformy. Na základě toho se zaregistroval, uvedl telefonní číslo, e-mail. Tady už přišel na řadu podvodník, který během třiceti minut muži zavolal.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "První otázka od „podvodníka“ zněla, zda už muž někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl. Poškozený souhlasil a domluvili se na počáteční investici 250 Eur. Ještě před samotnou platbou byly muži samozřejmě prostřednictvím e-mailu zaslány přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně muž po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku."

Po celou dobu probíhala komunikace buď telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den byl muž kontaktován údajným makléřem, který mu popsal, jak bude spolupráce vypadat.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Je nutno upozornit na to, že takové podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné. Muž na telefonu poškozenému sdělil, že se investuje zhruba třetina objemu celkové částky, která je na obchodním účtu v té platformě, a to měnové páry, komunity, kryptoměny apod."

Podvodník ukázal muži dokonce i propracovaný obchodní terminál. Poškozený se pak do obchodní platformy přihlásil přes login a heslo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zvláštní bylo to, že i přesto, že mu do tohoto nedal přístup, tak mu muž na telefonu popisoval vše, co vidí na obrazovce. Tedy své investované eura, které byly již převedeny na USDT (kryptoměny). Komunikace mezi muži probíhala několik dnů. Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek."

Podvodníci mají vlastní obchodní internetový portál, který dokonale poškozené zmate. Ti tam mohou sami obchodovat a systém jim fingovaně připisuje úročení jejich peněz. Poškození jsou pak v euforii a mají dojem, že toto investování skutečně funguje. Cílem je, aby tam lidé poslali co nejvíce peněz, o které je podvodníci připraví.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Samozřejmě pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká. Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9.000 USDT. (kryptoměna)"

Postupně tam poškozený naposílal statisíce korun, které se mu fingovaně úročily. Ve skutečnosti tam ale žádné peníze nebyly, protože podvodníci je lidem okamžitě kradli. Zhruba po měsíci a půl chtěl poškozený vybrat z obchodního portálu 46 tisíc mincí kryptoměny USDT, ta by měla aktuálně hodnotu přesahující jeden milion korun. Po portálu chtěl, aby mu kryptoměnu směnil na eura a vyplatil na osobní účet. Jenže to se nestalo. Po zadání požadavku obchodní portál přestal reagovat. A tady přišli podvodníci s další fintou, jak podvedeného uklidnit a přesvědčit ho, že je vše v pořádku.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že jejich stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku."

Podvodníci dokonce poškozenému volali a vydávali se za společnosti, které řeší podvody v kryptoměnách. Následně ho uklidňovali, že situaci stále řeší, on se stal obětí podvodu a oni mu pomůžou. Samozřejmě dál tvrdili, že s obchodní platformou je všechno v pořádku a on může v klidu dál investovat. Což také dělal. Celkově tak podvodníkům poslal 2 250 000 korun.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V dané věci byly komisařem 2. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Poškozený muž u výslechu dodal, že hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač."

Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto případy jsou dnes opravdu sofistikované."

mail podvodníků k údajnému napadení obchodní platformy hackery

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042281/muz-z-ostravy-prisel-o-22-milionu-naletel-na-falesnou-reklamu-s-jakubem-pracharem