Do 7. ročníku výzvy participativního rozpočtu, Projekty pro Nový Jičín, mohli občané předkládat své návrhy od 1. března do konce dubna. V tomto termínu na radnici odevzdali tři nápady, co by si ve městě přáli změnit, zlepšit nebo vybudovat.
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Všechny tři projekty prošly kontrolou formálních náležitostí, poté byly odeslány příslušným odborům městského úřadu k hodnocení a připomínkování.”
Po odborném posouzení nakonec postoupily do finálního výběru dva projekty. Jeden z nich, multigenerační hřiště na ulici Myslbekova, předložila Monika Vindišová. Tady se už několik dětských prvků nachází.
Monika Vindišová, předkladatel projektu: “To multigenerační hřiště by mělo sloužit k integraci všech generací, jsou připraveny prvky pro hru, zábavu, rekreaci, cvičení a relaxaci. A všechny prvky jsou navrženy tak, aby zde docházelo k té integraci generací, aby se tady potkávaly děti třeba i s prarodiči, s kamarády, aby se navzájem družili.”
Pro ty úplně nejmenší děti, které se teprve učí chodit, tu předkladatelka navrhuje prvky ve tvaru zvířat, o které se mohou opřít a zlepšovat svou koordinaci.
Monika Vindišová, předkladatel projektu: “Potom jsou to herní prvky pro starší, pro mládež je to workoutové hřiště, které mohou využít i dospělí, měly by tam být prvky na cvičení pro seniory a co se týká relaxační zóny, tak tam je to například piknikový stůl nebo velká houpačka pro dospělé.”
Dalibor Váhala, předkladatel projektu: “Cílem mnou předkládaného projektu je vybudování vkusných a praktických veřejných grilovišť, která by posloužila obyvatelům a návštěvníků města. Taková to griloviště můžeme najít po mnoha městech České republiky a těší se veliké oblibě. Takže věřím, že i v Novém Jičíně by našlo takovéto griloviště uplatnění. Vhodných lokalit, kterým by vyloženě takovéto griloviště slušelo, je po městě hodně, ale budou ještě předmětem diskuze. Sám za sebe navrhuji především areál Skalky nebo louku pod fitness stezkou Hybaj.”
S tímto nápadem se Dalibor Váhala uchází o přízeň veřejnosti už podruhé, poprvé to bylo v roce 2022.
Dalibor Váhala, předkladatel projektu: ”Já si myslím, že myšlenka je dobré a člověk se nemá vzdávat po prvním neúspěchu, takže to zkouším znova.”
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “V letošním roce je vyčleněna částka ve výši 500 tisíc korun, vítězný projekt bude jen jeden. Zrealizuje se v následujícím roce.”
Třetím odevzdaný projekt, který ovšem na doporučení příslušných oborů města do závěrečného hlasování nepostoupil, bylo doplnění okolí Hückelových vil o odpadkové koše, stojany na kola a informační tabule.
O tom, který ze dvou nápadů zvítězí, rozhodne v říjnu hlasováním veřejnost.