Odčerpávání vody ze zaplavených oblastí, odklízení popadaných stromů ale i pomoc při evakuacích. Dobrovolní hasiči z Ostravy Zábřehu měli týden po víkendových povodních velmi napilno. Pomáhali, kde se dalo - ve středu byli k dostižení v Nové Vsi.
Štěpán Popek, starosta Sboru dobrovolných hasičů Ostrava-Zábřeh: „Jednotka Ostrava-Zábřeh od pátečního večera zasahovala u celkem 140 událostí. Z toho se jednalo v pět-a-třiceti případech o čerpání vody, odstraňování stromů a vytahování nějakých vozidel. V dalších případech se jednalo o záchranu osob a nějaké další drobnosti co se týče vytahování vozidel, drobných nehod nebo požáru. Aktuálně se v Nové Vsi odčerpává voda v zatopené části.“
Po víkendu se ještě zdálo, že se dobrovolní hasiči zaměří na uklízecí práce. To však bylo před protržením hráze u soutoku Odry a Opavy.
Štěpán Popek, starosta Sboru dobrovolných hasičů Ostrava-Zábřeh: „Měli jsme tam ještě skupinu, která prováděla ty neemergentní události, jako odstraňování stromů, ke kterým nás lidé volali, když to bylo někde na chodníku a podobně, takže čistě jednotka se soustředila na tom Jihu i na odstraňování stromů z komunikací. Následně až došlo k protržení hráze v Nové Vsi, takže byla jednotka vyslána tady, kde prováděla jak čerpání, tak monitoring zaplavené oblasti na raftu.“
V Obvodě Ostrava-Jih byla povodňová situace méně kritická než v jiných částech města. Vedení obvodu tak nabídlo pomoc okolí.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „U nás už vlastně voda ve většině míst není a pomalinku se začínají připravovat ty práce údržbové, aby se to dostalo do původního stavu. Snažíme se v tuto chvíli pomoci těm jiným obvodům. Naše jednotka dobrovolných hasičů za chvíli vyjede pomoci na Moravskou Ostravu, protože ukončili činnost v Nové Vsi, v jejich jižní části. Sháníme také nějaké průmyslové prádelny, byli jsme připraveni poskytnout dobrovolným hasičům z Nové Vsi ubytování v naší budoucí hasičské zbrojnici. Kontaktuji všechny okolní starosty, jestli v tuto chvíli ještě něco nepotřebují a ti co něco chtějí, tak se jim snažíme vyjít vstříc.“
Pomoc zahrnula i otevření sběrného místa v obřadní síni u radnice. Darované desinfekce, čistící prostředky, hygienické potřeby i potraviny následně rozváželi do nejpostiženějších oblastí. Následky povodní se nevyhnuly ani školám. Některé neotevřely a jiné fungovaly v omezeném provozu, jako například MŠ Předškolní.
Kateřina Lisztwanová, ředitelka ZŠ Šeříkova a MŠ Předškolní: „V sobotu došlo k masivnímu zatečení vody do našeho objektu, který je nad námi a sice do objektu MŠ Předškolní skrze středu. Ještě v sobotu jsme mobilizovali pedagogy, kolegy, co mohli uniknout vlastním škodám doma a jít zachraňovat tady vybavení, nábytek, techniku, takže co se dalo, to jsme přesunuli. Co ne, to jsme aspoň zakryli abychom minimalizovali škody. V neděli jsme začali pracovat na tom, abychom přesunuli děti z mateřské školy tady k nám, do sucha, čista a tepla, což se taky událo a v tuto chvíli mají děti zajištěný veškerý komfort v naší hlavní budově.“
anketa: „My máme zatopenou školku, v medvídku a musíme tady pořád být. Je tady dobře a dobře si tu hrajeme.“
anketa: „Co se ti tady třeba líbí více?“ – „Jak jsme venku a hrajeme si spolu, že tady máme hodně kamarádů.“
Na druhý týden od povodní připravovali pro děti alespoň 3 z 6 tříd.
Kateřina Lisztwanová, ředitelka ZŠ Šeříkova a MŠ Předškolní: „Další třídy budou schnout a postupně otevřeme čtvrtou, pátou, ale šestá třída musí projít velkou rekonstrukcí plus naše školní kuchyň. Ta třída na tom není až tak špatně jako kuchyň. Třída se vysuší, vymaluje a děti mohou nastoupit. Navíc to jsou nejstarší děti, předškoláci, kteří vlastně mohou být tady co nejdéle u nás. Zvyknout si na prostředí základní školy, tak ta adaptace nebude až tak složitá, ale kuchyň bude potřebovat asi totální rekonstrukci.“
Děti z mateřské školy budou do té doby sdílet prostory se staršími žáky. Některé také zůstali podle možností rodičů doma.
Kateřina Lisztwanová, ředitelka ZŠ Šeříkova a MŠ Předškolní: „Velké poděkování patří i rodičům našich malých dětí, protože většina z nich si je nechala doma do vyřešení situace, ale samozřejmě ne všichni tu možnost měli, což chápeme. A zbytek dětí se u nás má dobře, jako by byli na té své budově. V pondělí bylo hrozně málo. To jsme začínali s deseti dětmi, ale postupně, jak se rodiče museli vracet do práce a opadává voda, tak už jich máme ke čtyřiceti možná.“
Lidé, kteří chtějí obětím povodní jakkoli pomoci mohou využít email města povodne@ostrava.cz. Také jsou k dispozici veřejné finanční sbírky Charity, ADRY, Červeného kříže a dalších.