Dominanta nad historickým centrem Štramberka je jednou z nejvýraznějších památek města. Společně s opravou střechy Trúby probíhala i rekonstrukce kanalizace.
David Plandor (Nezávislí), starosta Štramberka: “Po 60 letech jsme zhodnotili stav střechy válcové věže Trúba jako nedostatečný, respektive už byl nekvalitní a propouštěl déšť a sníh, takže jsme se rozhodli ho opravit. Jedná se o opravu, která je v souladu s památkovou péčí, to znamená výměna střešních šindelů dřevěných za opět smrkový šindel, tradiční valašský tady z našeho regionu. Takže střecha bude vlastně stejně kvalitní jako byla dříve, stejná mistrná práce. Trúba se opravuje už vlastně od začátku dubna a bude probíhat celý měsíc duben, plánujeme otevřít 1. května.”
Přístup na hrad je po dobu oprav možný jen po schodišti od náměstí.
David Plandor (Nezávislí), starosta Štramberka: “Aktuálně probíhá současně s opravou střechy i budování nové kanalizace z areálu. To znamená, že je ten prostor trošičku omezený, přesto je nádvoří hradu přístupno i po dobu obou rekonstrukcí. A vlastně od toho května už plánujeme, že bude přístup zcela bez dalších omezení.”
Město přikládá opravě kulturní památky značnou důležitost a při výběru postupů i dodavatelů klade důraz na historickou autentičnost.
David Plandor (Nezávislí), starosta Štramberka: “My se vždy snažíme spolupracovat s památkáři a ctít jejich názory, to znamená, že na tuto akci máme závazné stanovisko a v souladu s ním postupujeme. Vybírali jsme samozřejmě firmy, které se opravou historických střech zabývají. Takže je to firma, která s tím má bohaté zkušenosti.”
Společně s Trúbou a historickým centrem mohou lidé ve Štramberku navštívit i jeskyni Šipka, která byla do začátku dubna uzavřena kvůli narušení skalního masivu po povodních.
David Plandor (Nezávislí), starosta Štramberka: “Po povodních v září loňského roku jsme zjistili, že v jeskyni Šipce se objevily trhliny a opadající kamení. Proto jsme oslovili geologa, který nám celý skalní masiv zhodnotil a posoudil. Byl to vlastně takový první posudek v celé historii Štramberka, protože nikdy nebylo nic odborného zpracováno. Na základě tohoto odborného posudku jsme potom byli nuceni jeskyni uzavřít pro veřejnost. Probíhaly monitorovací práce a dnes jsou zde opatření k tomu, abychom byli schopni průběžně zjišťovat, zda ten masiv nějakým způsobem pracuje. Od pátku minulého týdne jsme již povolili vstup veřejnosti. Existuje takzvaný návštěvní řád, který je nutné ctít, ale Šipka už je přístupná a bude po celou sezónu. Podle názoru geologa máme sadu opatření, která jsme byli nuceni provést a ještě některá provedená budou. Jedná se o monitorování pomocí geologických sklíček, odstranili jsme některé dřeviny, které svým kořenovým systémem narušovaly ten skalní masiv, a taktéž jsme byli nuceni provést takzvanou obírku toho přepadávajícího nebo visícího kamení, tak aby bylo to riziko pro návštěvníky co nejnižší.”