Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé virové onemocnění. Nejnáchylnější k nákaze jsou skot, prasata a ovce. Protože se virus šíří různými způsoby, byla zavedena opatření ke snížení rizika zavlečení na české území. Patří mezi ně i hraniční kontroly a desinfekce pneumatik nákladních vozidel.
Karla Mráčková, mluvčí Ministerstva zemědělství: “V souvislosti s výskytem virového onemocnění slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku přijala Česká republika mimořádná veterinární opatření, která se budou postupně doplňovat. Zakazuje se přemísťování vnímavých zvířat ze zemí s výskytem nákazy na území České republiky. Zakazuje se přemísťování tepelně neopracovaných živočišných produktů z těchto zvířat. Zpřísňují se požadavky na biologickou bezpečnost a evidenci přepravy zvířat. Zpřísňuje se biologické zabezpečení chovů, což zahrnuje omezení a evidenci vstupu osob a vjezdu vozidel, dezinfekci a povinnost hlásit podezření na nákazu.”
Preventivní opatření zavedla v předstihu také ostravská zoologická zahrada.
Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: “K onemocnění slintavkou a kulhavkou jsou vnímaví sudokopytníci a sloni, proto jsme již v minulém týdnu uzavřeli průchozí výběh v dětské kontaktní ZOO, kam mohou za běžných okolností návštěvníci vstupovat a krmit kozy a ovce kamerunské. V průběhu tohoto týdne je uzavřena celá expozice Na statku, kde jsou umístěni i další domácí kopytníci. U ostatních výběhů těchto zvířat jsme umístili cedulky s upozorněním, aby lidé dodržovali odstup od hrazení a nekrmili zvířata, což je mimochodem obecně platný zákaz."
Pokud by se nákaza přece jen dostala na české území, má Státní veterinární správa připravený pohotovostní plán, podle kterého by se postupovalo.