Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.

Moravskoslezský kraj podpoří celkem 27 projektů, na které přispěje souhrnně 12 milionů korun.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Kulturní památky a památkově chráněné objekty pro naši společnost uchovávají historickou a kulturní identitu, jsou nositeli našich tradic a napomáhají posilovat pocit soudržnosti a naši sounáležitost s regionem. Proto je nutné o tato místa pečovat. Jsou odkazem pro budoucí generace, ale také pomáhají zvyšovat atraktivitu regionu například v oblasti cestovního ruchu, což má ve výsledku pozitivní vliv i na místní ekonomiku."

Krajské prostředky jsou určené na opravu památek, které jsou zpřístupněny veřejnosti a mají tak nejen historický, ale i vzdělávací, duchovní nebo společenský význam. 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Mezi podpořenými projekty najdete opravy roubenek ve Štramberku, záchranu zámku ve Slezských Pavlovicích, obnovu Jurkovičovy sušárny ve Frenštátě pod Radhoštěm, rekonstrukci venkovského domu v Heřmanovicích, opravu kamenné zdi fulneckého zámku, ale také příspěvky na rekonstrukce kostelů. Například kostel sv. Jiří v Pelhřimovech, kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře, kostel sv. Bartoloměje ve Studénce nebo třeba kostel sv. Jiří v Dobré."

Krajští zastupitelé také odsouhlasili příspěvek ve výši 1,3 milionu korun na vytvoření stálé expozice v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně. 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Muzeum Hlučínska vybuduje v podkroví lodi a presbytáře kostela novou expozici nazvanou Cesta k nebesům. Návštěvníci se zde seznámí se světci, kteří mají úzký vztah k Hlučínu. Světci budou znázorněni na světelném boxu spolu se svými atributy a informacemi, čeho jsou patronem. Vystaveny zde budou i 3D modely jim zasvěceným stavbám v Hlučíně a elektronická kronika o jejich životě a působení. Součástí expozice bude i zvětšená prostorová kopie obrazu Ukřižování, jejíž předlohou je holandský originál z počátku 16. století."

Vybudování expozice bude závěrečným vyústěním oprav farního kostela. V roce 2012 byly z evropských zdrojů obnoveny krov a střecha kostela, vloni Moravskoslezský kraj spolufinancoval vybudování nového schodiště do kostelní věže spolu s okružní lávkou v krovu s vyhlídkou na město. Po tomto schodišti se pak návštěvníci také dostanou k nové expozici. Ta by měla být veřejnosti přístupná už letos v létě.

Nahlásit chybu


K tématu

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

15. srpna 2023 13:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

Ostrava pomůže 11 významným stavbám. Vlastníci si musejí doplatit minimálně polovinu

23. června 2023 9:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Oblíbený dotační titul na obnovu významných městských domů a památek v Ostravě pokračuje i letos. Peníze na opravy a rekonstrukce získá celkem 11 objektů. Většinou jde o sakrální stavby.

Moravskoslezský kraj dá 35 milionů na opravy významných památek

18. června 2023 18:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj opět přispěje na opravy významných kulturních památek. Letos rozdělí 35 milionů korun na celkem 15 projektů, mezi kterými jsou i opravy dvou národních kulturních památek. Jsou to Společenský dům v Opavě a Dolní oblast Vítkovice, která chystá opravu Malého světa techniky U6.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.

Základní škola a Mateřská škola Motýlek v Kopřivnici je modernější a prostornější

Včera 10:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nechal zrekonstruovat Základní školu a Mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici. Součástí projektu Moravskoslezského kraje coby zřizovatele školy bylo kromě rekonstrukce jejích stávajících prostor i vybudování nového objektu, který je napojený na hlavní budovu školy. Celá investice vyšla na 26 milionů korun.

Hosté ve studiu: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje

17. května 2024 14:59 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj navýšil finance na obnovu kulturních památek

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

17. května 2024 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

17. května 2024 14:03 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek
Vydáno 9. března 2024 13:33, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.

Štramberk; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj podpoří celkem 27 projektů, na které přispěje souhrnně 12 milionů korun.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Kulturní památky a památkově chráněné objekty pro naši společnost uchovávají historickou a kulturní identitu, jsou nositeli našich tradic a napomáhají posilovat pocit soudržnosti a naši sounáležitost s regionem. Proto je nutné o tato místa pečovat. Jsou odkazem pro budoucí generace, ale také pomáhají zvyšovat atraktivitu regionu například v oblasti cestovního ruchu, což má ve výsledku pozitivní vliv i na místní ekonomiku."

Krajské prostředky jsou určené na opravu památek, které jsou zpřístupněny veřejnosti a mají tak nejen historický, ale i vzdělávací, duchovní nebo společenský význam. 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Mezi podpořenými projekty najdete opravy roubenek ve Štramberku, záchranu zámku ve Slezských Pavlovicích, obnovu Jurkovičovy sušárny ve Frenštátě pod Radhoštěm, rekonstrukci venkovského domu v Heřmanovicích, opravu kamenné zdi fulneckého zámku, ale také příspěvky na rekonstrukce kostelů. Například kostel sv. Jiří v Pelhřimovech, kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře, kostel sv. Bartoloměje ve Studénce nebo třeba kostel sv. Jiří v Dobré."

Krajští zastupitelé také odsouhlasili příspěvek ve výši 1,3 milionu korun na vytvoření stálé expozice v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně. 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Muzeum Hlučínska vybuduje v podkroví lodi a presbytáře kostela novou expozici nazvanou Cesta k nebesům. Návštěvníci se zde seznámí se světci, kteří mají úzký vztah k Hlučínu. Světci budou znázorněni na světelném boxu spolu se svými atributy a informacemi, čeho jsou patronem. Vystaveny zde budou i 3D modely jim zasvěceným stavbám v Hlučíně a elektronická kronika o jejich životě a působení. Součástí expozice bude i zvětšená prostorová kopie obrazu Ukřižování, jejíž předlohou je holandský originál z počátku 16. století."

Vybudování expozice bude závěrečným vyústěním oprav farního kostela. V roce 2012 byly z evropských zdrojů obnoveny krov a střecha kostela, vloni Moravskoslezský kraj spolufinancoval vybudování nového schodiště do kostelní věže spolu s okružní lávkou v krovu s vyhlídkou na město. Po tomto schodišti se pak návštěvníci také dostanou k nové expozici. Ta by měla být veřejnosti přístupná už letos v létě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041949/stramberske-roubenky-jurkovicova-susarna-i-kostelni-varhany-kraj-podpori-obnovu-pamatek