Dobře si vše rozměřit, vyvrtat a pomoci pilníku dát kovu přesný tvar tak, aby vznikla požadovaná strojní součást. To je zjednodušeně řečeno zadání hlavního úkolu soutěže.
“Potom dochází k samotné montáži, kdy se použije ještě třetí díl, který už je předpřipraven, a vznikne z toho potom takovýto pant, který slouží třeba k otevírání dveří,” popsal úkol soutěžících Luděk Kostelník, vedoucí učitel odborného výcviku, SŠ technická a zemědělská NJ.
Na zvládnutí praktické části měli soutěžící 4 hodiny, pak je čekala ještě teorie, měření a písemný test.
“Já raději osobně tu praktickou, protože já se v tomhle vyžívám, hodně pracuji takto doma s otcem,” sdělil soutěžící z pořádající novojičínské školy. “Já si myslím, že žádná mi nebude dělat připravoval jsem se,” přidal se účastník ze školy z Petrovic u Karviné. “Jde to dobře, ta praktická část je lehčí, nejhorší je to měření,” svěřil se žák školy z Ostravy-Vítkovic.”Ta praktická bude asi horší. A na co se těším? Asi na konec,” uzavřel žák další ostravské školy.
“Soutěž je tříkolová, jsou to tedy vítězové školních kol, dneska je regionální a končí se v celostátním kole. Z dnešních devíti účastníků postoupí do celostátního kola dva účastníci,” doplnil Bohumír Kusý, ředitel SŠ technická a zemědělská NJ.
Profesní soutěž KOVO Junior je součástí celorepublikového projektu „České ručičky“, jehož cílem je popularizace učňovského školství.
“Zájem o učební obor je dlouhodobě velmi malý, takže samozřejmě podporujeme přirozenou soutěživost a zájem vyučit se ve strojním tříletém oboru,” uzavřel Bohumír Kusý.
V loňském ročníku soutěže KOVO Junior zástupce novojičínské školy Petr Hub krajské kolo vyhrál, v celostátním finále pak skončil mezi 18 soutěžícími na 8. místě. Letos se místní účastník Michal Kašpar na postupové pozice nedostal. Ve finále budou Moravskoslezský kraj reprezentovat Roman Lehnetr ze Střední školy technické Opava a Štěpán Hrachový ze Střední odborné školy Frýdek-Místek.