Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Zoo Ostrava si vyměnila se Zoo Praha sloní samce

Ostrava-město |

Zoo Ostrava a Zoo Praha si vyměnily dospělé sloní samce. Do Ostravy zamířil zkušený chovný samec, který už zplodil více než 15 mláďat, a má pomoci oživit místní chov. Přesunu několikatunových zvířat předcházely měsíce příprav, speciální výcvik i veterinární vyšetření.

Samec slona indického, narozený v roce 1998, pobýval v ostravské zoo od roku 2018, dovezen byl ze Zoo Le Pal ve Francii. Doposud po sobě nezanechal žádné mládě. V té době žili v Ostravě čtyři sloni – tři dospělé samice a roční samec. Nedlouho po příjezdu byl spojen se samicemi, nicméně toto spojování nebylo úspěšné. Od té doby obýval část pavilonu určenou pro samce se samostatným výběhem. S ostatními slony měl kontakt přes bariéru.

Pavla Slavíčková, zooložka Zoo Ostrava: "Před dvěma lety jsme se pokoušeli o spojení tohoto samce s mladým samcem, který postupně dorostl do věku, kdy se měl oddělovat od mateřského stáda. Ani v tomto případě se nepodařilo dosáhnout stabilního spojení. Vzhledem k tomu, že jedna ze samic (*1997) má dlouhodobě doporučení k rozmnožení, a zároveň nebylo možné bezpečně přistoupit ke spojení se samcem, byl po opakovaných konzultacích s koordinátorem EAZA ex situ programu (EEP) doporučen dovoz jiného samce, který má s reprodukcí zkušenosti."

Do Ostravy byl proto dovezen zkušený chovný samec z pražské zoo, narozený v roce 1983, který se stal otcem zhruba patnácti mláďat.

Martin Kristen, vrchní chovatel slonů Zoo Praha: "V Praze postupně dospívá jeho dcera a to je také jeden z důvodů, proč zde nemohl chovný samec zůstat déle. Kvůli udržení stabilní a geneticky variabilní populace v lidské péči je nutné předcházet příbuzenskému křížení, a proto je jeho odchod logickým krokem."
Pavla Slavíčková, zooložka Zoo Ostrava: "Kolegové ze Zoo Praha nám v tomto velmi vyšli vstříc a souhlasili s výměnou dospělých samců. Náš samec bude po určitou dobu pobývat v Praze, kde mají dostatečné prostory pro chov sloních samců a zároveň možnost vizuálního kontaktu se samicemi."

Přesuny sloních samců mezi zoologickými zahradami jsou poměrně běžné. Na rozdíl od samic, které žijí ve stabilních rodinných skupinách, jsou samci přirozeně spíše samotářští a v dospělosti se mezi skupinami pohybují. Tomu odpovídá i způsob jejich chovu v lidské péči. Jejich transport ale patří mezi logisticky i odborně velmi náročné přesuny zvířat. Na přípravě se podílejí chovatelé, veterinární lékaři, koordinátor EAZA ex situ programu (EEP) a také specializované transportní společnosti.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Výměna sloních samců mezi Prahou a Ostravou proběhla synchronně ve středu 17. června. V ranních hodinách oba samci nastoupili do transportních kontejnerů, které byly naloženy na speciální tahače. V podvečer téhož dne byli sloni v pořádku v Praze a Ostravě vyloženi. Oba slony doprovázeli do jejich nových domovů i jejich chovatelé, kteří na místě zůstanou asi týden. Přítomnost chovatelů, na které jsou sloni zvyklí, je při takových přesunech velmi důležitá. Doprovázejí slony nejen během samotné cesty, kdy je mohou při zastávkách kontrolovat, dokrmovat a díky předchozímu tréninku podle potřeby navádět, ale také při vykládce a prvním seznamování s novým prostředím."
Pavla Slavíčková, zooložka Zoo Ostrava: "Právě první dny po transportu je přítomnost člověka, kterého slon dobře zná, významnou oporou. Chovatelé zároveň předávají kolegům své zkušenosti s konkrétním zvířetem, jeho povahou, návyky i způsobem práce s ním. Vzájemné návštěvy chovatelských týmů proto probíhají také několik týdnů, až měsíců před samotným transportem. Cílem je, aby přesun i následná adaptace v novém domově proběhly pro slony co nejklidněji a nejbezpečněji."

Ostravská zoo na několik dní uzavřela pavilon slonů. Návštěvníci mohou slony vidět po většinu dne ve venkovních výbězích, včetně nového samce, který má rovněž otevřeno do venkovních prostor. Pavilon slonů v Zoo Praha zůstává otevřený. Slonice budou k vidění ve venkovních výbězích, zatímco v případě sloního samce rozhodnou chovatelé v závislosti na průběh jeho aklimatizace v novém prostředí.

Nahlásit chybu


K tématu

Mladý samec slona z Ostravy se chystá na cestu do Francie

9. října 2025 23:25 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V ostravské zoologické zahradě vrcholí přípravy na přesun mladého samce slona indického. Třítunové zvíře čeká dlouhá cesta do francouzské Zoo Les Terres de Nataé. Chovatelé proto s ním už několik měsíců trénují nástup do speciálního transportního kontejneru.

V Zoo Ostrava se po 11 letech narodila žirafa. Je to sameček a porod byl překvapením

18. července 2026 14:40 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Po dlouhých jedenácti letech slaví Zoo Ostrava narození mláděte žirafy Rothschildovy. Sameček přišel na svět 7. července a podle chovatelů prospívá. Zatím zůstává se svou matkou v zázemí pavilonu Africká zvířata, postupně ale začíná poznávat i venkovní výběh.

Neukáznění lidé krmili mandrily v Zoo Ostrava. Špatné krmivo může zvířata zabít

9. srpna 2026 16:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezabíjejte naše zvířata! To je důrazný apel Zoo Ostrava na neukázněné návštěvníky, kteří navzdory přísnému zákazu krmí zvířata vlastní potravou. Poslední případ eviduje zoo u mandrilů, kam skupina lidí házela krmení a ignorovala upozornění ostatních návštěvníků. Ještě jim za to vulgárně nadávala.


Hejtman rozdal ceny za společenskou odpovědnost, osobností Jiří Cienciala

Včera 13:12 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Hejtman MS kraje udělil na slavnostním galavečeru ve Frenštátě pod Radhoštěm Ceny za společenskou odpovědnost. Osobností kraje se stal manažer Jiří Cieńciala, součástí večera bylo i udělení ocenění pro dobrovolníka.

Policie hledá svědky napadení v ostravském trolejbusu

Včera 18:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie žádá veřejnost o pomoc při vyšetřování fyzického napadení cestujícího v ostravském trolejbusu. Incident se stal už v únoru na lince 104 mezi Bazaly a zoologickou zahradou. Policisté nyní hledají muže, který byl podle kamerového záznamu přímým svědkem události.

Zahrádkář vypěstoval rekordní cibuli o hmotnosti 1,6 kilogramu

Nový zápis do české knihy rekordů se podařil pěstiteli zeleniny z Frýdecko-Místecka, když vypěstoval nejtěžší cibuli. Prohlédnout si ji mohli návštěvníci výstavy ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Řidič najel do svodidel u Oldřichovic, zůstal zaklíněný v autě a jeho stav byl vážný

Včera 9:09 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů řidič Škody Karoq v pondělí najel u Oldřichovic do svodidel. 35letého muže vyprostili z auta policisté. Řidič utrpěl vážné poranění hlavy, hrudníku a břicha. Musel být letecky přepraven do ostravské nemocnice.

Pokračuje distribuce menstruačních vložek do škol. Ostrava je nakupuje centrálně

21. září 2026 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v distribuci menstruačních vložek do škol a středisek volného času. Od začátku projektu jich nakoupila už téměř milion. Díky centrálnímu nákupu je získává výrazně levněji než v obchodech.

26. ročník Dnů NATO lákal do Ostravy na 70 dynamických ukázek i vystavenou techniku

20. září 2026 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Přes 70 dynamických ukázek, více než 80 statických prezentací a přes dvacet hodin jedinečného programu letos nabídly Dny NATO v Ostravě a Dny vzdušných sil Armády České republiky. Už první den přilákal na plochu ostravského letiště 92 000 diváků.

Do ulic vyrazilo 12 nových strážníků. Slavnostní slib vyslechl primátor města

21. září 2026 13:27 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Městská policie Ostrava posílila své řady o 12 nových strážníků. Po tříměsíčním rekvalifikačním kurzu složili slavnostní slib a nyní zamíří na jednotlivá pracoviště. Městské policii přesto stále schází přibližně 30 lidí.

Rekonstrukce sportovní haly v Ostravě-Dubině je dokončena

Včera 13:20 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Rozsáhlá dvouletá rekonstrukce sportovní haly v Ostravě-Dubině je dokončena. Čtyřpodlažní objekt prošel zásadní proměnou a nabízí moderní zázemí sportovcům i veřejnosti. Po více než dvou letech se do ní vrátili také vítkovičtí florbalisté.

Užít si město jinak mohli lidé na bývalém vlakovém nádraží

21. září 2026 14:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lokalitu pumptracku, tedy bývalého vlakového nádraží, oživil festival Zažít město jinak. Akce ukázala, že veřejný prostor může mít mnoho podob a stojí za to si ho užít společně.

Mateřská škola Krajánek je nejlepší benefit pro zaměstnance Krajského úřadu

Dnes 7:38 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Krajánek je mateřská škola pro děti zaměstnanců krajského úřadu. Funguje už deset let a u tohoto výročí se setkali téměř všichni absolventi a jejich rodiče.

Střední škola teleinformatiky v Ostravě - Porubě prochází rekonstrukcí

Dnes 7:35 | Ostrava-Poruba | Tomáš Tikal

Na SŠ teleinformatiky v Ostravě - Porubě se realizoval projekt nových výukových prostor s polyfunkčním využitím. V rámci projektu bude vybudován víceúčelový exteriérový výukový prostor, který bude funkčně navázán na objekt COWORKOVÝCH učeben.

Kraj rozdal Ceny hejtmana za rok 2025. V kategorii obcí zvítězila Slezská Ostrava

Moravskoslezský kraj zná své nejodpovědnější firmy, organizace a obce. Na slavnostním galavečeru se rozdávaly Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost. V silné konkurenci celého regionu reprezentovala ostravské obvody také Slezská Ostrava.

Svinov čekají volby. O 17 míst v zastupitelstvu se uchází pět stran

Včera 16:23 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Obyvatelé Svinova budou v říjnu rozhodovat o novém složení zastupitelstva městského obvodu. Volit se bude ve třech volebních okrscích, které budou sídlit v budovách místních základních škol.

Nejen skateboardisté ukázali, co po rekonstrukci nabízí výškovický skatepark

Včera 15:07 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výškovický skatepark v ostravě ovládli skateboardisté, bikeři i inline bruslařky. Uskutečnila se zde totiž speciální exhibice. Loni skatepark prošel rozsáhlou rekonstrukcí za přibližně 30 milionů korun.

Dům na Gagarinově náměstí bude po letech opět sloužit bytům

Obvod chystá rozsáhlou proměnu svých městských budov. S plánovanou dostavbou historické radnice se výrazně změní i využití objektu na náměstí Jurije Gagarina. Dnešní úřednické kanceláře se totiž po letech promění zpět na městské byty. Obvod tak získá dostupné bydlení a zároveň seskupí všechny služby pro občany pod jednu střechu.

Zoo Ostrava si vyměnila se Zoo Praha sloní samce
Vydáno 20. června 2026 11:11, Ostrava-město, Jiří Cileček
Zoo Ostrava a Zoo Praha si vyměnily dospělé sloní samce. Do Ostravy zamířil zkušený chovný samec, který už zplodil více než 15 mláďat, a má pomoci oživit místní chov. Přesunu několikatunových zvířat předcházely měsíce příprav, speciální výcvik i veterinární vyšetření.

Nový samec slona indického v Zoo Ostrava; foto: Zoo Ostrava/Šárka Nováková

Samec slona indického, narozený v roce 1998, pobýval v ostravské zoo od roku 2018, dovezen byl ze Zoo Le Pal ve Francii. Doposud po sobě nezanechal žádné mládě. V té době žili v Ostravě čtyři sloni – tři dospělé samice a roční samec. Nedlouho po příjezdu byl spojen se samicemi, nicméně toto spojování nebylo úspěšné. Od té doby obýval část pavilonu určenou pro samce se samostatným výběhem. S ostatními slony měl kontakt přes bariéru.

Pavla Slavíčková, zooložka Zoo Ostrava: "Před dvěma lety jsme se pokoušeli o spojení tohoto samce s mladým samcem, který postupně dorostl do věku, kdy se měl oddělovat od mateřského stáda. Ani v tomto případě se nepodařilo dosáhnout stabilního spojení. Vzhledem k tomu, že jedna ze samic (*1997) má dlouhodobě doporučení k rozmnožení, a zároveň nebylo možné bezpečně přistoupit ke spojení se samcem, byl po opakovaných konzultacích s koordinátorem EAZA ex situ programu (EEP) doporučen dovoz jiného samce, který má s reprodukcí zkušenosti."

Do Ostravy byl proto dovezen zkušený chovný samec z pražské zoo, narozený v roce 1983, který se stal otcem zhruba patnácti mláďat.

Martin Kristen, vrchní chovatel slonů Zoo Praha: "V Praze postupně dospívá jeho dcera a to je také jeden z důvodů, proč zde nemohl chovný samec zůstat déle. Kvůli udržení stabilní a geneticky variabilní populace v lidské péči je nutné předcházet příbuzenskému křížení, a proto je jeho odchod logickým krokem."
Pavla Slavíčková, zooložka Zoo Ostrava: "Kolegové ze Zoo Praha nám v tomto velmi vyšli vstříc a souhlasili s výměnou dospělých samců. Náš samec bude po určitou dobu pobývat v Praze, kde mají dostatečné prostory pro chov sloních samců a zároveň možnost vizuálního kontaktu se samicemi."

Přesuny sloních samců mezi zoologickými zahradami jsou poměrně běžné. Na rozdíl od samic, které žijí ve stabilních rodinných skupinách, jsou samci přirozeně spíše samotářští a v dospělosti se mezi skupinami pohybují. Tomu odpovídá i způsob jejich chovu v lidské péči. Jejich transport ale patří mezi logisticky i odborně velmi náročné přesuny zvířat. Na přípravě se podílejí chovatelé, veterinární lékaři, koordinátor EAZA ex situ programu (EEP) a také specializované transportní společnosti.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Výměna sloních samců mezi Prahou a Ostravou proběhla synchronně ve středu 17. června. V ranních hodinách oba samci nastoupili do transportních kontejnerů, které byly naloženy na speciální tahače. V podvečer téhož dne byli sloni v pořádku v Praze a Ostravě vyloženi. Oba slony doprovázeli do jejich nových domovů i jejich chovatelé, kteří na místě zůstanou asi týden. Přítomnost chovatelů, na které jsou sloni zvyklí, je při takových přesunech velmi důležitá. Doprovázejí slony nejen během samotné cesty, kdy je mohou při zastávkách kontrolovat, dokrmovat a díky předchozímu tréninku podle potřeby navádět, ale také při vykládce a prvním seznamování s novým prostředím."
Pavla Slavíčková, zooložka Zoo Ostrava: "Právě první dny po transportu je přítomnost člověka, kterého slon dobře zná, významnou oporou. Chovatelé zároveň předávají kolegům své zkušenosti s konkrétním zvířetem, jeho povahou, návyky i způsobem práce s ním. Vzájemné návštěvy chovatelských týmů proto probíhají také několik týdnů, až měsíců před samotným transportem. Cílem je, aby přesun i následná adaptace v novém domově proběhly pro slony co nejklidněji a nejbezpečněji."

Ostravská zoo na několik dní uzavřela pavilon slonů. Návštěvníci mohou slony vidět po většinu dne ve venkovních výbězích, včetně nového samce, který má rovněž otevřeno do venkovních prostor. Pavilon slonů v Zoo Praha zůstává otevřený. Slonice budou k vidění ve venkovních výbězích, zatímco v případě sloního samce rozhodnou chovatelé v závislosti na průběh jeho aklimatizace v novém prostředí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000055355/zoo-ostrava-si-vymenila-se-zoo-praha-sloni-samce