V Novém Jičíně byla výroba klobouků založena v roce 1799. Z počátku jen jako menší dílna na dnešní ulici Generála Hlaďo, kterou tu otevřel Johann Nepomuk Hückel, původem kloboučník z Fulneku
“Později zde přichází jeho bratr Augustýn a tyto dvě dílny byly v 1. polovině 19. století sloučeny pod Augustýnovým synem Johannem na Dolní bráně v místě, které je dnes prohlášeno jako kulturní památka,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Do své manufaktury pak v roce 1865 zavedl Johann Hückel jako první v Rakousko-Uhersku parní stroj.
“A tento impuls, který mu přinesli ze studií ze zahraničí jeho synové přinesl obrovský rozkvět této malé rodinné firmě a také rozjímání, jakým způsobem pokračovat s výrobou a rozšiřovat ji,” vysvětlil historik muzea.
Hückelové se tedy rozhodli odkoupit pozemky na jižním předměstí Nového Jičína a v roce 1867, tedy před 150 lety, zde vybudovali svou vlastní továrnu.
“Již tehdy, před těmi 150 lety, zaměstnávala na 300 dělníků, byl to obrovský provoz, a v následujícím roce 1868 vzniká firma Johann Hückel´s söhne, kdy Johann Hückel předává své podnikatelské záležitosti svým třem synům,” sdělil Radek Polách.
Tito bratři pak ve 2. polovině 19 století úspěšně proslavili jméno firmy Hückel téměř po celém světě. Nositelem této tradice se po roce 1945 stal Tonak. Původní kloboučnické řemeslo dnes mohou lidé shlédnout v Novém Jičíně ve dvou expozicích, v Muzeu Novojičínska a v Návštěvnickém centru.