V rámci transformace MS kraje bude CirkArena zkoumat energetické využití průmyslových odpadů, bioodpadů a stavebních odpadů.
Jakub Švrček, jednatel, Materiálový a metalurgický výzkum: „Projekt CirkArena je výzkumné centrum, které se má věnovat cirkulární ekonomice. Jinými slovy – jak pracovat s odpadem, jak z toho odpadu udělat nový zdroj a novou surovinu a nehromadit další odpad kolem nás. Na těch výzkumných záměrech se opravdu pracuje už dnes a myslím si, že už v příštím roce můžou být první výsledky té výzkumné činnosti jako takové, bez ohledu na to, že to nové centrum bude vystaveno a zprovozněno až na začátku roku 2008. Ten výzkum už běží a funguje dnes.“
MS kraj se tak stane v rámci ČR lídrem ve výzkumu odpadů.
Šárka Vilamová (ANO), náměstkyně MS kraje: „My si slibujeme od tohoto projektu zejména to, že bude vybudována velká výzkumná infrastruktura, která se bude zabývat nejen cirkulární ekonomikou, ale udržitelností obecně, protože to je věc, která má do budoucna velký význam. A myslíme si, že díky tomu můžeme udržet v kraji kvalifikovanou pracovní sílu, potažmo přivést i nové vědce a výzkumníky, kteří zvýší kvalifikovanou pracovní sílu v regionu.“
Pavel Janda, náměstek ministra životního prostředí: „CirkArena je projekt, který může mít pozitivní dopady na občany MS kraje a celé ČR. Není to nějaký měkký projekt, ale jedná se o kombinaci stavby a následného desetiletého vývoje a práci na inovativních přístupech.“
Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: „Městské třinecké zastupitelstvo schválilo memorandum, ve kterém se hovoří, že budeme pomáhat při součinnosti, při řešení změny územního plánu. Je to řešení parkování, je to spousta věcí, kdy město Třinec je připraveno být na pomoc, protože si toho moc považujeme, že vlastně takový to projekt v Třinci do budoucna bude.“
MS kraj disponuje obrovským množství materiálů, které by se mohly úspěšně využívat.
Jakub Švrček, jednatel, Materiálový a metalurgický výzkum: „MS kraj disponuje obrovským množstvím materiálů, které by se mohly úspěšně využívat. Máme tři takové hlavní oblasti, kterým se věnujeme. Tou jednou jsou stavební odpady, protože jich je objemové nejvíce, potom jsou to bioodpady a třetí, neméně důležité, jsou průmyslové odpady, které jsou právě typické pro MS kraj a pro které chceme najít další využití, aby nám tady nezůstávali jako velké haldy po dlouhá léta nevyužity.“
Vědecké týmy se zaměří například na energetické využití strusek, kterých je v našem kraji více než dost.
Jozef Vlček, věda a výzkum, CirkArena: „Obsahují poměrně hodně kovu. Neumíme běžně tyto kovy separovat. Strusky se málohodnotně zpracovávají, takže vytěžit kovy, železo od prašky, obsahují zinek, olovo, vytěžit tady tyto složky, tyto kovy, které samozřejmě jsou pro naše fungování velmi důležité.“
Celková investice do CirArény bude 2,2 miliardy korun, necelé dvě miliardy přitečou z evropského fondu Spravedlivé transformace.