TV Polar: Rakovina děložního čípku je virového původu, můžete nám objasnit příčiny vzniku této choroby?
doc. MUDr. Peter Koliba, CSc., gynekolog a dětský gynekolog: "Rakovina děložního čípku je zhoubné onemocnění, které vzniká na podkladě určitých změn v sliznici děložního čípku, a jak ukazují výzkumy v poslední době, je v naprosté většině případů původcem virová infekce - papilomavirová infekce."
TV Polar: Když je to virová infekce, jak ji tedy můžeme dostat?
PK: "Je celá řada těchto virů, z nich dva jsou vysoce rizikové, je to typ 16 a 18 a přenáší se z 99% pohlavním stykem, de facto už i pohlavním kontaktem. Nemusí to být tedy pohlavní styk."
TV Polar: Jaká je prevence?
PK: "Prevence je především v současné době očkování právě proti těmto HPV virům, jsou dvě očkovací látky, jedna je pouze na 16 a 18. Ta druhá je na 16, 18 a plus ještě další virové infekce, které způsobují tzv. kondolomata. Na toto očkování od června přispívají pojišťovny zvýhodněně."
TV Polar: Kdy je nejlépe, tedy v jakém věku je nejlépe to očkování uskutečnit?
PK: "To očkování je optimální u žen a dívek, které ještě neměly pohlavní styk. Doporučuje se od věku 9 let, optimální je mezi 12. a 14. rokem, ale je to i pro ženy, které již pohlavní styk měly, pokud nemají ten zrovna daný typ viru, tak jsou do budoucna chráněny preventivně. Samozřejmě u žen a dívek, které ještě pohlavní styk neměly, je očkování daleko účinnější."
TV Polar: Dá se říct, jak dlouho je žena po očkování chráněna?
PK: "Zkušenosti máme šestileté, ukazuje se, že to očkování má dobrou toleranci, to znamená, že je to očkování bezpečné. Dá se říct, že ty ženy, kterou jsou očkované, mají dostatečnou hladinu protilátek a není třeba další přeočkování."
TV Polar: Jak k tomu očkování u nás v ČR přistupují ženy a možná i muži?
PK: "Ta situace je v současné době zaměřena na ženy a v současné době není optimální. Je naočkováno asi 120 tisíc jedinců, a to je možná také jeden z podnětů podpory očkování pojišťovnami, protože ve srovnání s EU je to číslo nízké."
TV Polar: Může se stát, že má žena diagnostikovánu rakovinu děložního čípku, existuje ještě následná prevence?
PK: "V případě, že se u ženy už zjistí rakovina děložního čípku, tak to samozřejmě už prevence žádný význam nemá, ta má význam u ženy, kdy se může vyvinout předrakovinový stav anebo stav, než tu rakovinu mají. Pro ženu, která má diagnostikovánu rakovinu, je nutná včasná diagnostika a hlavně adekvátní léčba v onkologickém gynekologickém centru a ta závisí od stádia nemoci."