Na stavbu zvoničky, která nově zdobí trojanovickou část Horečky, přispělo mnoho lidí. Trojanovičtí si ji postavili vlastníma rukama.
Marian Žárský, místopředseda sdružení Naše Beskydy: "Bylo na ní oddělaných přes tisíc brigádnických hodin, kolikrát jsme tady opravdu zatměli až do noci."
Anketa, obyvatelé Trojanovic: 1. "Budem zvonit a prát se za to, aby to tu nebylo, aby tady nám nedolovali, protože bychom se propadli nejméně 6 metrů." 2. "Uhlí, které je pod Beskydami, sice je o něm říkáno, že je strategická surovina, ale zatím slouží na byznys." 3. "Chceme vidět, jak to dopadne s těma dolama, protože bydlíme hodně blízko." 4. "Nechceme doly v žádném případě." 5. "Opravdu. Byla by to ztráta, která nejde vyjádřit."
Snad ještě nikdy lidé z Trojanovic nebyli tak jednotní.
Drahomír Strnadel, bývalý starosta Trojanovic, trojanovický patriot: "To je občanský postoj, občan ten jedná. Proč by bohatí měli být ještě bohatší na úkor naší krajiny."
Jedním z velkých bojovníků proti těžbě uhlí je i trojanovický starosta. Ten souběžně se stavbou zvoničky stíhal i jednání v Praze.
Jiří Novotný (nez.), starosta Trojanovic: "Teď jsem mluvil s ministrem Tošovským, ve čtvrtek jsem byl v Praze, tak samozřejmě on tam ten Frenštát chce pořád nechat v energetické koncepci, nicméně řekl, ať jim pošleme pozměňovací návrhy a že o tom budou jednat."
Hlas lidí z Trojanovic je tak silný, že ani v Praze ho nelze přeslechnout. Zatím zůstává otázkou, zda lobby těžařů není silnější. Zdejší lidé si přejí jediné, aby umíráček zazvonil těžařům nejen symbolicky, ale doopravdy.