TV Polar: Jaký je současný stav ovzduší v Ostravě a vůbec na severní Moravě? Proč k tak enormnímu zhoršení ovzduší vůbec došlo?
R. Š.: "V posledních hodinách se průměrné koncentrace polétavého prachu, měřené na stanicích automatické imisního monitoringu Českého hydrometeorologického ústavu, pohybují kolem 100 mikrogramů na m3. Nejvyšší hodnoty jsou zaznamenány na měřící stanici ve Věřňovicích, na hranicích s Polskem a tam se ty hodnoty pohybují nad 220 mikrogramů na m3. Zcela mimořádná situace nastala v posledním lednovém týdnu, kdy se hodinové průměrné koncentrace pohybovaly až na hranici 700 mikrogramů na m3. Bezprostřední příčinou této ojedinělé situace byly dlouho přetrvávají a velké mrazy, které byly od počátku ledna. Dále to byl inverzní typ počasí, který vyvrcholil v posledním lednovém týdnu a samozřejmě vítr, který přestal foukat."
TV Polar: Jak fungují regulační opatření pro znečišťovatele ovzduší.
R. Š.: "V uplynulém týdnu se hodně psalo a mluvilo o regulačních opatřeních, které by měly být přijaty u našich osmi největších znečišťovatelíů ovzduší. Bohužel tato opatření jsou velmi přeceňována. Dovolím si to malém příkladě ukázat. Představme si uzavřenou místnost, ve které je 10 náruživých kuřáků, v místnosti vznikne kouř, který dosáhne určitých hodnot, kvůli kterým někdo v místnosti vyhlásí signál regulace. Po té tři kuřáci přestanou kouřit, ale zbývajících sedm v kouření nepřestane. Co se stane? Vzduch se samozřejmě nevyčistí, pouze se změní nárůst koncentrace. K výraznému zlepšení dojde až tehdy, až otevřeme okna a celou místnost dobře vyvětráme. A to je princip smogové koncentrace. V této souvislosti ale musíme zmínit i to, že na sever od naší hranice je obrovský průmysl."
TV Polar: Jaké jsou pravomoci krajského úřadu nebo jiné instituce nějakým způsobem omezit podniky, kterých se to případně týká a zejména potom majitelů domů, kteří pálí, jak se říká, cokoliv?
R. Š.: "Na to pamatuje Zákon o ochraně ovzduší, který byl přijat v roce 2002, kde je napsáno, že v oblastech, kde je zhoršená kvalita ovzduší, mezi které patří i MS kraj, je v pravomoci krajského úřadu a obcí vyhlásit krajské a místní regulační řády, kde vymezí a specifikuje další stacionární zdroje znečistění ovzduší, které budou mít v povinnostech omezení nebo zastavení produkci emisí. Česká inspekce životního prostředí tyto regulační řády schvaluje."
TV Polar: Můžete srovnat letošní situaci s předcházejícími lety? Podle statistik se letos hrozíme co dýcháme, ale před několika lety byla situace daleko horší.
R. Š.: "V této souvislosti musím připomenout jak se emisní situace v kraji vyvíjela. V roce 1980 stacionární znečišťovatelé ovzduší - doprava a lokální topeniště produkovaly na 160 tisíc tun tuhých znečišťujících látek každoročně do ovzduší. V roce 1970 ta hodnota dosahovala až 300 tisíc tun prachu. V současné době, to znamená po roce 2000, se tyto hodnoty pohybují někde pod 10 tisíc tun za rok."