Hornická voliéra vznikla na okraji Zákrejsovy ulice v Ostravě-Přívoze v roce 1959. Je devět metrů široká a šest metrů vysoká. Má tvar tří propojených věží.
Jan Duda, spoluzakladatel a dlouholetý správce voliéry: "Zpočátku tady byli kanárci, ale aby to bylo trošičku takové poutavé a hlavně pro děti, poučné a naučné, tak jsme tu vysadili různé druhy, tu drobotinu."
Dnes v ní najdeme na tři desítky drobných papoušků jako andulky, korely a další.
Ilona Rozehnalová, Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a klub Fiducia: "My jako Okrašlovací spolek a klub Fiducia se snažíme o propagaci kulturního dědictví Ostravy. A málokdo ví, že ta voliéra je hornická, že původem byla založena horníky a že se vztahuje k tradici chovu harckých kanárů."
Jan Duda, spoluzakladatel a dlouholetý správce voliéry: "Tady v Ostravě bylo postaveno několik voliér. Jenomže pro nedostatečnou péči tyto voliéry brzo z parků vymizely. A zůstala nám jenom tady jediná."
Harcké kanárky chovali horníci od druhé poloviny 19. století. Ptáci totiž v dolech pomáhali upozorňovat na zvýšené koncentrace metanu. U voliéry byla nyní slavnostně odhalena naučná cedule, která kolemjdoucím vše popisuje.
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Já jsem moc rád za tu aktivitu paní Rozehnalové a Fiducie a celé to zapadá do toho kontextu Fajrontu. Máš obvod podporuje obnovu tady té voliéry, chceme zachovat tu tradici a budeme hledat cesty, jak finančně pomoct, aby mohla ta tradice pokračovat dál."
Spolek Fiducia u cedule také pokřtil pexeso Hornická Ostrava a třetí skládačku Ostravské hornické stezky, která představuje hornické památky. Obvod zároveň zve na radnici, kde zájemci najdou v prvním patře výstavu obrazů dětí ze základních škol, které malovaly, jak si představují kanárky v dole.