Úchopy, škrcení, údery na tělo nebo sebeobrana na zemi, všechny tyto způsoby napadení se kurzistky učily zastavit. A v reálné situaci pak pokud možno co nejrychleji utéct nebo přivolat pomoc.
Pavel Němec, lektor kurzu sebeobrany: „Ten kurz je koncipován na základě praktických zkušeností a dopadů určitých útoků, ať už těch, které se staly nebo které by se stát mohly. Ta reálná stránka je upřednostňována před tou technickou."
Lektoři v hodinách řešili i právní problematiku a základy psychologie. Zvláštní část věnovali osobním prostředkům ochrany, například obranným sprejům nebo alarmům. Přesný scénář napadení ale samozřejmě nikdy není možné odhadnout.
Lucie Valová, účastnice kurzu: „Ty obavy tam vždycky jsou, ale je pravda, že kdyby se něco takového stalo, tak je možné, že si vzpomeneme, co jsme tady absolvovaly a použijeme to."
Valérie Růžičková, účastnice kurzu: „Já si myslím, že pro ženy je to výborná věc."
Michaela Kulová, účastnice kurzu: „Učily jsme se ten útok zezadu, pak když jsme vleže, tak co máme dělat. Potom, co máme dělat, když nás vezme někdo za ruku nebo za kabát. Učili jsme se i jak používat pepřové spreje a tak podobně."
Tereza Fabíková, účastnice kurzu: „Jak se ubránit, jak se zvednout, když ležím, aby mě nezalehnul a další věci důležité."
Pavel Němec, lektor kurzu sebeobrany: „Žena, která například absolvuje takový kurz, je velmi dobře připravená, to znamená zvládá cviky nebo techniky sebeobrany. Co je horší, jsou ty psychické tlaky - strach, zlost a to vše samozřejmě ovlivňují to praktické využití cviků."
Všechny kurzistky na závěr prošly malým přezkoušením. Pokud se vše podaří, kurzy by mohly dále pokračovat a pro některé zájemkyně možná i navazovat.
Kurzy sebeobrany pro ženy v Novém Jičíně
Rovných 40 hodin, v pěti lekcích učili strážníci Městské policie ženy, jak se ubránit proti napadení. Projekt financuje město Nový Jičín v rámci prevence kriminality a zájemkyně nic neplatí. O víkendu měly závěrečnou lekci.