Plný autobus z české republiky zastavil na první větší zastávce v německém městě Schwabisch hall, které je partnerem Epinalu, kam celý zájezd směřoval.
Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína: „Prohlídka s průvodcem byla velmi zajímavá a poučná a víme o dalším krásném městě na hlavním tahu přes Německo. Dále přirozeně, většina z nás byla poprvé v místě, o kterém se hovoří, že je kolébkou Československa. V městečku Darney, jak známo, v roce 1918, to je ono místo, kde byla založena Československá armáda. Čímž jsme se všichni poučili v dějepise malinko, ale viděli jsme tady opravdu zajímavou expozici místního muzea."
Francouzské město Epinal, které rodákům chybělo jako poslední v seznamu navštívených partnerských měst, zanechalo silný dojem. Podle mnohých je nádherné.
Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína:„My jsme tam na každém místě „zakopávali" o jedinečnou květinovou výzdobu a navštívili jsme nádherné rozárium. Ale také jedinečný pohled z hradu, který byl nad tímto městem postaven. I setkání na radnici s představiteli města bylo velmi srdečné a bylo oceněno, že tolik lidí se zajímalo o partnerské město Epinal. Čím je Epinal známý ve světě, to je ta imažérie francouzská epinalská. Takže jsme viděli místo, kde vznikl například Kocour v botách a další postavy. Tam jsme obdivovali tu tradiční kreslířskou i tiskařskou techniku. A myslím si, že to je hlavní téma pro všechny návštěvníky města Epinal."
A další zajímavost: o výpravě a delegaci z Nového Jičína se hned ráno psalo v novinách, článek byl objeven přímo u snídaně.
Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel Nového Jičína: „Klubu rodáků to přineslo ty kontakty, přátelství a poznání. Městu to přineslo takovou přátelskou vizi, protože v těch novinách opravdu hned psali o velmi srdečném přijetí starostou města. Oni byli sice překvapeni počty skupiny, a ještě více, že je to jen jedna třetina Klubu rodáků, a že by to vypadalo jinak, kdyby nás tam přijelo dvěstě. Ale oni to berou jako další prohlubování těch vzájemných kontaktů."
Lenka Chobotová, členka Klubu rodáků a přátel Nového Jičína
„Oni jsou velice rádi, že se vůbec snažíme jakýkoliv kontakt navázat, bylo to velice přátelské a milé přijetí. Občas trochu dělala problémy jazyková bariéra, ale tam, kde je vůle, není problém ji překonat."
V Epinalu rodáci navštívili i muzeum moderního umění a umění starých mistrů a spoustu dalších zajímavých míst. Setkali se také s krajany a všude s otevřenou náručí.
Druhým vrcholem cesty byla návštěva německého Ludwigsburgu. Tady byli češi svědky historického setkání evropských politiků - německé kancléřky Merkelové a francouzkého prezidenta Olánda.
Lenka Chobotová, členka Klubu rodáků a přátel Nového Jičína
„Lidé, kteří tam stáli s námi, tak se ptali, odkud jsme přijeli. Mile je to překvapilo, zajímali se, jakým jazykem hovoříme. A potom se s námi i srdečně loučili i bez toho, aby došlo k nějakému dalšímu kontaktu a byli velice rádi, že jsme se této historické události zúčastnili s nimi. Celý ten zájezd byl velice dobře naplánovaný a zorganizovaný a byl to velký zážitek, nejen co se těch vizuálních podnětů a zážitků týče, ale hlavně tam šlo o setkávání s lidmi, uvědomění si těch rozdílů, které byly viditelné hlavně mezi přejezdy Francie a Německo."
Na cestách strávili členové klubu více než dva a půl tisíce kilometrů - co je důležité: všichni se v pořádku vrátili domů a tak se brzy můžete těšit na další akce a aktivity. Členové klubu se také mohou pomalu připravovat na další zájezdy, předseda Pavel Wessely prozradil, že v příštím roce by se mohlo jet třeba do Rakouska.