Výhodná cenová nabídka na internetu často lidem zaslepí oči. Na Novojičínsku policisté vyšetřovali i opravdové perličky - jako podvod při nákupu traktoru nebo živé opice.
Petr Gřes, PIS PČR Nový Jičín: „Předpokládáme, že teď před vánocemi toho bude daleko více, protože lidé budou chtít více nakupovat na internetu. Seminář jsme uspořádali pro vyšetřující policisty a pro policisty, kteří se touto trestnou činností zabývají."
Dominik Jambor, bezpečnostní specialista aukčního portálu: „Vždycky tady tento čas je pro nás takový hodně frekventovaný, kdy jsme opravdu na stráži. Jsme schopni zakročit prakticky kdykoliv a většinu útoků eliminujeme, úspěšně jim zabráníme a k samotnému podvodu ani nedojde."
V poslední době stoupá brigádní prodej. Ten probíhá tak, že uživatelé serverů, kteří mají dobrou historii se nechají najmout a pod svým jménem za provizi prodávají zboží od někoho jiného, často velmi nekvalitní.
Dominik Jambor, bezpečnostní specialista aukčního portálu: „S policisty se bavíme o aktuálních trendech v podvodech a předáváme kontakty na nás, aby to řešení případu bylo co nejrychlejší, aby policejní žádosti byly co nejlépe napsané. A opravdu, aby policisté měli to, co potřebují od nás, co nejrychleji na stole a mohli vyšetřovat a proti podvodníkům co nejrychleji zakročit."
Petr Gřes, PIS PČR, Nový Jičín: „Také nám dají informace, co od nich můžeme požadovat v rámci trestního a policejního zákona. Máme informace, že ta spolupráce funguje dobře na území celé české republiky. My samozřejmě od toho očekáváme, že nám to pomůže ochránit podvedené lidi a co nejrychleji odhalit jednotlivé pachatele těchto skutků."
Odborníci i policisté doporučují při nákupech na aukčních serverech ostražitost a při náznaku podezření z podvodu hlavně nic neplatit dopředu a raději celou věc oznámit. I v těchto případech mají lidé k dispozici formulář hlášení kyberkrminality na internetových stránkách policie.