Projekt spravedlivé transformace zafungoval. Z uhelného kraje a těžkého průmyslu se Moravskoslezský kraj za posledních 10 let proměnil ve spoustu inovačních aktivit. V dokončení tohoto projektu ale ještě brání řada bariér.
Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády: “Na tu strukturální transformaci je potřeba hodně peněz. Druhou bariéru bych viděl v byrokracii, aby zejména potřebné změny v rozvoji nových malých inovativních podniků, řekněme, byly prost nějakých zbytečných administrativních překážek a možná třetí je setrvačnost myšlení. Je zapotřebí, aby většina obyvatel regionu s těmito změnami souhlasila.”
Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj OU: “Ten posun je ohromný, je pozitivní, ale na druhou stranu je potřeba říct, že to, že my se hýbeme neznamená, že se hýbou ostatní. To znamená, v kompilaci s nimi, s kterými bychom se měli srovnávat, tak trošičku zaostáváme.”
Konference ukázala i to, že velkým problémem je odliv lidí. Ten netrápí Trojanovice, které připravují transformační projekt Cérka. Jeho cílem je vytvořit v areálu bývalého dolu zónu pro podnikání.
Jiří Novotný, starosta Trojanovic: “U nás nebojujeme s úbytkem lidí, ale chceme aby chytří lidé zůstávali a aby hlavně lidé byli ještě chytřejší, podnikavější a aby od nás v budoucnu nevycházely jenom výrobky cizích korporátních firem, ale aby u nás vznikaly lokální nadregionální významné značky.”
Trojanovice tak jsou inspirací pro další obce, které mají na svém území nějaký brownfield.