Městská slavnost začala už v páteční podvečer a program nabídl koncert Václava Neckáře. Probuzení do sobotního dne pak přineslo velkou bitvu na Bochetě.
Ukázku vojenské taktiky konce 18. století předvedly dvě stovky vojáků z klubů vojenské historie - na jedné straně ve službách císařovny Marie-Terezie pod vedením maršál Laudona - na straně druhé v modrých barvách Pruska.
“Laudon byl svým způsobem svůj. Neměl klasické vojenské vzdělání, ale byl mistrem improvizace. A také vládl uměním strhnout vojáky, protože on nejednou v době, kdy se bitva zdála prohraná, vytáhl šavli a vrhl se v předních řadách do bitvy. Tak to spolu vytvářelo to neopakovatelné kouzlo, pro které ho vojáci milovali,” vyjádřil se Miloslav Leško, představitel generála Laudona.
“Generál Laudon byl oblíbeným vojevůdcem Marie-Terezie. A je samozřejmé, že pokud se dozvěděla o některém jeho skvělém vítězství, tak mu přišla osobně pogratulovat. A dekorovala ho řádem Marie-Terezie, který sama založila,” přidala se Leona Lange, představitelka Marie-Terezie.
Bitevní pole na Bochetě opustil Laudon jako vítěz. Ten skutečný závěrečný boj svého života ovšem na území tohoto města v roce 1790 prohrává. V jednom z domů na náměstí po těžké nemoci umírá a tím se de facto stává pro Nový Jičín nesmrtelným.
“Já nevím, jestli to je příhodné říci, že jsme měli to štěstí, že nám tady generál Laudon zemřel. Je to obrovská osobnost. Při vší úctě k významným rodákům Nového Jičína, kdo se dostal do lidových písní nebo do nadávek? takže takovou osobnost si tady musíme považovat a hýčkat,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.
Vzpomínka na Laudona, konkrétně ve spojitosti s letošním 300. výročím jeho narození, se prolínala celým programem oslav - nicméně maršál symbolicky ožil zejména díky přítomnosti 51 členů rodiny Loudonů. Ti zde odhalili novou bronzovou bustu svého předka, která nahradila tu původní z pryskyřice.
“Všichni jsme moc spokojen, vzpomínka na generála Laudona je zde udržována výborně. Spokojené jsou tady i děti, všichni jsou spokojeni,” sdělil lámanou češtinou Ernst-Gideon baron von Loudon.
”Je to asi návštěva historická, Laudonové pravidelně navštěvují Bystřici pod Hostýnem. K tomu místu má ta rodina velice úzký citový vztah, vlastnili tam zámek, nacházejí se tam hrobky jejich předků. Do Nového Jičína přijela rodina v tomto měřítku vůbec poprvé a myslím si, že i do České republiky vůbec,” vysvětlil Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín.
Letošní slavnost dále připomněla 50. výročí vyhlášení městské památkové rezervace a 10 let uzavření partnerství s francouzským městem Épinal.
Slavnost je ale zejména o lidech a dobré zábavě.
Hlavním hudebním hostem slavnosti byla kapela Tublatanka. Vystoupila zde místo původně plakátovaného Vojtěcha Dyka, kterého zradily hlasivky.
“Ano, je to takové nečekané překvapení, že jsme se dnes ocitli v Novém Jičíně. Moc se mi líbí to náměstí. A když je tu dnes smíšené publikum a nejen rockové, tak zahrajeme ty největší a nejznámější hity kapely Tublatanka,” řekl Martin Ďurinda z kapely Tublatanka.
Pozdní večerní hodiny pak nabídly zaplněnému náměstí ještě jedno ohlédnutí za Laudonem - speciální projekci na budovu radnice.
“Generál Laudon se stále více stává harmonickou součástí Nového Jičína a to je dobře, protože je součástí prospěšnou,” uzavřel slavnost Petr Orság, organizátor slavnosti, ředitel MěKS.