V tomto novojičínském zařízení pečují o seniory a osoby se zdravotním postižením. Větší polovina z nich je nechodících. Zlepšit kvalitu jejich života je mimořádně náročné. Proto zde před třemi lety začali pracovat na mezinárodně uznávaném konceptu bazální stimulace. Před pár dny práci zúročili.
“Proběhla u nás supervize a na základě té supervize jsme obdrželi certifikáty pracoviště, které pracuje s bazální stimulací,” sdělila Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín.
Tento koncept péče pomáhá zejména lidem s poruchami pohybu, komunikace a vnímání. Důležitý je osobní přístup a také práce s pomůckami, které si zaměstnanci sami vyrábějí - třeba tato dotyková deka.
Jednou z pomůcek, se kterými v rámci bazální stimulace pracujeme, je haptická deka, kterou jsem si vyrobili spolu s pracovníky sami. Dáváme ji uživatelům, kteří jsou neklidní. Tímto se zabaví a odvede se jejich pozornost například od trhání oděvů,” vysvětlila Jana Tořová, vedoucí přímé péče Domova Duha Nový Jičín.
Jiné pomůcky slouží k polohování ležících klientů, kterým tak navodí pocit ohraničení těla. Součástí koncepce je také umístit lidem do zorného pole závěsné ozdoby a předměty, které jim připomínají dřívější domov a to, co měli rádi.
Další metodou je stimulace chuti, a to i v případech, kdy lidem zdravotní stav nedovolí přijímat potravu ústy.
“Vytíráme třeba malým štětečkem ústa kávou a povedlo se nám u jedné paní, že už si vypije i šálek kávy,” dodala Jana Tořová.
“Jde hlavně o to zachovat lidskost, důstojnost, být tomu člověku nablízku a poskytovat mu takovou péči, která je mu příjemná,” uzavřela téma ředitelka Domova Duha Nový Jičín.
To se týká také pravidel při provádění osobní hygieny nebo vůbec při navázání kontaktu. U lůžka každého klienta, který potřebuje speciální komunikaci, je informace, jak se má správně oslovovat a jaký dotyk je mu příjemný. Například zde je konkrétně uvedeno položení ruky na pravé rameno.