Ervín Bártek se v Novém Jičíně narodil 20. srpna 1927. Byl učitelem, ředitelem ZŠ v Žilině, zakladatelem Pěveckého sboru Ondráš, který vedl také jako dirigent, a v roce 1993 stál u zrodu Klubu rodáků a přátel města.
“Když se řekne Bártek, tak si člověk okamžitě vybaví Ondráš, klub rodáků a přátel nebo si vybaví odborné základny učitelů, které zde založil a dvacet let vedl,” sdělil Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel města NJ.
“Začal spojovat spoustu lidí, kteří něco uměli, a tak vznikl po létech takový fenomén, jako je klub rodáků. Je škoda, že nám tak brzy odešel,” uvedl Jaroslav Bělík, člen Klubu rodáků a přátel města NJ.
“Jak je známo, Nový JIčín po druhé světové válce přijal mnoho obyvatel z okolí a vždy tady chybělo něco, čemu se říká genius loci. Takže to byla ta idea Ervína Bártka, aby se sem vtáhli lidé, kteří se zde narodili, a také ti, kteří sem přibyli a cítili se být patrioty,” doplnil Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
Život a dílo Ervína Bártka připomněl Klub rodáků a Pěvecký sbor Ondráš pietní vzpomínkou u jeho hrobu a besedou na baště. Návštěvníci tu mohli vidět celou řadu filmových dokumentů a fotografií, které zejména během vystoupení Ondráše pořizoval v průběhu mnoha let Jaroslav Bělík.
“Já jsem si od samého začátku uvědomoval, že Ervín Bártek je obrovský člověk, je to ohromná kapacita kulturní i morální a proto jsme považoval za nutné, aby to bylo zdokumentované,” vysvětlil Jaroslav Bělík.
“Možná, že se málo ví, že jeho jakousi 13. komnatou bylo to, že v roce 1946 udělal přijímačky na konzervatoř v Praze, měl tam začít studovat, ale ne zpěv, ale housle,” prozradil Karel Chobot.
Hru na housle Ervín Bártek miloval, měl doma obrovskou sbírku těchto hudebních nástrojů. Studovat ale nakonec nezačal, přišla rodina a musel se věnovat své profesi učitele.
Ervín Bártek zemřel ve 73 letech 2. července 2000. V roce 2004 byl jmenován čestným občanem města.