Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Podvodníci používají stále propracovanější metody, jak zmást své oběti. Často je přesvědčí o nemožném, vyvedou z rovnováhy a následně připraví mnohdy o celoživotní úspory.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Někteří z občanů se již s tímto jednáním setkali, i když mu třeba nevěnovali patřičnou pozornost. Stačí například zveřejnit nabídku na jednom z inzertních serverů na prodej zboží a následné kontaktování ze strany potencionálních pachatelů může proběhnout v řádu minut. Na níže uvedených případech lze spatřit tyto i další způsoby vylákání citlivých informací a jejich následné zneužití."
Policisté z obvodního oddělení v Hlučíně prověřují například případ podvedeného muže, kterého po nainstalování aplikace k investování s kryptoměnou Bitcoin do svého mobilního telefonu kontaktoval pachatel s cizím přízvukem, smyšleným jménem a představil se jako analytik a bankovní poradce.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Přemluvil jej k zainvestování 5 tisíc korun. Když chtěl muž své peníze z aplikace vybrat, neznámý se mu ozval znovu a přesvědčil jej k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup do telefonu. V tom okamžiku začal na dálku ovládat a odčerpávat z bankovního účtu poškozeného dalších 16 tisíc korun. Následnému pokusu o založení půjčky již muž zabránil zablokováním svého účtu."¨
mail podvodníka; zdroj: Policie ČR
V Hlučíně také řeší případ podvedené ženy, kterou telefonicky kontaktoval údajný zaměstnanec České národní banky s tím, že byla napadena její bankovní identita. Z tohoto důvodu jí podvodník doporučil převést všechny peníze ze svých spořících a běžných účtů na jím zřízený, údajně bezpečný, účet.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Muž byl naléhavý a přesvědčivý. Dokonce ženu instruoval, aby si ověřila jeho jméno na stránkách ČNB, což udělala, avšak pouze skrze internetový vyhledávač. S důvěrou a obavou o úspory převedla veškeré peníze na cizí účet. V tom okamžiku pachatel hovor zavěsil a žena si uvědomila, že byla podvedena o skoro 430 tisíc korun."
Podobnou a stále více se rozšiřující kyberkriminalitu řeší také policisté z obvodního oddělení v Opavě.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Mezi skutky, které prověřují patří případ ženy, kterou pod falešnou záminkou osobního setkání, případné práce a následně i zaslání neznámého balíku obsahujícím údajné větší množství peněz podvedl muž vydávající se za zahraniční známou osobnost na sociální síti Instragram. Ta posléze ve 14 platbách zaslala do bitcoinové peněženky pachatele téměř 350 tisíc korun."
Dalším případem je podvodná SMS o údajném nároku na vrácení přeplatku z daní, která po kliknutí na přiložený odkaz přesměruje dotyčného na falešné stránky internetového bankovnictví.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Zde po zadání přihlašovacích údajů poškozenými dojde ke zneužití jejich pravých účtů a následné odčerpané částky stoupají i do statisíců. Podvedena tak byla i důchodkyně z Opavska, které bylo odcizeno přes 170 tisíc korun."
Dalším případem bylo zveřejnění inzerátu k prodeji dětské hračky. Inzerující ženu na sociální síti kontaktovala neznámá osoba, předstírající zájem o koupi.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Opět přiložený odkaz, tentokrát údajné Balíkovny, vedl na podvodné internetové bankovnictví a k následným pokusům o přihlášení. Poškozená naštěstí toto podvodné jednání odhalila v čas a okamžitě kontaktovala svou banku k zablokování všech účtů ještě před odčerpáním financí."
podvodný zájemce o koupi zboží; zdroj: Policie ČR
Policisté proto opakovaně apelují na všechny uživatele sociálních sítí a internetu, aby byli velmi obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Při kontaktu skrze tel. hovor si nemůžete být jisti identitou volajícího, i když vás bude vybízet ke googlování své osoby. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen z oficiálních stránek nebo aplikace vaší banky. Zároveň doporučujeme nastavit si oznámení o odchozích platbách třeba prostřednictvím sms zprávy. Pokud zaznamenáte na vašem bankovním účtu jakékoliv podezřelé pohyby, ihned kontaktujte oficiální infolinku vaší banky. Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů zaslaných v rámci komunikace s cizími profily. Na nabídky o investování do různých kryptoměn nebo na nečekaně výhodné zhodnocení vašich úspor nereagujte, dokud si danou společnost neověříte například přes vašeho bankéře nebo finančního poradce. Do mobilního telefonu i počítače si vždy instalujte jen ověřené aplikace skrze oficiální obchody s nimi. U všech je uveden popis, co taková aplikace dokáže a pokud je zde uvedeno, že se jedná o možnost vzdáleného přístupu k zařízení, neinstalujte ji."
Neznámým lidem a na podivné stránky nikdy nedávejte čísla ze své platební karty. Při prodeji zboží na internetu vám peníze nebude nikdy předávat žádný kurýr, ani se peníze nenahrávají na platební kartu. To je také obvyklý trik podvodníků. Zneužití účtu je možné pouze pokud podvodníci získají právě údaje z platební karty. Navíc díky řadě bezpečnostních opatření dnes musí převod potvrdit přes telefonní aplikaci právě sám majitel účtu. Banka v takových případech nikdy nenutí klienta k vytváření nového účtu a převodu peněz na něj. Pouze zablokuje podezřelé transakce nebo zakáže odesílání peněz na konkrétní účty.
Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří naletí falešným bankéřům. Ti dokáží doslova během chvíle připravit lidi o statisíce i miliony korun. A podvedených bohužel stále přibývá. Letos už kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší na 40 případů se škodou téměř 15 milionů korun. Policie varuje: nikdy nesdělujte své údaje po telefonu a ověřujte si informace přímo u své banky.
Léto je v plném proudu a s ním také různé kulturní akce a festivaly. Toho bohužel opět využívají podvodníci, kteří se snaží ze zájemců vylákat peníze za nákup falešných či neexistujících
vstupenek.
Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.
Chtěli nám dopřát větší komfort při nakupování, nebo asi neumíme parkovat. Tak to jsou jen některé reakce na vyhrazená místa s velkým nápisem “ŽENY.” Právě pět takových míst se nachází u obchodního centra v Havířově.
Známá válcová věž Trúba ve Štramberku prochází kompletní opravou střechy. Hrad je nyní přístupný jen částečně, ale plný provoz bude obnoven už od května.
Ostravský dopravní podnik získal další prvenství a znovu jde o krok vpřed v elektronizaci. Revizoři už nebudou s černými pasažéry nic sepisovat, ale stačí jim vyfotit občanský průkaz. Pokuta se zpracuje automaticky, což jim velmi urychlí práci.
Psal se duben 2010. Tehdy po náročně přestavbě město převzalo do provozu nové wellness centrum. To se stalo vyhledávaným místem relaxace v širokém okolí pro turisty i obyvatele okolních měst. Teď si toto kulaté výročí připomíná.
Během nočního dohledu v ostravské části Poruba si policisté z hlídkové služby všimli starší dámy, která na ně mávala ulice Řecké. Žena je požádala o pomoc – před čtvrt hodinou jí odešel z domova manžel, který trpí Alzheimerovou chorobou, a ona se obávala, že by mohl zabloudit.
Frýdek-Místek pokračuje ve spolupráci se Slezskou diakonií na úspěšném projektu Stravenka F≈M. Osoby bez domova v jeho rámci uklízejí veřejná prostranství a za každou směnu dostanou potravinovou stravenku. Projekt běží už druhým rokem a zájem o něj roste.
Od čtvrtka 17. dubna do soboty 19. dubna ožije náměstí Svobody ve Frýdku-Místku tradičním Velikonočním městečkem. Akce nabídne řemeslný jarmark, hudební i divadelní vystoupení, tematické dílny, zvířátka i bohatou gastrozónu. Třídenní program připravila Kultura F≈M.
Na Ostravici proběhla opět velká konference dětských lékařů. Beskydské pediatrické dny letos přilákaly více než 130 účastníků. Odborníci z různých oblastí pediatrie, zástupci firem a zdravotnických institucí, si předávali zkušenosti a nejnovější poznatky z oblasti právě dětského lékařství.
Inspirací pro domácí tvoření může být například technika drátování. Z měděných drátků mohou vzniknout například stromečky, které jsou základem pro učení se této technice, ale pokročilí zvládají i nejrůznější druhy dekorací, například těch velikonočních.
Komunitní módní show. V Bílovci proběhla úspěšná akce, která nabídla nejen přehlídku modelů z druhé ruky, ale především originální nápady, mezigenerační setkání a spoustu zábavy. Na akci se podíleli i tamní senioři. Atmosféru zachytili tvůrci z projektu Bílovecký amatérský film.
V neděli odpoledne zasahovalo osm jednotek hasičů u požáru lesního porostu a odpadu v Orlové–Lazech. Požár se podařilo dostat pod kontrolu, na místě nyní probíhají dohašovací práce. Kvůli přítomnosti pneumatik a odpadu v lese vzniklo velké množství kouře, který byl viditelný i z větší vzdálenosti.
V sobotu 12. dubna dopoledne došlo na Ovčárně k náhlému selhání krevního oběhu u čtyřiašedesátiletého muže cestujícího autobusem. Díky rychlé první pomoci od svědků a zásahu Horské služby s defibrilátorem se podařilo obnovit srdeční činnost ještě před příjezdem záchranné služby. Muž byl transportován do krnovské nemocnice.
V sobotu 12. dubna zasahovali moravskoslezští záchranáři u dvou mužů, kteří se zranili při kácení stromů v nepřístupném lesním terénu. V obou případech byla použita aplikace Záchranka k určení přesné polohy a na místo vzlétl vrtulník LZS z Ostravy s palubním jeřábem.
Také v letošním roce dostanou obce v Moravskoslezském kraji finanční podporu svých projektů, kterými chtějí zvelebit veřejná prostranství, školy nebo silnice. Na podporu obnovy venkova kraj vyčlenil 30 milionů korun.
Unikátní projekt CirkAreny v Třinci se blíží ke své realizaci. V místě bývalé hokejové arény tak vznikne výzkumně vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku, které se zaměří na výzkum odpadů. Hotovo by mělo být v roce 2028.
Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun
Vydáno 15. dubna 2024 14:56, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.
ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com
Podvodníci používají stále propracovanější metody, jak zmást své oběti. Často je přesvědčí o nemožném, vyvedou z rovnováhy a následně připraví mnohdy o celoživotní úspory.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Někteří z občanů se již s tímto jednáním setkali, i když mu třeba nevěnovali patřičnou pozornost. Stačí například zveřejnit nabídku na jednom z inzertních serverů na prodej zboží a následné kontaktování ze strany potencionálních pachatelů může proběhnout v řádu minut. Na níže uvedených případech lze spatřit tyto i další způsoby vylákání citlivých informací a jejich následné zneužití."
Policisté z obvodního oddělení v Hlučíně prověřují například případ podvedeného muže, kterého po nainstalování aplikace k investování s kryptoměnou Bitcoin do svého mobilního telefonu kontaktoval pachatel s cizím přízvukem, smyšleným jménem a představil se jako analytik a bankovní poradce.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Přemluvil jej k zainvestování 5 tisíc korun. Když chtěl muž své peníze z aplikace vybrat, neznámý se mu ozval znovu a přesvědčil jej k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup do telefonu. V tom okamžiku začal na dálku ovládat a odčerpávat z bankovního účtu poškozeného dalších 16 tisíc korun. Následnému pokusu o založení půjčky již muž zabránil zablokováním svého účtu."¨
mail podvodníka; zdroj: Policie ČR
V Hlučíně také řeší případ podvedené ženy, kterou telefonicky kontaktoval údajný zaměstnanec České národní banky s tím, že byla napadena její bankovní identita. Z tohoto důvodu jí podvodník doporučil převést všechny peníze ze svých spořících a běžných účtů na jím zřízený, údajně bezpečný, účet.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Muž byl naléhavý a přesvědčivý. Dokonce ženu instruoval, aby si ověřila jeho jméno na stránkách ČNB, což udělala, avšak pouze skrze internetový vyhledávač. S důvěrou a obavou o úspory převedla veškeré peníze na cizí účet. V tom okamžiku pachatel hovor zavěsil a žena si uvědomila, že byla podvedena o skoro 430 tisíc korun."
Podobnou a stále více se rozšiřující kyberkriminalitu řeší také policisté z obvodního oddělení v Opavě.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Mezi skutky, které prověřují patří případ ženy, kterou pod falešnou záminkou osobního setkání, případné práce a následně i zaslání neznámého balíku obsahujícím údajné větší množství peněz podvedl muž vydávající se za zahraniční známou osobnost na sociální síti Instragram. Ta posléze ve 14 platbách zaslala do bitcoinové peněženky pachatele téměř 350 tisíc korun."
Dalším případem je podvodná SMS o údajném nároku na vrácení přeplatku z daní, která po kliknutí na přiložený odkaz přesměruje dotyčného na falešné stránky internetového bankovnictví.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Zde po zadání přihlašovacích údajů poškozenými dojde ke zneužití jejich pravých účtů a následné odčerpané částky stoupají i do statisíců. Podvedena tak byla i důchodkyně z Opavska, které bylo odcizeno přes 170 tisíc korun."
Dalším případem bylo zveřejnění inzerátu k prodeji dětské hračky. Inzerující ženu na sociální síti kontaktovala neznámá osoba, předstírající zájem o koupi.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Opět přiložený odkaz, tentokrát údajné Balíkovny, vedl na podvodné internetové bankovnictví a k následným pokusům o přihlášení. Poškozená naštěstí toto podvodné jednání odhalila v čas a okamžitě kontaktovala svou banku k zablokování všech účtů ještě před odčerpáním financí."
podvodný zájemce o koupi zboží; zdroj: Policie ČR
Policisté proto opakovaně apelují na všechny uživatele sociálních sítí a internetu, aby byli velmi obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují.
Jan Segsulka, inspektor PČR MSK: "Při kontaktu skrze tel. hovor si nemůžete být jisti identitou volajícího, i když vás bude vybízet ke googlování své osoby. Do internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen z oficiálních stránek nebo aplikace vaší banky. Zároveň doporučujeme nastavit si oznámení o odchozích platbách třeba prostřednictvím sms zprávy. Pokud zaznamenáte na vašem bankovním účtu jakékoliv podezřelé pohyby, ihned kontaktujte oficiální infolinku vaší banky. Vyvarujte se otevírání neznámých odkazů zaslaných v rámci komunikace s cizími profily. Na nabídky o investování do různých kryptoměn nebo na nečekaně výhodné zhodnocení vašich úspor nereagujte, dokud si danou společnost neověříte například přes vašeho bankéře nebo finančního poradce. Do mobilního telefonu i počítače si vždy instalujte jen ověřené aplikace skrze oficiální obchody s nimi. U všech je uveden popis, co taková aplikace dokáže a pokud je zde uvedeno, že se jedná o možnost vzdáleného přístupu k zařízení, neinstalujte ji."
Neznámým lidem a na podivné stránky nikdy nedávejte čísla ze své platební karty. Při prodeji zboží na internetu vám peníze nebude nikdy předávat žádný kurýr, ani se peníze nenahrávají na platební kartu. To je také obvyklý trik podvodníků. Zneužití účtu je možné pouze pokud podvodníci získají právě údaje z platební karty. Navíc díky řadě bezpečnostních opatření dnes musí převod potvrdit přes telefonní aplikaci právě sám majitel účtu. Banka v takových případech nikdy nenutí klienta k vytváření nového účtu a převodu peněz na něj. Pouze zablokuje podezřelé transakce nebo zakáže odesílání peněz na konkrétní účty.