Procházka po stavbách architekta a opavského rodáka Otto Reichnera nabídla celkem 9 zastavení. Začínala v centru Opavy a končila na kylešovském kopci, kde si lidé prohlédli Vogelovu vilu.
Martin Strakoš, historik architektury, ostravské pracoviště NPÚ: “Je to opavský rodák, který v Opavě vytvořil ukázková díla moderní architektury na pomezí dekorativismu a architektonické nové věcnosti. Za mnou stojí třeba dům obytný a obchodní pro městskou spořitelnu, který navrhl na konci 30. let.”
Nejslavnější Reichnerovou stavbou je opavské městské koupaliště kombinující principy architektonické moderny, art deco a expresionismu. Hlavní funkcionalistická budova z roku 1931 a bazény jsou vedeny v seznamu kulturních památek.
Martin Strakoš, historik architektury, ostravské pracoviště NPÚ: “Výjimečná je vůbec Reichnerova tvorba, že se snažil do takového prostředí středně velkého až malého města vnést tehdy aktuální dění. Nebo formy typické pro německou architekturu a rakouskou, (takže zde nacházíme prvky, které byly vlastní ve Vídni architektům Oskaru Strnadovi nebo Josefu Frankovi, taková ta nová věcnost, stavby zaměřené na úplně základní architektonické formy.”
Rád si pohrával se symetrií a asymetrií a na jeho stavbách najdete i oválná okénka.
Martin Strakoš, historik architektury, ostravské pracoviště NPÚ: “To mimochodem vidíme i na tom domě městské spořitelny. Je to lapidární stavba s takovými jednoduchými hmotami, okna jsou vsunuta téměř do líce fasád, tak to má takový geometrický charakter.Tady můžeme vidět takovou bránu se sochařskou výzdobou od sochaře Josefa Obetha, s nímž Reichner spolupracoval mimochodem i na tom městském koupališti, kde je známá socha vodníka. Tady za mnou to je oslava vlastně spořivosti.”
Během komentované procházky lidé shlédli i slavné Lassmannovy vily v duchu nové věcnosti, dům zvěrolékaře Aloise Trabitsche nedaleko náměstí Republiky nebo opavské informační centrum.
anketa: účastníci komentované procházky: “Myslím, že už jsem prošla spoustu komentovaných procházek a je tady fakt hodně k vidění v Opavě celkově.”
“Reichnera znám, protože nejkrásnější stavbou v Opavě je koupaliště. Pro mě. Vítám to, že to je. Nevím, že byla předtím taková Reichnerova procházka.”
Pokud jste komentovanou procházku Po topách Otto Reichnera nestihli, můžete se po ní vydat sami, a to díky novému manuálu OPAM. Tento opavský architektonický web byl spuštěn začátkem října.
Kateřina Pelcová, historička a kurátorka, OKO Opava: “Opavský architektonický manuál v tuto chvíli obsahuje přibližně 30 hesel obsahující informace o stavbách, o stavitelích a zejména architektech a týká se období 1918 až 1038. Nabízí ale také stezky, jedna z nich se nazývá prvorepublikovou Opavou a návštěvník má možnost si v klidu z tepla domova plánovat procházku, vyrazit potom do města a s telefonem si projít celou tu stezku. Stojíte před stavbou a přes telefon si čtete informace o té stavbě.”
Už příští rok by měly být všechny texty převedeny do audio stopy, což bude pro zájemce mnohem komfortnější.
Kateřina Pelcová, historička a kurátorka, OKO Opava: “V příštím roce bychom chtěli doplnit web o dalších 70 hesel a půjdeme hlouběji do historie, pod rok 1918 a do 19. století.”
Architektonický web najdete na stránce www.opam.opava.eu.