Pro příklad nemusíme vůbec daleko. Více jak 4 roky týral svou manželku 47letý muž z Kopřivnice. Žena našla odvahu až po letech, ale vše nahlásila policii. Agresivnímu muži teď hrozí 8 let vězení. Zásah v takové situaci je složitý i pro policisty, ti se musí pravidelně vzdělávat, jak v případech domácího násilí jednat.
Kamil Jaroš, Školní policejní středisko Frýdek-Místek: "Je to hodně otázka zkušeností, kolik takových případů policista řešil, jak často se s tou problematikou setkává. Máme velice šikovné policisty, kteří mají celou řadu zkušeností a ti to poté řeší velice profesionálně."
Andrea Zátopková, policistka: "Stalo se mi v minulosti, že žena řekla, že nechce už žít v té domácnosti, že už má pronájem, ale v dané situaci došlo k napadení, takže chtěla pomoci, byli tam i děti."
Často ale oběti nemají sílu nahlásit vlastní případ. Situace se pak rychle zhoršuje.
Lucie Paprsteinová, Intervenční centrum Ostrava: "Jestliže ten člověk promešká bod zlomu, tedy to první fyzické napadení, tak pak už se z toho těžko dostává, je v začarovaném kruhu a ten odchod je čím dál tím horší."
Na školících setkáních si také policisté předávají své zkušenosti z terénu. Všichni vzkazují obětem, aby se i při prvních náznacích násilí raději poradili s někým, komu důvěřují, než aby situace zašla příliš daleko.