Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka dnes slouží hlavně pro turisty jako informační centrum a díky tomu, že v druhé části dřevěnky ve světnici je zřízeno muzeum, které má připomenout život lidí tady na přelomu 19. a 20. století, tak se tady mohou návštěvníci podívat i do muzea a ještě v rámci celého toho stavění je také chlév, kde najdeme expozici s názvem Nýdek – kolébka průmyslu na Těšínském Slezsku. Součástí celého toho stavení je i stodola, která také byla zbouraná a tam máme takovou malou expozici o nářadí v hospodářství.“
Stodola také nabízí prostory pro konání společenských akcí a dočasných výstav. Při stavbě celé usedlosti bylo dodrženo typické rozdělení místností i přilehlých prostor a byly zachovány tradiční stavební postupy.
Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Pamětníci mi vykládali, že v tomto chlévě stály 3 krávy a vzadu stál býk, kterého se prý všichni báli, proto ho nikdo nechtěl vyprovázet na pastvu a za námi potom ovečky. Nyní je tady expozice o průmyslu na těšínském Slezsku, protože je málo známý fakt, že v Nýdku se těžila železná ruda od roku 1770. A díky té rudě, která se těžila hlavně pod vrcholem Ostrý vznikly první železárny těšínské komory v Ustroni.“
V muzeu se návštěvníci dozví více o životě lidí na úpatí slezských Beskyd na přelomu 19. a 20 století.
Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tady ta světnice, kde bylo teplo a kamna, tak tam se sdružovali lidé. Tady je vařilo, jedno, spalo, uprostřed dřevěnky bylo vždycky místo na práci. Spávali hlavně na stružoku, tedy na slaměné matraci. Byla vycpávaná původním žitem, které se tady pěstovalo u nás a bylo až 2 metry vysoké. Proto se tam krásně na délku vešlo.“
Návštěvníci si prohlédnou i tradiční goralský kroj nebo vzácný exponát nalezený na půdě původní roubenky.
Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Byla to vlastně jen kupa nějakých dřev a místní, když přemýšleli, co s tím, tak zjistili, že to je tkalcovský stav, který jsme nechali opravit v rožnovském muzeu. Restaurovali ho a až tady ještě natáhneme osnovu a pověsí se rámečky tak bude plně funkční.“
Naučný skanzen dokonce získal první místo v soutěži cestovního ruchu v kategorii venkovská turistika v rámci kraje.
Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka vznikla v rámci česko-polského projektu a jeho výsledkem je příhraniční trasa s názvem Po stopách průmyslové revoluce. V rámci toho projektu byly zapojeny ještě další 3 obce.
Asi 300 metrů od Dřeviónky se nachází další dřevěná stavba. Je to původní kostelík Sv. Mikuláše.
Dorota Cymorek, pracovnice Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tento náš nýdecký kostelík byl postaven evangelíky v roce 1576. Bohužel jim byl odebrán v době tvrdé rekatolizace, když se stal kostel majetkem katolické církve a byl zasvěcen patronu dětí Sv. Mikuláši. Evangelíci se museli scházet tajně v lesích po Čantoryí na místě zvaném „Zá kámen“. Tam dodnes stojí deska, památník Jiřího Třenovského, což byl významný pastor a kněz tady na Těšínsku. Dochovalo se nám tady takové rčení „tvrdý jako luteránská víra okolo Těšína“. Jde o to, že tady na Těšínsku i v době tvrdé rekatolizace zůstali lidé věrni luteránské víře.“
Kostelík Sv. Mikuláše je nejstarší dřevěnou sakrální stavbou v Těšínském Slezsku. Společně s Dřeviónkou tak lákají do regionu řady turistů na ukázku této architektury.