Opravy a rekonstrukce památkově chráněných objektů jsou finančně náročnější, protože jejich majitelé musí dodržovat přísné podmínky památkářů. I proto se kraj snaží vlastníkům pomáhat.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj každoročně podporuje opravu památek a kulturních památek v rámci našeho regionu. Tento rok zastupitelstvo MSK vyčlenilo 12 milionů korun na podporu tohoto dotačního titulu a zastupitelstvo v březnu schválilo příjemcům dotaci. Ze zhruba 82 žádostí, které byly posuzovány, bylo podpořeno v současnosti 27, ale protože víme, že ty projekty jsou kvalitní a myslím si, že pomáhají rozvoji nejen cestovního ruchu, ale obecně našeho regionu, tak vedení kraje se rozhodlo posílit dotační titul z 12 na 22 milionů. Takže dalších 5 až 10 projektů bude podpořeno a myslím si, že to je dobrý trend do budoucna, takže na tento titul by kraj měl vyčleňovat daleko více finančních prostředků. Vyjma tohoto dotačního titulu, který byl už schválen, tak byl ještě jeden vyhlášen a tam se mohli lidé hlásit a žádat až do 4. dubna. Je to dotační titul na podporu památek nadregionálního významu a tam je momentálně alokována částka 35 milionů korun a žadatelé mohou žádat až o 5 milionů korun na jednotlivé své projekty. V rámci 27 projektů podpoříme například obnovu a rekonstrukci roubenek ve Štramberku, nebo Jurkovičovu sušárnu ve Frenštátě pod Radhoštěm či obnovu zámku v Hnojníku a opravu kostela v Dobré.”
Právě ve Štramberku přijdou dotace vlastníkům roubenek vhod, protože opravy historických stavení jsou finančně velmi nákladné. Peníze mohou získat nejen od kraje, ale také státu a z obecního rozpočtu.
David Plandor (Nezávislí), starosta Štramberka: “Město Štramberk je samozřejmě rádo za to, že ti soukromí vlastníci pečují o ty dřevěnice. My jim poskytujeme jak programu regenerace z ministerstva kultury dotace, tak vlastně z z našeho rozpočtu: Pokud to třeba není vyloženě památka a nachází se v městské památkové rezervaci, tak mohou občané dostat nějakou dotaci i od města na běžné opravy i nějaké větší investice. V dnešní době přibývají vlastníci takoví, kteří se o ty památky řádně starají. To znamená, že dnes už tady nemáme nějaké rozsáhlé množství staveb, které by byly vyloženě jako ruiny, nebo by se musely zdemolovat a postavit repliky. Takže jsme rádi, že ten přístup se změnil, že dneska už se tomu více ti vlastníci věnují a samozřejmě dost často v těch roubenkách i v celoročně bydlí, takže to je taky velká výhoda.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Žádat o tuto podporu mohli různí vlastníci památek, ať už to byly fyzické osoby, soukromníci, firmy, církve, občanská sdružení či obce. Kraji jde o to, aby tyto památky byly spíš rekonstruovány bez rozdílu, kdo tuto památku vlastní. Podmínkou je, že do toho museli vložit další finanční prostředky, protože naše podpora se pohybuje do 50 procent rozpočtu rekonstrukce. V rámci schváleného rozpočtu pro tento rok byla pro kulturu schválena rekordní částka. Celkově na kulturu jde více jak 1,2 miliardy korun. Jsou v tom i investiční projekty, jako například Černá kostka, oprava muzeí či Těšínského divadla. Ale i na podporu dotačních titulů jde necelých 150 milionů korun, což je rekordní částka v rámci celé historie MSK. Během našeho funkčního období bylo podpořeno více než 500 projektů v oblasti kultury v celkové částce téměř 370 milionů korun, což je mnohem více než v jiných krajích.”