Na výstavě Opava jubilejní se návštěvníci vydají na procházku po dnes už často neexistujících zákoutích Opavy díky dochovaným obrazům a grafikám, potkají známé i méně známé osobnosti města a k vidění jsou i poklady dnes už zaniklého městského muzea.
Michal Valeček, kurátor výstavy, Slezské zemské muzeum: “Nacházíme se v části výstavy, která se jmenuje Osobnosti známé a neznámé. Jak už napovídá název, jsou to jednak osobnosti pro Opavany notoricky známé jako třeba johann Josef Šesler, opavský purkmistr přelomu 18. a 19. století, nebo u kterého stojíme Adolf Zdrazila, opavský malíř, který zde žil skoro celý život. Ale jsou tady i osobnosti opavanům málo známé jako třeba cestovatel Hans Leder, nebo August Strasilla, knihtiskař a průkopník automobilismu ve Slezsku.”
Druhá část výstavy se jmenuje Poklady městského muzea a připomíná muzeum, které fungovalo od roku 1896 do konce 2. SV v budově Hlásky.
Michal Valeček, kurátor výstavy, Slezské zemské muzeum: “Velkým unikátem je tento obraz, požární obraz města Opavy, který je v našich sbírkách dlouhodobě, ale vrátil se z velké zápůjčky, kdy roky byl v OKO. Poprvé jsou snad tady vystaveny sochy z Heydrichovy nemocnice, budovy, která je na rohu Beethovenovy a Ostrožné, jsou zde i unikátní hasičské stříkačky ruční, nebo třeba klobouk z revolučního roku 1948, klobouk městské gardy.”
Na výstavě S malíři po opavských zákoutích je k vidění na 8 desítek originálů, které se vystavují je výjimečně a jsou známé například z publikací.
Lenka Valečková, kurátorka výstavy, Slezské zemské muzeum: “Tady například stojíme u kreseb Morice Hartla, městského inženýra z konce 19. století, který dokumentoval řadu staveb, zachycoval například Horní náměstí, podobu Hlásky před přestavbou i po ní a často dokumentoval i stavby, které třeba v té době už byly zbořené, tak je maloval podle fotografické dokumentace a proto jsou ty jeho kresby dneska tak důležité.”
Výstavu v Historické výstavní budově zaměstnanci muzea připravovali několik let.
David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti, Slezské zemské muzeum: “Bylo to velice složité, zejména připravit tu část Poklady městského muzea, protože museli analyzovat dobové prameny inventáře muzejní sbírky, aby to dali do kupy, pak samozřejmě ty předměty musely jít na konzervaci nebo na restaurování a máme vlastně po nějakých 80 letech dohromady daný ten konvol těch předmětů tak jak byl vystaven na té Hlásce než se přehnala Opavou ta válečná fronta.”
Výstavu doprovodí i komentované prohlídky a edukační programy pro základní i střední školy.