Pan Kahánek převzal lásku k zemědělství po svém otci a postupně vybudoval v Metylovicích na Frýdeckomístecku rodinnou farmu, kde chová 50 kusů hovězího dobytka, několik prasat a pro ně pěstuje krmné obiloviny. Zpráva o snížení dotací o zhruba dvě procenta pro něj nemá katastrofální následky, ale obává se toho, že v následujících letech tento trend bude pokračovat.
Ivan Kahánek, soukromý zemědělec: „Jestli to už teď snižují, tak budou pokračovat, přirovnal bych to k padesátým letům." Jan Horák, místopředseda Asociace soukromého zemědělství NJ: „Soukromí zemědělci se budou muset snažit tak, jako loni, peněz je málo."
Výkupní ceny jsou podle slov zemědělců téměř dvacet let stejné, naproti tomu náklady jsou rok od roku vyšší. Proto je pro zemědělce státní dotace pomocí pro jakési dorovnání ztráty z výroby a její ponížení může mít různé dopady. Jan Záhorka, Agrární komora ČR: „Budou se jim obtížně získávat úvěry a některé menší podniky budou krachovat."
Pro české zemědělce je velkou konkurencí polské zemědělství, které má vyšší výkupní ceny. Zatímco u nás se vykupuje tuna pekárenské pšenice za 380 korun, tak v Polsku za ni dostanou 400 a obdobně je to i u ječmene. V Polsku za tunu dostanete až 340 korun, za to u nás 300. A u výkupní ceny za tunu řepky se rozdíl vyšplhal až na tisíc korun.