Jaroslava Wenigerová se narodila v roce 1946, je absolventkou Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Členkou ODS je od 1992, ve stejném roce se stala předsedkyní komise města Ostravy pro handicapované děti a mládež, kde pracuje jako místopředsedkyně dodnes. V letech 2001 – 2008 byla náměstkyní hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství. V současné době je krajskou zastupitelkou a poradkyní ministryně školství, je vdaná, má dvě dcery a čtyři vnučky.
TV Polar: Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se blíží, jak se na ně připraujete?
J. W.: "Tak, snažím se být hodně mezi lidmi, mezi potencionálními voliči a povídat si s nimi, slyšet jejich názory, říkat jim své názory, něco z volebního programu ODS, ale samozřejmě nežiji jen tou předvolební kampaní, protože já se domnívám, že když už se člověk rozhodne jít do tak vysoké politiky jako je poslanecká sněmovna, za ním musí stát kus práce v oblasti, které se věnuje a já se věnuji školství."
TV Polar: Vaším životním mottem je: „Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělávat." Vychází to motto z toho, že právě vy se věnujete celoživotně školství?
J. W.: "Vychází to z toho, je to heslo J. A. Komenského, který byl ten, který řekl, že celoživotní učení je nesmírně důležité pro šťastný život člověka a my, v 21. století, dospíváme k témuž. Dnešní globalizovaný svět a velké nároky na člověka, spousty informací nás přivádí k tomu, že jedna profese v životě člověka je úplně pasé, a proto, chce-li uspět, tak se musí celý život vzdělávat. Ale lidé si představují, že celoživotní vzdělávání je jen chození do školy, to není pravda, proto je lepší termín celoživotní učení, protože tam patří i to, co získáme třeba ze svých zkušeností, při svých koníčcích při svých zájmech nebo to, co si nastudujeme na internetu, říkáme tomu neformální a informální vzdělávání."
TV Polar: Pracujete jako poradkyně ministryně školství. Vláda v minulém týdnu schválila to, že děti mohou do mateřských škol již od dvou let. Co bylo hlavním podnětem tohoto návrhu?
J. W.: "Samozřejmě nedostatek mateřských školek, který se projevuje v celé naší republice, ale především to, že o děti do tří let a na to je zákon, se starala zdravotnická zařízení a těch zdravotnických zařízení je jen několik málo v celé ČR, jsou to tak zvané bývalé jesle a nepředpokládá se, že by jesle vznikaly. Domluva mezi Ministerstvy školství, zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí samozřejmě funguje, ale je zapotřebí velmi rychlé kroky, proto byl podán návrh, aby už děti od dvou let mohly chodit do MŠ, protože to spadá pod Ministerstvo školství, jen se kvůli tomu musí trošku pozměnit zákon."
TV Polar: Jedna z vašich priorit je podpora handicapovaných lidí. Jaké si myslíte, že mají v posledních letech podmínky tady u nás v kraji?
J. W.: "Věnuji se tomu od roku 1992, kdy jsem dala dohromady tým lidí, který funguje do dneška a který se zabývá komplexní péčí, zejména o zdravotně postižené děti, ale i například o děti handicapované sociálně. Domnívám se, že z MS kraje od toho roku 1992 z Ostravy vzešly významné podněty, které výrazně ovlivnily vzdělávání postižených dětí. Takže to, co dneska považujeme za úplně běžné, že i vážně postižené děti s kombinovanými vadami chodí do školy, jsou pro ně tak zvané rehabilitační třídy, že každé dítě má možnost mít svůj vlastní program podle svého postižení, tak to si myslím, že to je velký přínos ve vzdělávací soustavě nejen v MS kraji, ale za ty roky od 1992 v celé ČR, ale tady to začalo a já si myslím, že nejen tady v Ostravě a v kraji, je to na vysoké úrovni. Ale to také záleží na těch lidech, kteří se o ty děti starají."
TV Polar: Oslovili jsme také menší, neparlamentní strany, které se ucházejí o přízeň voličů a zeptali jsme se jich na jejich názor na stav školství v kraji, co by bylo nutné změnit a podpořit.
Anketa:
Robert Adámek, Lídr MS kraje, Česká pirátská strana: "My máme poměrně hodně škol, bohužel nám však hodně v poslední době strádají učňovské obory, kdy spousta lidí končí na vysokých školách, potom hledají uplatnění, které nemůže najít zároveň nemáme zaměstnance pro tady ty obory, které jsou dělnické. My samozřejmě se snažíme podporovat jak úroveň vysokého školství, tak i školství na té střední a nižší úrovni. Určitě je potřeba udělat nějaká reforma."
Martin Kratochvíl, Moravané: "Je potřeba prohloubit mezi firmami a školami ten vztah tak, aby absolventi škol získali uplatnění, když tu školu dostudují. Toto považujeme za důležitý bod našeho programu."
Kristýna Kočí, Lídr MS kraje, Věci veřejné: "VV považují školství za naprosto stěžejní bod programu, na rozdíl od paní Wenigerové, my jasně říkáme, kde ty peníze vezmeme, a to je reforma armády. My říkáme 10 miliard z armády do školství."
TV Polar: Slyšela jste anketu, chcete na ni reagovat?
JW: "Slyšela jsem všechny zástupce menších neparlamentních stran a pánům, kteří se věnovali odbornému vzdělávání, zejména učňovskému školství, musím dát za pravdu, protože řemesla jsou dneska skutečně velmi nedostatkovým zbožím, ale to my víme, proto v MS kraji ještě v době, kdy já jsem byla náměstkyní hejtmana, jsme se speciálně zaměřili na podporu učňovského vzdělávání, což pokračuje i dnes. Podporují se i málopočetné obory finančně, je zde taková aktivita, která se jmenuje „for tech", která přesvědčuje rodiče ve spolupráci se zaměstnavateli jak je důležité, aby mladí lidé šli do technického vzdělávání, odborného vzdělávání, učňovského školství a že odborné vzdělávání nejde bez zaměstnavatelů, to je pravda, ale v tomto kraji to už postupně funguje od roku 2002."
TV Polar: Děkuji vám za vaši reakci. V tuto chvíli máte půl minuty na to, abyste přesvědčila své případné voliče, aby vám dali svůj hlas.
J. W.: "Školství a vzdělávání je opravdu tou nejdůležitější věcí v životě člověka, protože dosáhne-li vzdělání podle svých schopností a možností, pak dá se říci, že jeho život může být úspěšný nejen v pracovním životě, ale i v osobním životě. A to, co já vidím úplně nejdůležitější pro nás, pro všechny, je to, abychom dokázali vytvořit i takové prostředí pro děti, které nemají třeba sociální zázemí, ale přitom mají talent a aby žádný talent neskončil tak, že by nemohl rozvinout ten svůj talent a nadání, to je nesmírně důležité."
TV Polar: Váš čas vypršel, já vám děkuji za čas, který jste věnovala našemu natáčení.