Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S Barborou Špotákovou o jejich atletických začátcích

Celý MS kraj |

S olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, Barborou Špotákovou, si budeme povídat o jejich atletických začátcích.

TV Polar: První atletické krůčky jste dělala pod vedením své matky, jaké to mělo výhody?

Barbora Špotáková, olympijská vítězka v hodu oštěpem: "Bylo to v Jablonci nad Nisou na základní škole na pátém stupni. Tam mě trénovala společně ještě s jedním trenérem Rudou Rozmahelem, takže to nebylo úplně jen pod jejím vedením, ale spíš bych řekla, že to mělo i nevýhody. Je to o tom, že vás maminka ničeho neušetří, takže ostatním dětem třeba něco prominula, ale vlastní dceři ne, takže tím to bylo těžší."

TV Polar: Nejdříve jste zkoušela víceboj, která disciplína vám šla nejlépe?

BŠ: "Tak vždycky mě bavily asi nejvíc překážky a skok do výšky."

TV Polar: Studovala jste ve Spojených státech, co vám to přineslo po sportovní stránce?

BŠ: "No, po sportovní stránce možná asi to, že jsem se tam zranila. Do té doby jsem dělala právě víceboj a jak jsem se zranila, tak jsem byla donucena k tomu, že jsem mohla házet jenom ze sedu, protože jsem měla něco s holení, a díky tomu jsem se začala více věnovat oštěpu, ale víceméně nechtěně. A když jsem se vrátila zpátky do Čech, tak jsem opravdu, dá se říct náhodou, splnila limit na mistrovství Evropy - pro 22leté atlety byly limity lehčí a ten se mi povedlo hodit v oštěpu. Tím pádem jsem se dostala na velkou akci jako oštěpařka, jakkoli jsem oštěpařka nebyla, a tam jsem potkala Honzu Železného, který mi řekl, abych zanechala víceboje a věnovala se oštěpu. Takže pobyt ve Státech mi přinesl to, že jsem udělala tu velkou změnu v kariéře. Co se ale týče toho, jestli se mi tam líbilo, tak je to právě naopak. Od té doby si vážím toho, že žiju v České republice, a rozhodně bych nikdy nechtěla žít v Americe."

TV Polar: Kdy jste si uvědomila, že hod oštěpem vás bude živit?

BŠ: "Já jsem vždycky studovala a brala jsem studium jako hlavní a sport byl vždycky spíš jako doplněk. Dá se říct, že až tak v roce 2006 po první medaili, kdy jsem vyhrála a získala i nějaký finanční obnos a uvědomila jsem si, že by mě to mohlo opravdu živit, ale jen nějakou dobu. Atletická kariéra je krátká, takže potom přeci jen bude následovat jiné zaměstnání. Ale na určitou dobu vás to může živit."

TV Polar: A přemýšlela jste o tom, kdybyste nebyla oštěpařka, co by vás živilo, nebo čím byste se zabývala?

BŠ: "Samozřejmě člověk má nějaké sny, které pak třeba úplně nevyjdou. Když jsem byla malá, tak jsem chtěla být veterinářkou. To jsem pak ale nestudovala, studovala jsem zemědělskou univerzitu, něco podobného jako ekologie. Takže bych třeba mohla mít ekofarmu nebo něco v tom smyslu. To by mě i bavilo."

TV Polar: Báro, na závěr rada pro začínající oštěpaře.

BŠ: "Všeobecně pro všechny atlety je asi nejtěžší to období, kdy se přechází právě z těch mládežnických let do těch dospělých. Hlavně vydržet a mít trpělivost, obrovskou trpělivost, opravdu hory trpělivosti."

Nahlásit chybu


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

S Barborou Špotákovou o jejich atletických začátcích
Vydáno 8. října 2010 0:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
S olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, Barborou Špotákovou, si budeme povídat o jejich atletických začátcích.

TV Polar: První atletické krůčky jste dělala pod vedením své matky, jaké to mělo výhody?

Barbora Špotáková, olympijská vítězka v hodu oštěpem: "Bylo to v Jablonci nad Nisou na základní škole na pátém stupni. Tam mě trénovala společně ještě s jedním trenérem Rudou Rozmahelem, takže to nebylo úplně jen pod jejím vedením, ale spíš bych řekla, že to mělo i nevýhody. Je to o tom, že vás maminka ničeho neušetří, takže ostatním dětem třeba něco prominula, ale vlastní dceři ne, takže tím to bylo těžší."

TV Polar: Nejdříve jste zkoušela víceboj, která disciplína vám šla nejlépe?

BŠ: "Tak vždycky mě bavily asi nejvíc překážky a skok do výšky."

TV Polar: Studovala jste ve Spojených státech, co vám to přineslo po sportovní stránce?

BŠ: "No, po sportovní stránce možná asi to, že jsem se tam zranila. Do té doby jsem dělala právě víceboj a jak jsem se zranila, tak jsem byla donucena k tomu, že jsem mohla házet jenom ze sedu, protože jsem měla něco s holení, a díky tomu jsem se začala více věnovat oštěpu, ale víceméně nechtěně. A když jsem se vrátila zpátky do Čech, tak jsem opravdu, dá se říct náhodou, splnila limit na mistrovství Evropy - pro 22leté atlety byly limity lehčí a ten se mi povedlo hodit v oštěpu. Tím pádem jsem se dostala na velkou akci jako oštěpařka, jakkoli jsem oštěpařka nebyla, a tam jsem potkala Honzu Železného, který mi řekl, abych zanechala víceboje a věnovala se oštěpu. Takže pobyt ve Státech mi přinesl to, že jsem udělala tu velkou změnu v kariéře. Co se ale týče toho, jestli se mi tam líbilo, tak je to právě naopak. Od té doby si vážím toho, že žiju v České republice, a rozhodně bych nikdy nechtěla žít v Americe."

TV Polar: Kdy jste si uvědomila, že hod oštěpem vás bude živit?

BŠ: "Já jsem vždycky studovala a brala jsem studium jako hlavní a sport byl vždycky spíš jako doplněk. Dá se říct, že až tak v roce 2006 po první medaili, kdy jsem vyhrála a získala i nějaký finanční obnos a uvědomila jsem si, že by mě to mohlo opravdu živit, ale jen nějakou dobu. Atletická kariéra je krátká, takže potom přeci jen bude následovat jiné zaměstnání. Ale na určitou dobu vás to může živit."

TV Polar: A přemýšlela jste o tom, kdybyste nebyla oštěpařka, co by vás živilo, nebo čím byste se zabývala?

BŠ: "Samozřejmě člověk má nějaké sny, které pak třeba úplně nevyjdou. Když jsem byla malá, tak jsem chtěla být veterinářkou. To jsem pak ale nestudovala, studovala jsem zemědělskou univerzitu, něco podobného jako ekologie. Takže bych třeba mohla mít ekofarmu nebo něco v tom smyslu. To by mě i bavilo."

TV Polar: Báro, na závěr rada pro začínající oštěpaře.

BŠ: "Všeobecně pro všechny atlety je asi nejtěžší to období, kdy se přechází právě z těch mládežnických let do těch dospělých. Hlavně vydržet a mít trpělivost, obrovskou trpělivost, opravdu hory trpělivosti."

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/5118/s-barborou-spotakovou-o-jejich-atletickych-zacatcich