Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka dnes slouží hlavně pro turisty jako informační centrum a díky tomu, že v druhé části dřevěnky ve světnici je zřízeno muzeum, které má připomenout život lidí tady na přelomu 19. a 20. století, tak se tady mohou návštěvníci podívat i do muzea a ještě v rámci celého toho stavění je také chlév, kde najdeme expozici s názvem Nýdek – kolébka průmyslu na Těšínském Slezsku. Součástí celého toho stavení je i stodola, která také byla zbouraná a tam máme takovou malou expozici o nářadí v hospodářství.“

Stodola také nabízí prostory pro konání společenských akcí a dočasných výstav. Při stavbě celé usedlosti bylo dodrženo typické rozdělení místností i přilehlých prostor a byly zachovány tradiční stavební postupy.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Pamětníci mi vykládali, že v tomto chlévě stály 3 krávy a vzadu stál býk, kterého se prý všichni báli, proto ho nikdo nechtěl vyprovázet na pastvu a za námi potom ovečky. Nyní je tady expozice o průmyslu na těšínském Slezsku, protože je málo známý fakt, že v Nýdku se těžila železná ruda od roku 1770. A díky té rudě, která se těžila hlavně pod vrcholem Ostrý vznikly první železárny těšínské komory v Ustroni.“

V muzeu se návštěvníci dozví více o životě lidí na úpatí slezských Beskyd na přelomu 19. a 20 století.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tady ta světnice, kde bylo teplo a kamna, tak tam se sdružovali lidé. Tady je vařilo, jedno, spalo, uprostřed dřevěnky bylo vždycky místo na práci. Spávali hlavně na stružoku, tedy na slaměné matraci. Byla vycpávaná původním žitem, které se tady pěstovalo u nás a bylo až 2 metry vysoké. Proto se tam krásně na délku vešlo.“

Návštěvníci si prohlédnou i tradiční goralský kroj nebo vzácný exponát nalezený na půdě původní roubenky.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Byla to vlastně jen kupa nějakých dřev a místní, když přemýšleli, co s tím, tak zjistili, že to je tkalcovský stav, který jsme nechali opravit v rožnovském muzeu. Restaurovali ho a až tady ještě natáhneme osnovu a pověsí se rámečky tak bude plně funkční.“

Naučný skanzen dokonce získal první místo v soutěži cestovního ruchu v kategorii venkovská turistika v rámci kraje.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka vznikla v rámci česko-polského projektu a jeho výsledkem je příhraniční trasa s názvem Po stopách průmyslové revoluce. V rámci toho projektu byly zapojeny ještě další 3 obce.

Asi 300 metrů od Dřeviónky se nachází další dřevěná stavba. Je to původní kostelík Sv. Mikuláše.

Dorota Cymorek, pracovnice Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tento náš nýdecký kostelík byl postaven evangelíky v roce 1576. Bohužel jim byl odebrán v době tvrdé rekatolizace, když se stal kostel majetkem katolické církve a byl zasvěcen patronu dětí Sv. Mikuláši. Evangelíci se museli scházet tajně v lesích po Čantoryí na místě zvaném „Zá kámen“. Tam dodnes stojí deska, památník Jiřího Třenovského, což byl významný pastor a kněz tady na Těšínsku. Dochovalo se nám tady takové rčení „tvrdý jako luteránská víra okolo Těšína“. Jde o to, že tady na Těšínsku i v době tvrdé rekatolizace zůstali lidé věrni luteránské víře.“

Kostelík Sv. Mikuláše je nejstarší dřevěnou sakrální stavbou v Těšínském Slezsku. Společně s Dřeviónkou tak lákají do regionu řady turistů na ukázku této architektury.

Nahlásit chybu


K tématu

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků. Občas ze Slovenska dorazí i medvěd

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Další zranění mladí lyžaři v Beskydech a Jeseníkách. Letěl pro ně vrtulník

15. února 2024 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala spolu s členy horské služby ve středu hned u tří zraněných mladých lyžařů. Ve všech případech, které se odehrály během několika hodin v Beskydech a Jeseníkách, vzlétal na pomoc vrtulník letecké záchranné služby Ostrava.

V Beskydech se pohybuje asi desítka rysů, stejný počet vlků a občas se objeví i medvěd

19. února 2024 11:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Eko magazín

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pochybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.


Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Včera 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Včera 12:05, vydáno 20. listopadu 2024 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek bylo pátrání odvoláno, když byla žena nalezena.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu
Vydáno 12. července 2024 7:00, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka dnes slouží hlavně pro turisty jako informační centrum a díky tomu, že v druhé části dřevěnky ve světnici je zřízeno muzeum, které má připomenout život lidí tady na přelomu 19. a 20. století, tak se tady mohou návštěvníci podívat i do muzea a ještě v rámci celého toho stavění je také chlév, kde najdeme expozici s názvem Nýdek – kolébka průmyslu na Těšínském Slezsku. Součástí celého toho stavení je i stodola, která také byla zbouraná a tam máme takovou malou expozici o nářadí v hospodářství.“

Stodola také nabízí prostory pro konání společenských akcí a dočasných výstav. Při stavbě celé usedlosti bylo dodrženo typické rozdělení místností i přilehlých prostor a byly zachovány tradiční stavební postupy.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Pamětníci mi vykládali, že v tomto chlévě stály 3 krávy a vzadu stál býk, kterého se prý všichni báli, proto ho nikdo nechtěl vyprovázet na pastvu a za námi potom ovečky. Nyní je tady expozice o průmyslu na těšínském Slezsku, protože je málo známý fakt, že v Nýdku se těžila železná ruda od roku 1770. A díky té rudě, která se těžila hlavně pod vrcholem Ostrý vznikly první železárny těšínské komory v Ustroni.“

V muzeu se návštěvníci dozví více o životě lidí na úpatí slezských Beskyd na přelomu 19. a 20 století.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tady ta světnice, kde bylo teplo a kamna, tak tam se sdružovali lidé. Tady je vařilo, jedno, spalo, uprostřed dřevěnky bylo vždycky místo na práci. Spávali hlavně na stružoku, tedy na slaměné matraci. Byla vycpávaná původním žitem, které se tady pěstovalo u nás a bylo až 2 metry vysoké. Proto se tam krásně na délku vešlo.“

Návštěvníci si prohlédnou i tradiční goralský kroj nebo vzácný exponát nalezený na půdě původní roubenky.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Byla to vlastně jen kupa nějakých dřev a místní, když přemýšleli, co s tím, tak zjistili, že to je tkalcovský stav, který jsme nechali opravit v rožnovském muzeu. Restaurovali ho a až tady ještě natáhneme osnovu a pověsí se rámečky tak bude plně funkční.“

Naučný skanzen dokonce získal první místo v soutěži cestovního ruchu v kategorii venkovská turistika v rámci kraje.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka vznikla v rámci česko-polského projektu a jeho výsledkem je příhraniční trasa s názvem Po stopách průmyslové revoluce. V rámci toho projektu byly zapojeny ještě další 3 obce.

Asi 300 metrů od Dřeviónky se nachází další dřevěná stavba. Je to původní kostelík Sv. Mikuláše.

Dorota Cymorek, pracovnice Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tento náš nýdecký kostelík byl postaven evangelíky v roce 1576. Bohužel jim byl odebrán v době tvrdé rekatolizace, když se stal kostel majetkem katolické církve a byl zasvěcen patronu dětí Sv. Mikuláši. Evangelíci se museli scházet tajně v lesích po Čantoryí na místě zvaném „Zá kámen“. Tam dodnes stojí deska, památník Jiřího Třenovského, což byl významný pastor a kněz tady na Těšínsku. Dochovalo se nám tady takové rčení „tvrdý jako luteránská víra okolo Těšína“. Jde o to, že tady na Těšínsku i v době tvrdé rekatolizace zůstali lidé věrni luteránské víře.“

Kostelík Sv. Mikuláše je nejstarší dřevěnou sakrální stavbou v Těšínském Slezsku. Společně s Dřeviónkou tak lákají do regionu řady turistů na ukázku této architektury.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043946/drevene-stavby-v-nydku-lakaji-navstevniky-na-tradicni-lidovou-architekturu