“V současné době probíhá samotná instalace 500 hlásičů CO2 a 300 detektorů požáru s tím, že by to mělo být hotové do konce června,” dodává starostka Petra Bernfeldová (Ostravak), starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz. “Požárními hlásiči budou pokryty všechny byty ve dvou fázích, teď jsme začali těmi 300 kusy, následně vybavíme všechny byty obvodu,” doplnil Marek Plinta, ze správy majetku MOb Moravská Ostrava a Přívoz.
To, že detektory plynu a hlásiče požáru už nejednou zachránily životy potvrzují statistiky hasičů. Pro zásah je totiž klíčové kdy se o požáru nebo úniku dozví. “Je to základní technický prostředek, který na jedné straně upozorní toho, kdo je v nebezpečí, že se něco děje a na druhé straně výrazně instalace takového hlásiče snižuje čas, kdy dochází k volání na jednotlivé záchranné složky,” říká Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje.
“V rámci této akce nám ty hlásiče a detektory byly poskytnuty a my financujeme náklady na instalaci," dodává starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz P. Bernfeldová.
Instalace v jednotlivých bytech trvá velmi krátce. O montáži dostali nájemníci předem zprávu, aby byli doma.
“Myslím si, že je to naprosto zbytečná investice a vyhozené peníze,” zlobí se starší obyvatelka domu. “Já si toho vážím,” říká senior, který má jako jeden z prvních v domě na ulici Hornopolní v Ostravě hlásič požáru nainstalován. “Určitě jsem ráda, nemusím to kupovat. Jsem důchodkyně, tak bych na to neměla,” dodává starší žena s úsměvem.
Každý rok se otráví v České republice oxidem uhelnatým přibližně sto lidí. V průměru 40 procent všech úmrtí při požárech je způsobeno požáry v bytech. Rychlý zásah hasičů může tuto smutnou statistiku výrazně ovlivnit.