Štěpánkovice by mohly být inspirací pro ostatní obce. Vesnice nedávno modernizovala systém vytápění obecního úřadu a rozhodla se jednat ekonomicky i ekologicky.
Bernard Halfar (nez.), starosta Štěpánkovic: "Takže jsme se rozhodovali mezi topením tepelnými čerpadly, plynem a poslední varianta zůstala nainstalovat kotel na dřevní štěpku."
Toto řešení se Štěpánkovickým osvědčilo.
Josef Jankovský, obsluha kotelny: "Počítač si to řídí sám, jenom je třeba to dopravit do toho násypníku."
Kotel zatím zásobují ořezanými dřevinami z celé vesnice. Myslí už ale i do budoucna.
Bernard Halfar (nez.), starosta Štěpánkovic: "Už tehdy jsme zvažovali připravovat sami materiál, rozhodli jsme se zasadit energetický les, ze kterého bychom pak mohli těžit dřevo. V letošním roce se nám to konečně podařilo. Vysadili jsme první hektar rychle rostoucích japonských topolů."
Jaromír Nevřela (nez.), místostarosta Štěpánkovic: "V tom páse, který není posečený jsou zasazeny ty sazenice jo."
Dnes téměř neviditelné rostlinky budou mít do čtyř let průměr kmenu kolem osmi centimetrů a budou použitelné pro vytápění. Inspiraci našli Štěpánkovičtí na výstavě. Jinou obec, která by se dala na tento způsob vytápění, neznají. Neměli tedy kde sbírat zkušenosti.
Bernard Halfar (nez.), starosta Štěpánkovic: "Všechno máme z knížek a z internetu. Jsme optimisti, poroste to."
A kolik ušetří? Řádově desítky tisíc korun ročně. Peněženky zdejších lidí to sice přímo neovlivní, nicméně občané snahu radnice oceňují.
Anketa, obyvatelé Štěpánkovic: 1. "Rozhodla určitě dobře." 2. "No, tak jestli s tím dřevem, tak to je ekologické." 3. "No, je to dobrá věc, byl jsem na výstavě, myslím si že to má budoucnost, akorát to potřebuje hodně prostoru pro skladování té štěpky."
Osm tisíc štěpánkovických topolů je vysázeno na jednom hektaru půdy. V budoucnu chce obec plantáž rozšířit.