Pětadvacet lidí v oranžových vestách, které můžeme v ulicích Nového Jičína vídat běžně, vykonává veřejně prospěšné práce. Teď by k nim měli přibýt i pracovníci tzv. veřejné služby.
“Díky novele zákona o pomoci v hmotné nouzi se do Nového Jičína opět vrací veřejná služba. technické služby města nového mají od úřadu práce přislíbených asi 80 lidí,” uvedla
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.
Veřejná služba byla ve své variantě z roku 2012 povinná, ústavní soud ji zrušil. Teď je dobrovolná, ale lidem, kteří jsou déle než půl roku bez práce a nenastoupí do ní, se výrazně snižuje příspěvek na živobytí.
“Dostali by se na existenční minimum, které je 2 200 korun. Tím, že odpracují 20 nebo 30 hodin měsíčně, tím se jim navyšují peníze, které dostávají od úřadu práce. Od 1. července bychom mohli přijmout až 80 těchto lidí s tím, že bychom je rozdělili na čtyři týdny po dvaceti a v tom jednom týdnu by odpracovali těch dvacet nebo třicet hodin,” vysvětlil Václav Bukovský, ředitel Technických služeb.
Mohli by si tak jednoduchou prací polepšit až na 4 300 korun měsíčně.
“Tito lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než půl roku, by měli pracovat v ulicích města, měli by zametat chodníky, udržovat záhony a sbírat odpadky,” doplnila novojičínská tisková mluvčí.
“Vždycky bude nějaký vedoucí, který je bude mít na povel, který bude jejich činnost evidovat. Musíme jí zaznamenávat také proto, že na ně dostáváme nějaký příspěvek, který není ale nijak velký, na ochranné pomůcky. A musí evidovat jejich přítomnost, aby se vědělo, že se jim může vyplatit zvýšená částka,” sdělil Václav Bukovský.
Kolik lidí této možnosti využije, si ředitel technických služeb netroufá odhadnout.
“Dneska je 11. července a není nikdo, kdo by tu pracoval, pouze jeden se o tuto práci zajímal,” podotkl ředitel technických služeb.
Technické služby mají smlouvu s úřadem práce uzavřenou na dva roky. Zájemci o tento přivýdělek musí jen sami chtít a přihlásit se.