Ničivé povodně, které místní označují jako tisícileté, zasáhly novojičínskou Žilinu v roce 2009. Voda se přehnala i tudy a dosáhla pod okna kostela.
“Došlo k největšímu poškození břehů a těch zídek, které drží i tady tu stezku do té ulice U jezu. A my jsme za osadní výbor žádali o nápravu této situace. Bylo to ale problematické, protože nebyl znám majitel jezu. Tím, že nám město bylo nápomocno, tak nakonec došlo k tomu, že majitelem jezu byly určeny státní lesy Frýdek-Místek” připomněl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.
Zídku a splav spravují Lesy ČR od konce letošního března, kdy podepsaly smlouvu o předání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Do té doby byl vlastník neznámý.
“Ihned po nabytí práva hospodařit s tímto majetkem jsme zadali projekt, který má záležitost vyřešit. Je naplánována sanace části nestabilního zdiva. To bude odstraněno a svah následně zajistí kameny,” uvedla Eva Jouklová, tisková mluvčí, Lesy ČR.
Oprava zídky by měla začít v květnu. Dlouhodobě osadní výbor také usiluje o snížení samotného 6 metrů vysokého splavu.
“Kdyby se ta horní hrana odbourala o metr, metr a půl, vyčistilo by se koryto toku minimálně v Žilině, tak kapacita průtočnosti toho koryta by se mnoho násobně zvýšila. Pamatuji si, že nad hranou toho splavu bývalo kolem metru vody, to dno je minimálně o metr zanesené a proto jsou ty problémy, že při každé větší vodě už se nám to snaží vylévat z břehů,” míní předseda žilinského osadního výboru.
“Případný záměr na snížení nivelety dna, tedy snížení jezu, závisí na výsledcích průzkumu technického stavu jezu, který chceme zadat. Záleží ale také na stavu mostu, který je přibližně 70 m proti proudu a jeho průtočné kapacitě,” sdělila tisková mluvčí Lesů ČR.
Pokud se na tomto splavu nějaké úpravy realizovat budou, bude to podle tiskové mluvčí Lesů České republiky nejdříve v roce 2022.
Všechny zmíněné kroky by mohly vést k tomu, že by v této lokalitě došlo k úpravě vyhlášeného záplavového území a možná i ke zrušení stavební uzávěry.