Policii dobře známý a nenapravitelný černý odběratel se v poprvé napojil v roce 2010 na pojistkovou skříň hospodářské budovy u souseda. Pak si troufl na elektrický sloup. A i když byl za krádeže u soudu, neváhal se načerno napojit i potřetí. A pak jsou tady další čerstvé případy z Albrechtiček nebo Studénky.
Petr Gřes, PIS PČR Nový Jičín: "Ve všech případech majitelé rodinných domků se neoprávněně napojili na zařízení. Provedli neoprávněné zásahy do přívodních skříní, nebo se napojili na sloupy veřejného osvětlení."
Jaroslav Jurča, tiskový mluvčí ČEZ, a. s.: "V loňském roce proběhlo v MS kraji a Olomouckém kraji přes 2000 kontrol a můžu říct, že každá druhá odhalila černý odběr."
Škody jdou do desítek milionů korun a distributor peníze ve všech případech vymáhá.
Petr Gřes, PIS PČR Nový Jičín: "K samotnému odhalení pachatelů těchto krádeží neoprávněného odběru elektrické energie spolupracujeme s pracovníky distribučních společností, ale také získáváme tyto informace od osob blízkých, mnohdy od sousedů, nebo přímo od rodinných příslušníků."
Pracovníci Čezu proud v síti pečlivě počítají. Vyjíždějí pak k výkyvům v odběru nebo kvůli jiným podezřelým výsledkům. U všech těchto případů je prakticky jisté, že dříve nebo později na zloděje přijdou. Těm pak hrozí až pětileté vězení.