Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Nahlédnout do budovy radnice, do míst, kde se například schází zastupitelé a radní a rozhodují o dění ve městě. Tato možnost se naskytla lidem, kteří do úřední budovy zavítali v pátek 19. dubna v rámci celostátní akce Brány památek dokořán.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se rozhodli připojit otevřením radnice, a to i místností, kde běžná veřejnost nemá přístup. Takže například máme otevřenou velkou i malou zasedací místnost, samozřejmě velkou atrakcí je věž s vyhlídkou na celé město, ale potom také aula a některá další zákoutí, do kterých se běžně lidé nedostanou.”

Jedním z průvodců v budově radnice byl i Pavel Wessely z Klubu rodáků a přátel města, čestný občan Nového Jičína a v letech 1994 až 2002 i jeho starosta.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Musím říct, že se změnilo skutečně hodně, ne v podobě, ale zejména ve vybavení a modernizaci, to vše ve prospěch fungování té radnice, takže mohu jen chválit. Jsem velmi rád, že mohu provázet zejména naše mladé spoluobčánky, kteří se zajímají o to, k čemu slouží radnice, a zajímají se i o její minulost.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V aule je také výstava fotografií, a to nejen z radnice, ale obecně historických fotografií našeho města. A je tam i taková zajímavost, na oknech radnice jsou vitráže, které znázorňují různá města, a dlouho se nevědělo, co to jsou za města a proč tam jsou. Za pomocí bývalého ředitele Státního okresního archivu v Opavě pana Müllera jsme to rozklíčovali a zjistilo se, že jsou to města jako například Moravský Beroun, který je poměrně daleko od našeho města, ale také třeba blízký Starý Jičín. Pravděpodobně jsou to města, která spadala do působnosti tehdejšího peněžního ústavu, později České spořitelny, který zde sídlil.”

K vidění tu byl také prvorepublikový nábytek, který pochází z období poslední velké rekonstrukce v roce 1929 a dodnes je v některých místnostech používán.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V malé zasedací místnosti zase například běží historický film z přelomu 19. a 20. století, kde jsou různé výjevy z našeho města, například alegorické vozy, které jezdily přes náměstí, ale také třeba dobytčí trh, který zde byl běžný. Ne náhodou se tato oblast jmenuje Kravařsko.”

Součásti prohlídky byla výstava i fotografií pořízených v průběhu stavebních úprav radnice z let 2018 a 2019. V rámci návštěvy sekretariátu, kudy se procházelo na radniční věž, bylo možné nahlédnout i do kanceláře starosty.

Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Studenti Mendelovy střední školy si zahráli na novojičínské zastupitele

29. ledna 2024 16:39 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnici navštívili studenti Mendelovy střední školy, konkrétně oboru veřejnosprávní činnost. Seznámili se s fungováním místní samosprávy a zahráli si na zasedání zastupitelstva.

Nový Jičín zpříjemňuje život cyklistům, chce jim usnadnit jízdu městem i do hor

30. května 2023 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Z Nového Jičína do Beskyd začal opět jezdit cyklobus. Nabízí dopravu do výletních lokalit na Pustevny nebo Horní Bečvu. Radnice ale současně řeší i další možnosti, jak cyklistům zpříjemnit i jízdu městem.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Basketbal hráli nonstop dvanáct hodin

Dvacátý ročník basketbalového maratonu proběhl na Mendelově střední škole. Odstartoval v šest hodin večer a vytrvalci hráli nepřetržitě dvanáct hodin.

Mozaika se stovkami dětí oslavila v pohádkovém lese den rodiny

26. května 2024 12:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Areál Skalek se proměnil v pohádkový les. Na jeho zážitkovou stezku se vydala více než tisícovka dětí. Rodinné centrum Mozaika akci uspořádalo na oslavu Mezinárodního dne rodiny.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

25. května 2024 9:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Poskytnout první pomoc se ve Studénce učily i pětileté děti

24. května 2024 16:52 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Tamburaši zazářili na jarním koncertu v Dělnickém domě

24. května 2024 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Sál Dělnického domu zaplnili příznivci hudby, která se line z drnkacích nástrojů. Konal se tu tradiční jarní koncert Tamburašského souboru Brač. Ten ve Studénce funguje více než 110 let.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory
Vydáno 23. dubna 2024 12:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Nahlédnout do budovy radnice, do míst, kde se například schází zastupitelé a radní a rozhodují o dění ve městě. Tato možnost se naskytla lidem, kteří do úřední budovy zavítali v pátek 19. dubna v rámci celostátní akce Brány památek dokořán.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se rozhodli připojit otevřením radnice, a to i místností, kde běžná veřejnost nemá přístup. Takže například máme otevřenou velkou i malou zasedací místnost, samozřejmě velkou atrakcí je věž s vyhlídkou na celé město, ale potom také aula a některá další zákoutí, do kterých se běžně lidé nedostanou.”

Jedním z průvodců v budově radnice byl i Pavel Wessely z Klubu rodáků a přátel města, čestný občan Nového Jičína a v letech 1994 až 2002 i jeho starosta.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Musím říct, že se změnilo skutečně hodně, ne v podobě, ale zejména ve vybavení a modernizaci, to vše ve prospěch fungování té radnice, takže mohu jen chválit. Jsem velmi rád, že mohu provázet zejména naše mladé spoluobčánky, kteří se zajímají o to, k čemu slouží radnice, a zajímají se i o její minulost.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V aule je také výstava fotografií, a to nejen z radnice, ale obecně historických fotografií našeho města. A je tam i taková zajímavost, na oknech radnice jsou vitráže, které znázorňují různá města, a dlouho se nevědělo, co to jsou za města a proč tam jsou. Za pomocí bývalého ředitele Státního okresního archivu v Opavě pana Müllera jsme to rozklíčovali a zjistilo se, že jsou to města jako například Moravský Beroun, který je poměrně daleko od našeho města, ale také třeba blízký Starý Jičín. Pravděpodobně jsou to města, která spadala do působnosti tehdejšího peněžního ústavu, později České spořitelny, který zde sídlil.”

K vidění tu byl také prvorepublikový nábytek, který pochází z období poslední velké rekonstrukce v roce 1929 a dodnes je v některých místnostech používán.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V malé zasedací místnosti zase například běží historický film z přelomu 19. a 20. století, kde jsou různé výjevy z našeho města, například alegorické vozy, které jezdily přes náměstí, ale také třeba dobytčí trh, který zde byl běžný. Ne náhodou se tato oblast jmenuje Kravařsko.”

Součásti prohlídky byla výstava i fotografií pořízených v průběhu stavebních úprav radnice z let 2018 a 2019. V rámci návštěvy sekretariátu, kudy se procházelo na radniční věž, bylo možné nahlédnout i do kanceláře starosty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000042717/radnice-v-ramci-akce-brany-pamatek-dokoran-ukazala-svou-historii-i-moderni-prostory