Radomír Přibyla, kastelán zámku: „Knížata Lichnovští vlastnili hradecký zámek po dobu šesti generací. Koupili ho ke konci 18. století ještě ve stavu renesančního zámku, který přestavěli na empírový zámek. Kníže Karel max Lichnovský poté vlastně přestavěl celý areál do dnešní podoby tím, že přistavil Červený zámek a Bílou věž. Takové ty slavné chvíle, kdy zde Lichnovští pobývali jsou i chvílemi, kdy zde pobýval Ludvig van Beethoven.“
Bílý zámek nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii.
Radomír Přibyla, kastelán zámku: „Hradecký zámek měl obrovské štěstí tím, že v roce 1945 byl jediným zámkem na Opavsku, kdy jeho mobiliární fond nebyl rozkraden, jako na ostatních zámcích. Návštěvníci tady tedy uvidí originální sbírkové předměty knížat Lichnovských. Je to vlastně 16 tisíc sbírkových předmětů, které zámek má. Musím říci, že po té dlouhé době, kdy se zámek rekonstruoval každý rok přidáváme nové a nové věci, které jsme po dobu 20 let převáželi z jejich uložiště na zámku Raduň.“
Ve vstupní bezplatné expozici se mohou zájemci pokochat názornou ukázkou tisícileté historie zámku.
Radomír Přibyla, kastelán zámku: „Tady vidí středověký hrad, renesanční zámek, empírový zámek a skutečný stav, který kníže Karel Max Lichnovský zanechal, když umřel v roce 1901. Jeho syn si v roce 1912 nechyl v Berlíně postavit tento kočár a se svou manželkou působili až do konce 1. světové války jako velvyslanci, takže toto je jejich velvyslanecký kočár, kterým jezdívali v Londýně.“
Aktuálně se zámek otevírá návštěvníkům o svátcích a víkendech v rámci tzv. Velikonoc na zámku. Čeká je speciální prohlídkový okruh s jarně vyzdobenými interiéry.
Petra Slaninová, průvodkyně: “Návštěvníci se mohou něco dozvědět o velikonočních zvycích, symbolech a svátcích, které jsou spojeny s českými tradicemi. Návštěvníci mohou vidět slavnostně nazdobené tabule, kde nechybí ani beránek, který patří mezi velikonoční symboly, mezi které se řadí i zajíček, vajíčko nebo pomlázka. Chtěla bych upozornit na tento veliký korbel z roku 1871, který je pokryt stříbrnými tolary Bedřicha Pruského. Je velice těžký, je stříbrný ale pozlacený a vleze se do něj asi 20 litrů a tedy 40 piv. Byl ale používám opravdu jen jako dekorační předmět.“
Od května se pak mohou návštěvníci těšit na odhalení dalších zákoutí zámku.
Radomír Přibyla, kastelán zámku: „Od května už budeme odkrývat hlavní prohlídkový okruh a doplňkový prohlídkový okruh. Oba byly upraveny podle historických fotografií, takže je to opravdu taková novinka, kde si návštěvníci mohou prohlédnout, jak ten zámek vypadal v roce 1922, když ho knížata Lichnovští nafotili. Od června letošního roku budeme otvírat Poklady hradeckého zámku. V těch výstavách uvidí tu největší sbírku orientálního umění v celém Česku na hradech a zámcích a také si mohou prohlídnout další 4 interiéry, kde budou lovecké a historické zbraně. Můžou si také prohlédnout výstavu francouzské architektky v malé a velké galerii bílého zámku.“
Specialitou letošní sezóny je i odhalení dřevěného dvanáctiramenného lustru s figurou lva nesoucím erb Lichnovských, který si návštěvníci budou moct prohlédnout od května. Jedná se o výsledek dvouleté práce restauratérů.
Radomír Přibyla, kastelán zámku: „Dřevěný lustr pochází ze zámku Chuchelná, kde se pravděpodobně v roce 1945 sundal a byl převezen zde, kde ležel v depozitech. Našli jsme ho asi ve 14 krabicích, rozložený s chybějícími částmi, ale podařilo se nám přesvědčit vedení aby se zrestauroval a pověsil na hradeckém zámku.“
V létě se otevře také nádvoří Červeného zámku společně s Bílou věží – zde budou nachystány 3 nové výstavy i program pro děti. Letošní sezóna bude zakončena v prosinci Vánocemi na Zámku. Celý rok bude mít tedy Hradec nad Moravicí co nabídnout.