Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Územní rozhodnutí pro umístění nádrže Nové Heřminovy bylo potvrzeno

Rozhodnutí o umístění stavby vodní nádrže Nové Heřminovy bylo potvrzeno Ministerstvem pro místní rozvoj dne 19. 12. 2024. Jedná se o zásadní milník v procesu přípravy protipovodňové ochrany na horním toku řeky Opavy. Pověřený investor – státní podnik Povodí Odry bude činit další nutné kroky, jako je například žádost o stavební povolení a výběr zhotovitele. Předpoklad uvedení vodního díla do provozu včetně jeho napojení do Vodohospodářské soustavy povodí Odry je v roce 2033.

Do pololetí roku 2026 se předpokládá zajištění kompletního majetkoprávního vypořádání pro tuto stavbu včetně případného vyvlastnění posledních nemovitostí. Povolení záměru v právní moci se předpokládá ve II. pololetí roku 2026. Dále se předpokládá, že výběr zhotovitele včetně podpisu smlouvy o zhotovení vodní nádrže Nové Heřminovy bude ukončen do pololetí roku 2027 a staveniště bude předáno zhotoviteli ve III. čtvrtletí roku 2027. Přípravné stavební práce budou probíhat od předání staveniště do roku 2028 včetně a hlavní stavební práce se předpokládají v letech 2029 až 2032, kdy zároveň bude zahájeno zkušební napouštění, resp. zkušební provoz, s následným provedením dokončovacích prací, zejména terénních a vegetačních, v průběhu roku 2033. Vodní dílo by mohlo být uvedeno do běžného provozu včetně zpracování manipulačního řádu a jeho připojení do Vodohospodářské soustavy povodí Odry do prosince roku 2033.

„Vodní dílo Nové Heřminovy je součástí souboru protipovodňových opatření, kdy mezi další stavby patří malé vodní nádrže, které jsou již zhotoveny, nebo úpravy toku Opavy, kde se předpokládá jejich postupná realizace přes obce Zátor a Brantice a město Krnov od roku 2027 do roku 2035. Město Opava bude profitovat z tlumicího účinku nádrže Nové Heřminovy na velké vody. Již nyní se ze souboru úprav toku Opavy realizuje modernizace Jezu Brantice, která bude dokončena v roce 2026. V letošním roce budou zahájeny úpravy toku Opavy přes obec Zátor,“ uvedl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Břetislav Tureček a doplnil, že „Soubor protipovodňových opatření je určen na ochranu údolí řeky Opavy proti stoleté vodě včetně. Účinnost opatření je stanovena na horní Opavu, tj. po soutok řeky Opavy s Moravicí na dolním konci města Opavy.“

Ředitelství silnic a dálnic ČR řeší přeložku silnice I/45 kolem zátopy nádrže Nové Heřminovy, kde se předpokládá, že v průběhu roků 2025 a 2026 bude zajištěno kompletní majetkoprávní vypořádání. Podání žádosti o povolení záměru se předpokládá zhruba v polovině roku 2025. Předpoklad vybrání zhotovitele je v polovině roku 2027. Stavební práce se předpokládají v letech 2027 až 2030. Navrhované stavební práce přeložky I/45 jsou zkoordinovány s výstavbou údolní nádrže Nové Heřminovy.

Práce, které v rámci protipovodňových opatření na horní Opavě již byly realizovány:

Jedná se o 7 limnigrafických stanic, 3 srážkoměrné stanice a klimatologická stanice v Nových Heřminovech, 5 suchých nádrží (z toho jedna byla vybudována v rámci komplexních pozemkových úprav) s celkovým retenčním prostorem 1,4 mil. m3, protipovodňové opatření - pravobřežní říční hráz v Holasovicích, rekonstrukce jezu v Kunově na řece Opavě nad obcí Nové Heřminovy a říční hráze v Polské republice jako kompenzace za obchvat Krnova, který slouží zároveň jako protipovodňová hráz.



Frýdlantské mosty v Ostravě se otevřou pro tramvaje. Auta si ještě počkají

Dnes 15:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Několik letadel kvůli mlze opět místo v Krakově přistálo na letišti v Ostravě

Dnes 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nedostatečné technické vybavení pro přistávání za zhoršené viditelnosti stálo v pondělí večer za odkloněním několika letadel z krakovského letiště na ostravské v Mošnově.

Falešné investice ji stály 1,9 milionu. Seniorka z Karvinska se zadlužila kvůli internetové reklamě

Dnes 13:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Seniorka naletěla na podvodnou internetovou reklamu. Ta využila tvář známého politika a slibovala výhodné investice. Falešnému finančnímu poradci zaslala téměř 1,9 milionu korun. Zhruba polovinu částky si půjčila. Karvinští kriminalisté varují veřejnost před falešnými investičními nabídkami na internetu.

V Osoblaze slavnostně zahájila provoz Úzkorozchodná dráha s novým provozovatelem

Dnes 9:54 | Bruntál | Karel Soukop

Slavnostní chvíle se dočkala známá úzkokolejná trať na Osoblažsku. 4 místní obce se sjednotily a založily novou společnost, která bude novým provozovatelem vlaku. Jedná se dokonce o evropský unikát, kdy se k provozování drážní dopravy spojily samostatné obce.

České florbalistky braly na MS v Ostravě stříbro, padl i divácký rekord

Dnes 14:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

České florbalistky dosáhly na domácím mistrovství světa obrovského úspěchu. Ve finále v Ostravě sice podlehly Švýcarsku, ale zisk stříbrných medailí je nejlepším výsledkem v historii. Padl i návštěvnický rekord, kdy do Brna a Ostravy dorazilo téměř 68 tisíc fanoušků.

Varhany žilinského kostela se znovu rozezněly, provází je i osobní příběh

Dnes 14:45 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V žilinském kostele sv. Mikuláše se konala slavnostní mše. Během bohoslužby byly požehnány opravené varhany staré více než 200 let.

V parku Boženy Němcové vznikl nový sad, který aktivně pomůže v boji proti jmelí vědeckou cestou

Dnes 14:27 | Karviná | Gabriela Stašová

V parku Boženy Němcové v Karviné vznikl nový, veřejně přístupný ovocný sad o rozloze zhruba 6 300 metrů čtverečních. Vysazené stromy a keře mají obohatit městskou zeleň, nabídnout potravu i úkryt ptactvu a zároveň podpořit přirozenou biodiverzitu parku.

Děti z Palkovic připomněly tradici svaté Lucie a vymetly od zla nejen školu, ale i radnici

Dnes 13:20 | Palkovice | Libor Běčák

Na dřívější tradici vymetání zla ze stavení, která souvisela se svátkem svaté Lucie, navázaly děti ze ZŠ v Palkovicích.

Dvě stě let staré varhany u sv. Mikuláše znovu zní

V kostele sv. Mikuláše v novojičínské části Žilina se konala slavnostní mše. Během bohoslužby byly požehnány opravené varhany staré více než 200 let.

Zastupitelstvo F-M: rozpočet, změna ve vedení i nový ředitel Městské policie

Dnes 8:42 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Poslední letošní zasedání zastupitelstva mělo pořadové číslo 16 a mělo na programu mimo jiné rozpočet města na rok 2026, jmenování nového náměstka primátora či nového ředitele Městské policie.

Vůně dřeva a duch Vánoc zaplnily Centrum tradičních technologií v Příboře

Dnes 18:55 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy. Akce navazuje na silnou místní tradici, která sahá až do 18. století. Právě Příbor byl tehdy významným centrem betlémářské tvorby a setkání má tento odkaz připomínat a udržovat.

Vánoční atmosféra ovládla frýdecký zámek, jarmark přilákal tisíce lidí

Dnes 18:20 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Frýdecký zámek se na jeden den proměnil v centrum vánoční atmosféry. Konal se tady tradiční Vánoční jarmark, který nabídl nejen desítky stánků, ale také bohatý kulturní program.

Téměř 2 000 infekčních případů, nárust svrabu a šíření žloutenky v MS kraji v listopadu

Dnes 10:51 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Krajská hygienická stanice zaznamenala v listopadu téměř dva tisíce infekčních onemocnění. Pokračuje epidemie žloutenky typu A. Prudce narostl i počet případů svrabu. Mezi další zaznamenané nákazy patří legionelóza, borelióza a ojedinělé případy malárie a horečky Dengue. Hygienici nadále doporučují důslednou prevenci, zejména mytí rukou.

Dřevo, tradice a Vánoce: betlémáři se sjeli do Příbora

Dnes 10:38 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy.

Centrum individuálních sportů Ostrava slavilo 20 let existence

Dnes 8:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Centrum individuálních sportů Ostrava už dvacet let podporuje talentované sportovce z našeho kraje. Odměnou mu jsou vynikající výsledky sportovců, kteří vozí medaile z těch největších soutěží na světě. Třeba i z olympiády, jako například oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.