Policie má na stole balík smluv od soukromé firmy a s ním více než stovku podezřelých. Ti mohli záměrně uvádět nepravdivé údaje při sjednávání půjčky - například o zaměstnání nebo výši příjmu.
Petr Gřes, PIS PČR Nový Jičín: "Je celkem běžnou praxí, že firmy, které poskytují finanční hotovosti, následně, když se jim tedy nedaří občanskoprávní cestou vymáhat tyto částky, tak podají trestní oznámení."
Jedná se o půjčky a úvěry, které jsou staré několik let. Někteří klienti je ale uzavírali v krátké době opakovaně za sebou.
Petr Gřes, PIS PČR Nový Jičín: "Balík těchto oznámení jsme rozdělili v rámci územního odboru mezi jednotlivá obvodní oddělení. Policisté budou tyto lidi kontaktovat. Prověřujeme, zda se dopustili podvodného jednání, či nikoliv."
Nabídky na uzavření rychlých půjček útočí na lidi téměř z každých novin a časopisů. Jen v tomto jsme na jedné straně napočítali téměř 20 inzerátů.
Často je ale chyba na straně lidí, kteří neodhadnou své možnosti, neseznámí se s podmínkami a pak nemají na splácení. Finanční poradci opakují, že pokud se stane cokoliv neočekávaného, nejdůležitější je situaci řešit.
Věra Čuntová, finanční poradce: "Nejde nebrat telefony, nekomunikovat, schovat se. Takže pak nastávají další problémy."
Jestli se prokáže, že při sjednání půjčky podezřelí lhali nebo pak záměrně neplatili, hrozí jim až dva roky ve vězení za podvod.