“Tady pěkně vidíte, jak se to rozpadá,” popsal stav kříže Jiří Finger, sochař a restaurátor.
Tento kamenný kříž dnes v Novém Jičíně míjí lidé pokud procházejí kolem Bašty bývalého hradebního opevnění u centra města. Sochařské dílo zhotovené z Karpadského flyše nahlodává zub času a povětrnostní podmínky.
”Míst je to zachovalé a místy se docela dramaticky rozpadá do hloubky a to je vlastně to, co řešíme. Musíme ten materiál stabilizovata dát dohromady,” uvedl dále Jiří Finger.
Kříž už prošel první fází očisty od mechů, lišejníků a dalších nánosů. Nyní je potřeba obnažený kámen zpevnit. Cílem ovšem není jeho dokonalá rekonstrukce.
“Pokusíme se to dostat do kondice a budou se doplňovat jenom takové nejhorší defekty, chybějící hrana nebo volutu a podobně,” upřesnil restaurátor.
Stáří kříže je datováno pravděpodobně do roku 1672. Byl určitým symbolem rozloučení pro lidi, kteří město opouštěli a vydávali se na pouť do světa.
“Tento kříž stál původně na místě, kterému se tehdy říkalo U tří křížů, je to ta křižovatka u dnešního Čedoku, a v roce 1949 byl přemístěn do tohoto prostoru,” připomněl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
Tehdy se ztratily další dvě sochy, které původně stály vedle kříže, a to zpodobnění sv. Anny a Neposkvrněného početí Panny Marie.
“Dokonce se povídá to, že proč se tomu místu říkalo Tři kříže, že ten odcházející tam udělal nakonec tři kříže, že se požehnal. A dokonce jsou teorie, že tam původně skutečně byly tři kříže, dva z toho byly dřevěné a ty pak byly nahrazeny těmi dvěma sochami,” doplnil předseda klubu rodáků.
Vzadu na kříži jsou letopočty, které uvádějí roky jeho renovací. Na přední straně je částečně viditelných několik vytesaných slov.
“Ten nápis je v latině a překlad znamená Zastav se poutníku a pozdrav tento kříž,” vysvětlil
Pavel Wessely.
Renovace kamenného díla potrvá ještě dva měsíce. Práce přijdou na zhruba 135 tisíc korun a budou hrazeny z dotace ministerstva kultury z Programu regenerace a obnova městských památkových rezervací. V tomto programu město získalo celkem 950 tisíc korun a zbylá částka bude použita na obnovu kulturní památky Stará pošta.