V Moravskoslezském kraji povodeň zasáhla 277 obcí a 7 měst, z toho 35 obcí je poničených fatálně. Ze setkání s ministry v Krnově vyplynula řada podnětů, na čem pracovat do budoucna. Zásadní byla komunikace a rychlost pomoci.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Základní požadavek je samozřejmě úhrada povodňových škod. Tam se jedná především o úhradu infrastruktury na školách, MŠ, pak jsou to komunikace, mosty a cyklostezky. To je to nejhorší, co nás trápí a kde vznikly největší škody.”
Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: “Já bych v obecné rovině byl hrozně rád, aby jednání neskončilo jen tím, že jsme jednali.”
Salome Sýkorová (SNK ED), starostka Zátoru: “My máme zničené úplně všechno, přímá finanční pomoc by byla nejlepší. Samozřejmě ani dotace nejsou špatné, ale pak by musely být v 95 procentech nebo 100 procentech hrazeny státem.”
Ministři slíbili několik podpůrných programů. Pomoc zamíří nejen samosprávám, ale i domácnostem a firmám. Některé už byly spuštěny.
Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU), ministr financí: “Jako první bylo potřeba zabezpečit svoz odpadu, úklid povodňových škod a těch trosek, tohle běží, //pak jsme uvolnili dvě miliardy na to, aby tam, kde majiteli vodovodů a kanalizací jsou samosprávy, obce nebo svazky obcí, aby mohly investovat do těch oprav, současně jsme uvolnili peníze pro každou postiženou domácnost v průměru 40 tisíc.”
Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: “Národní rozvojová banka z prostředků operačního programu spravedlivé transformace, tak vypíše na začátku listopadu pomoc podnikatelům, a to malým, středním podnikům výhodný úvěr na 15 let za 0.”
Zaplaveným městům a obcím byly odpuštěny i poplatky za ukládání odpadu a další 2,5 miliardy vláda uvolnila na posílení dávky pomoci v hmotné nouzi.