Domy, kde vznikají trhliny, stále pracují. Statici je osazují sádrovými terči, které majitelé domů sledují. Jakékoli změny okamžitě hlásí.
Barbora Bartecká, statička: “I ty menší poruchy kontrolujeme, protože se z toho může zvrtnout něco horšího, tak máme ty lidi většinou na telefonu."
Petr Chobot, obyvatel Opavy-Kateřinek: “Boda vlastně šla kolem, odtékala a za nějakou dobu, za hodinu, dvě pomalu od sousedů přišla tady bublaly ty myší díry a šlo to sem a pak to stouplo. Kolik jste měl vody tady? Tady až po strop.”
Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: "Zatím to nepracuje, zatím trhliny vypadají, že stojí, že se neprověsily, stropy co jsou uvnitř, tak ty se nehýbají. Tam se musí počkat, co ten barák bude dělat po zimě. Jak bude opadávat voda ještě v podzemí.”
Dům, kterým se prohnala velká voda je důležité vysoušet, vytápět, oklepat zasažené omítky a obklady a odstranit dlažby.
Barbora Bartecká, statička: “Zima bude rozhodující, protože teď budeme pravděpodobně s pracovní skupinou odstraňovat jeden dům, takže předpokládám, že některé domy možná dopadnou stejně. Doufám, že co nejmíň.”
Největší problémy po povodních jsou dřívější neodborné zásahy do stavby jako jsou drenáže, podceněná statika a neudržovaná kanalizace.
paní Petra, obyvatelka Opavy-Kateřinek: “Bylo tady metr asi 40 vody, vyhl se nám asi tady roh, tak musíme řešit tuto vzniklou situaci.”
Petr Blažek, autorizovaný inženýr pro pozemní stavby: “To, co vidíme, tak asi největší problém je asi neudržovaná kanalizace, která vede pod domem asi v té části, kde stojím."
Barbora Bartecká, statička: "Tady jsme neodstraňovali žádný dům. Víceméně to byly nějaké menší poničené garáže.”
Nejvíce domů muselo být strženo na Bruntálsku, a to zejména v Zátoru, Široké Nivě a Branticích.