Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy na počest dětí sadí čím dál více rodin

Ostrava-Jih |

Bělský les se rozrostl o další sad mladých. Stromky na počest svých potomků tady vysadil rekordní počet rodin-celkem 68.

Dub letní, třešeň jarní, buk lesní. Tyto tři druhy stromů v celkovém počtu 68 kusů společně vysadily rodiny s dětmi v Bělském lese. Každá rodina si vybrala stromek podle svého gusta, 

“My jsme si vybrali dub a sadíme tady pro naše holky Kristýnku a Viktorku. ///Proč zrovna dub:? Ony mají hrozně rády tu písničku z Lotrandy a Zubejdy Pod dubem za dubem tak jsme si řekli, že to je takové symbolické.”

“My sadíme pro jednu naši dceru, to je naše druhorozené a sadíme třešeň, protože jsme říkali, že třešeň je taková holčičí, že buk jsme vysazovali tenkrát synovi, tak máme třešeň letos pro změnu.”

“Dub letní jsme si vybrali a sadíme pro syna pro Mikuláše. Aby měl žaludy, ale sadil tady dědeček.”

“Já jsem to zasadil, aby vnuk rostl zároveň s tím stromem.”

“Pro dceru třešeň, protože třešeň hezky kvete.”

Sady mladých probíhají už 3.rokem a jde už o 6.výsadbu. Každá rodina, která se do akce zapojí, dostane za poplatek 800 korun nejen strom, který si vybere, ale také pamětní list a sloupek s cedulkou, na které je uvedeno o jaký strom jde a komu je věnován. 

“Rodina to je základ společnosti a myslím si, že akce podobné této by se měly uskutečňovat ve velkém, protože po těch 4 letech, co to dávám dohromady, tak občané se tady schází, stromky jsou pravidelně kontrolovány, takže Bělský les  ožívá nevídaným způsobem. Stromky budou prvních 14 budou pečlivě zalévány městskými lesy a občané mohou podle své libosti si je udržovat,” říká František Staněk, Místostarosta MOb Ostrava-Jih.

Občas se stává, že mladé stromky někdo poškodí, nebo zcela zničí. V tomto případě městské lesy, které je mají na starosti, vysadí náhradní. A to zcela zdarma. Taková je dohoda. 

“Vandalismus tady v Bělském lese je docela vysoký. To vidíte i na lavičkách, koších apod., samozřejmě i tady na těhle výsadbách, byť někdy je to možná náhodou, že prostě proběhne nějaký pes, který ten stromek prostě nevidí, ohne ho, zlomí ho, čili tady tohle řešíme, ale vždycky se prostě s majiteli toho stromku domluvíme na náhradě, opravě apod.,” uvádí Martin Mati, vedoucí střediska údržby zeleně

Stromky by se v budoucnu nemusely sadit jen v Bělském lese, který není nafukovací, ale i na volnějších místech obvodu, kde momentálně žádné lesy nejsou. Například na vybraných plochách kolem řeky Odry. Sady mladých probíhají 2x do roka, vždy na jaře a na podzim a jejich obliba stále roste.

Nahlásit chybu


K tématu

Stezka v Bělském lese bude obnovena. Stavba navazuje na Cestu vody

3. května 2024 8:58 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dnes máme připravenu dobrou zprávu pro obyvatele okolí Bělského lesa a nebo jeho návštěvníky. Páteřní propojení lesní cestou Staré a Nové Bělé bude v celé délce obnoveno. Postarají se o to Ostravské komunikace.


Soud potrestal anonyma za hrozby bombou školám v Havířově, Orlové a Petrovicích

Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

Správě železnic se podařilo stabilizovat ujíždějící svah

Vlaková doprava mezi Havířov a Českým Těšínem musela být kvůli nestabilnímu svahu v neděli zastavena. Správa železnic problém vyřešila. Práce na modernizaci probíhají podle harmonogramu.

Přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku začíná, nabídne až 90 bytů

Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

Karvinský fotograf Marek Běhan se ve své první tematické výstavě zaměřil na lékařství

10. března 2025 15:27 | Karviná | Gabriela Stašová | Regionální zprávy POLAR

Karvinský fotograf Marek Běhan je známý především svou prací, na které zachycuje město a jeho proměny a aktuální dění. Poprvé se uskutečnila výstava jeho fotografií z nemocničního prostředí, kde je v rámci svého civilního povolání jako doma. Vernisáž výstavy navštívili lidé z veřejnosti, ale i z dokumentované nemocnice v Karviné-Ráji.

Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích přibližuje kořeny Otce národa

10. března 2025 11:08 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Na cestě z Nového Jičína do Valašského Meziříčí leží obec Hodslavice, která proslula svým rodákem – jedním z největších českých literátů, historiků, filozofů a učitelů národa. Řeč je o Františku Palackém, kterému obec věnovala stálou expozici v jeho rodném domě.

Stavba chodníku v ulici Mezidolí je díky dobrému počasí v předstihu

Díky příznivým klimatickým podmínkám, které panovaly téměř po celou zimu, stavba chodníku v ulici Mezidolí značně pokročila. Stavba počítá i s rozšířením komunikace a s odvodněním.

Čistírna odpadních vod už zase plně funguje. Zprovozněna byla i biologická část procesu

10. března 2025 9:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze už zase naplno pracuje. Po povodních se v rekordním čase podařilo opravit nejprve mechanické čištění a nyní začala fungovat i biologická část procesu, která byla závislá do značné míry i na počasí.

Záchranná akce u Vítkova: opilí muži lezli na telekomunikační vysílač, jeden z nich spadl

10. března 2025 9:54 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali v neděli po půlnoci u vážně zraněného muže, který spadl na telekomunikačním stožáru u Klokočova na Opavsku. Na místo vyrazil lékařský tým z Vítkova a k nočnímu zásahu vzlétl také záchranářský vrtulník z Ostravy.

Demografická prognóza Ostravy-Jihu do roku 2040 není pozitivní

10. března 2025 11:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2040 bude mít Ostrava-Jih podle demografické prognózy už jen 88 tisíc obyvatel. To je o 11 a půl tisíce méně než dnes. Pokles se dotkne především ekonomicky aktivních lidí a dětí, což výrazně ovlivní trh práce, školství a městské služby.

ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod

Dobrovolnická organizace ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod. Lidé zde mohou nakoupit oblečení z druhé ruky a zároveň podpořit dobročinné aktivity. Obchod navazuje na dlouholetou činnost organizace v oblasti pomoci potřebným a lidé ho najdou v Místku.

Kováři

Ostrava Nástup: od 15. března 2025 od 33 500 do 35 500 Kč/měsíc

Svářeči

Ostrava Nástup: od 15. března 2025 od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

DK Poklad v Porubě ovládl již 4. ročník seniorského bálu. Poprvé vystoupil zahraniční host

Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě zaplnili senioři. Nenechali si totiž ujít Seniorský bál, který opět lákal na pestrý program. Hvězdou letošního ročníku byl poprvé zahraniční zpěvák.

Zlatá Tretra přilákala opět řadu světových hvězd. Atletický mítink je velmi populární

64. ročník Zlaté tretry Ostrava se uskuteční 24. června a pořadatelé letos chystají rozšíření programu. Už desítky let patří ostravský mítink k top soutěžím světové atletiky a i letos se představí řada špičkových atletů.

Stará Bělá má nové kulturní centrum. Vzniklo rekonstrukcí bývalého hotelu Zlatý jelen

Skvělým příkladem pro ostatní města a obce může být příběh historického hotelu Zlatý jelen v Ostravě-Staré Bělé. Vedení městského obvodu se nesmířilo s chátrající budovou v centru a rozhodlo se ji odkoupit a nechat opravit. Vše se povedlo a Bělá tak má nové kulturní centrum.

Zábřežská knihovna má nové sídlo na ulici Čujkovova

Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu. V Ostravě-Jihu ji mohou čtenáři oslavit návštěvou nového sídla pobočky zábřežské knihovny. Ta se nyní konečně přestěhovala z ulice Gurtějevové na Čujkovovou.

V Mariánských Horách přibudou parkovací místa. Zlepší se i dopravní situace u ZŠ Gen. Janka

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách přibudou nová parkovací místa. Desítky míst vzniknou mimo jiné kolem výměníkové stanice u ZŠ Gen. Janka, kde vnikne i nová cesta.

Budoucí prvňáčci si na ZŠ Bohumínské poprvé vyzkoušeli školní lavice

Jazyková hnízda – tak se jmenovalo první setkání budoucích prvňáčků se školními lavicemi. V rámci Školy nanečisto si jej pro děti připravila základní škola Bohumínská a předškoláci se tu naučili taky pár anglických slovíček.

Stromy na počest dětí sadí čím dál více rodin
Vydáno 30. října 2018 18:31, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Bělský les se rozrostl o další sad mladých. Stromky na počest svých potomků tady vysadil rekordní počet rodin-celkem 68.

Dub letní, třešeň jarní, buk lesní. Tyto tři druhy stromů v celkovém počtu 68 kusů společně vysadily rodiny s dětmi v Bělském lese. Každá rodina si vybrala stromek podle svého gusta, 

“My jsme si vybrali dub a sadíme tady pro naše holky Kristýnku a Viktorku. ///Proč zrovna dub:? Ony mají hrozně rády tu písničku z Lotrandy a Zubejdy Pod dubem za dubem tak jsme si řekli, že to je takové symbolické.”

“My sadíme pro jednu naši dceru, to je naše druhorozené a sadíme třešeň, protože jsme říkali, že třešeň je taková holčičí, že buk jsme vysazovali tenkrát synovi, tak máme třešeň letos pro změnu.”

“Dub letní jsme si vybrali a sadíme pro syna pro Mikuláše. Aby měl žaludy, ale sadil tady dědeček.”

“Já jsem to zasadil, aby vnuk rostl zároveň s tím stromem.”

“Pro dceru třešeň, protože třešeň hezky kvete.”

Sady mladých probíhají už 3.rokem a jde už o 6.výsadbu. Každá rodina, která se do akce zapojí, dostane za poplatek 800 korun nejen strom, který si vybere, ale také pamětní list a sloupek s cedulkou, na které je uvedeno o jaký strom jde a komu je věnován. 

“Rodina to je základ společnosti a myslím si, že akce podobné této by se měly uskutečňovat ve velkém, protože po těch 4 letech, co to dávám dohromady, tak občané se tady schází, stromky jsou pravidelně kontrolovány, takže Bělský les  ožívá nevídaným způsobem. Stromky budou prvních 14 budou pečlivě zalévány městskými lesy a občané mohou podle své libosti si je udržovat,” říká František Staněk, Místostarosta MOb Ostrava-Jih.

Občas se stává, že mladé stromky někdo poškodí, nebo zcela zničí. V tomto případě městské lesy, které je mají na starosti, vysadí náhradní. A to zcela zdarma. Taková je dohoda. 

“Vandalismus tady v Bělském lese je docela vysoký. To vidíte i na lavičkách, koších apod., samozřejmě i tady na těhle výsadbách, byť někdy je to možná náhodou, že prostě proběhne nějaký pes, který ten stromek prostě nevidí, ohne ho, zlomí ho, čili tady tohle řešíme, ale vždycky se prostě s majiteli toho stromku domluvíme na náhradě, opravě apod.,” uvádí Martin Mati, vedoucí střediska údržby zeleně

Stromky by se v budoucnu nemusely sadit jen v Bělském lese, který není nafukovací, ale i na volnějších místech obvodu, kde momentálně žádné lesy nejsou. Například na vybraných plochách kolem řeky Odry. Sady mladých probíhají 2x do roka, vždy na jaře a na podzim a jejich obliba stále roste.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000017026/stromy-na-pocest-deti-sadi-cim-dal-vice-rodin