Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce a stavby za 45 milionů korun se realizují během léta na školách obvodu

Ostrava-Jih |

Prázdniny znamenají pro děti volno a odpočinek od učení, avšak vedení škol využívá toto období jinak. Na mnohých totiž nyní dochází k rekonstrukcím a stavebním úpravám. Největší investice v rámci obvodu Ostrava-Jih za 22 miliónů se realizuje na ZŠ Březinova.

Rekonstrukce tříd, zateplení chodeb, opravy podlah, kuchyňí, kotelen nebo i stavba nových plotů. Během letošních prázdnin se na školách v Ostravě-Jihu realizuje mnoho investic, aby mohly lépe sloužit žákům i zaměstnancům. Na ZŠ Březinova například vzniká zcela nová učebna virtuální reality.

Zdeňka Mikesková, ředitelka ZŠ Březinova: „Virtuální realita je významným pilířem moderního vzdělávání 21. století. Naše základní škola Březinova stála u zrodu myšlenky podpořit pět základních škol v inovacích a zejména ve virtuální realitě. Takže od roku 2023 je v pěti školách vlastně inovovaná učebna, kde bude nejenom polytechnika, robotika, hlavně virtuální realita, kde se vlastně snoubí vizuální prostředí pro děti, včetně prožitkového učení. Za to jsme strašně rádi. Celková dotace je 42,5 milionů, takže velice děkujeme zřizovateli a výše dotace je 85 procent, takže se na to hrozně moc těšíme.“

Další učebny virtuální reality vznikají ještě na školách Horymírova a Krestova. Již hotové učebny zase mají na ZŠ Františka Formana a Chrjukinova. S rozpočtem 22 miliónů korun se tedy jedná o největší investici na školách letošních prázdnin. Na Základní a Mateřské škole Volgogradská se zase během léta realizuje nejvíce projektů, a to hned tři.

Kateřina Blahutková, zástupkyně ředitelky, MŠ a ZŠ Volgogradská: „V letošním školním roce se nám podařilo realizovat za podpory městského obvodu Ostrava jich tři velké opravy. První z nich je plot kolem školního pozemku. Druhá se právě realizuje, to je rekonstrukce kuchyněk v naší mateřské škole, které byly v původním stavu od doby, kdy se školka postavila a poslední rekonstrukce, kompletní, která teď aktuálně vrcholí, je jedna z pěti tříd, kde bude dětská skupina.“

Celkem se během prázdnin v obvodu opravuje či staví na deseti školách.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Tak je to samozřejmě hodně, protože je léto, tak děti nejsou ve škole a ve školce, tak máme možnost to opravit, já jsem si to i napsal, abych něco nezapomněl. To máte, školní kuchyně, virtuální realita, podlahy, oprava kuchyně, dokonce plynová kotelna. Takže děláme toho opravdu hodně, na téměř každé škole nebo školce se něco drobného dělá a využíváme na maximum těch prázdní na to, že děti pobíhají zrovna někde jinde.“

Dalšími velkými investičními akcemi letošních prázdnin jsou také zateplení spojovacích chodeb na MŠ Mjr. Nováka za 10 milionů nebo oprava školní kuchyně na MŠ Tarnavova za 5,5 milionů. Veškeré stavební akce na školách v obvodu během prázdnin se tak vyšplhají na skoro 50 milionů korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve školách Ostravy-Jihu během prázdnin dochází k rekonstrukcím za 45 milionů korun

22. července 2025 9:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Prázdniny znamenají pro děti volno a odpočinek od učení, avšak vedení škol využívá toto období jinak. Na mnohých totiž nyní dochází k rekonstrukcím a stavebním úpravám. Největší investice v rámci obvodu Ostrava-Jih za 22 miliónů se realizuje na ZŠ Březinova.

Na základních školách v Ostravě-Jihu modernizují výuku nové učebny s virtuální realitou

22. ledna 2025 9:26 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Brýle virtuální reality, 3D tiskárna, iPady, interaktivní tabule, nábytek a další vybavení. To vše obsahují nové moderní učebny, které vzniknou na pěti základních školách v obvodu. Jedná se o projekt města a Ostravy-Jihu, který má za cíl zavést chytré technologie do klasické výuky a zmodernizovat tak vzdělávání.

Virtuální realita modernizuje výuku na základních školách Ostravy-Jihu

21. ledna 2025 9:26 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Brýle virtuální reality, 3D tiskárna, iPady, interaktivní tabule, nábytek a další vybavení. To vše obsahují nové moderní učebny, které vzniknou na pěti základních školách v obvodu. Jedná se o projekt města a Ostravy-Jihu, který má za cíl zavést chytré technologie do klasické výuky a zmodernizovat tak vzdělávání.


Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.

Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Včera 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Policie stíhá pracovnici lázní v Karlově Studánce kvůli zakázce na opravu jednoho z domů

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Horské lázně Karlova Studánka řeší situaci v souvislosti se zahájením trestního stíhání jedné z vedoucích pracovnic. Ředitel státního podniku rozhodl o odebrání jejích kompetencí v oblasti veřejných zakázek a nákupů a o situaci informoval dozorčí radu. Trestní stíhání se podle dostupných informací týká zakázky na opravu jednoho z lázeňských domů.

Obnovené zabijačkové hody u Těrlické přehrady byly úspěšné

Včera 11:08 | Těrlicko | Libor Běčák

Ve sportovním areálu na břehu Těrlické přehrady se konaly zabijačkové hody. Ty se setkaly s velkým zájmem lidí, kteří si přišli vybrat nejrůznější čerstvé i uzené produkty.

Frýdlantský hudební spolek odehrál tradiční Vánoční koncert

Ve velkém sále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal tradiční Vánoční koncert Frýdlantského hudebního spolku.

Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

13. prosince 2025 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

13. prosince 2025 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

13. prosince 2025 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Minikino v centru Ostravy bavilo děti z dětských domovů

12. prosince 2025 12:54 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Centrum kultury a vzdělávání pořádá celoročně řadu akcí napříč nekomerční kulturou. Provozuje Vilu Hanse Ulricha, Klub Parník, Klub Atlantik a v neposlední řadě Minikino. Právě tam se odehrálo předvánoční pohádkové dopoledne pro děti z dětských domovů z Moravskoslezského kraje s názvem Děti nás všech.

Ostravští futsalisté přivezli zkušenosti z Brazílie

12. prosince 2025 11:17 | Ostrava-Jih | Pavel Straka

Futsalisté ze Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových se vrátili z mistrovství světa v Brazílii. Užili si atmosféru špičkového turnaje a rozhodně nezklamali.

Mariánské Hory jsou v plné zimní pohotovosti. V posledních letech investovaly do nové techniky a navýšily počet zaměstnanců

12. prosince 2025 11:13 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Zimní údržba je v plném proudu a první sněhové epizody už prověřily připravenost obvodů na Ostravsku. V Mariánských Horách a Hulvákách je od listopadu v platnosti plán zimní údržby a do terénu už několikrát vyjela komunální technika.

Pietní akt uctil oběti střelby ve FNO. Při tragédii před 6 lety zemřelo 7 lidí

11. prosince 2025 17:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Před budovou Polikliniky FNO v Porubě si lidé pietním aktem připomněli tragickou střelbu, ke které došlo 10. prosince 2019. K památníku položili věnce, květiny a zapálili svíčky.

Poruba pečuje o stromy a zeleň také v zimním období. Zaměřuje se na ořezy

11. prosince 2025 17:19 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba nepřestává pečovat o stromy a zeleň také v podzimním a zimním období. Takzvaný vegetační klid využívá především k bezpečnostním a zdravotním ořezům stromů a k odstraňování parazitujícího jmelí.

Schody u kostela sv. Mikuláše opět slouží veřejnosti. Opravy si vyžádaly téměř 5 mil. Kč

11. prosince 2025 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

U kostela svatého Mikuláše v Porubě skončila kompletní rekonstrukce schodů a části opěrné zdi. Oprava byla nutná poté, co se v srpnu roku 2023 vlivem dešťů a narušené statiky část zdi sesunula.

Rekonstrukce a stavby za 45 milionů korun se realizují během léta na školách obvodu
Vydáno 22. července 2025 16:50, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Prázdniny znamenají pro děti volno a odpočinek od učení, avšak vedení škol využívá toto období jinak. Na mnohých totiž nyní dochází k rekonstrukcím a stavebním úpravám. Největší investice v rámci obvodu Ostrava-Jih za 22 miliónů se realizuje na ZŠ Březinova.

Rekonstrukce tříd, zateplení chodeb, opravy podlah, kuchyňí, kotelen nebo i stavba nových plotů. Během letošních prázdnin se na školách v Ostravě-Jihu realizuje mnoho investic, aby mohly lépe sloužit žákům i zaměstnancům. Na ZŠ Březinova například vzniká zcela nová učebna virtuální reality.

Zdeňka Mikesková, ředitelka ZŠ Březinova: „Virtuální realita je významným pilířem moderního vzdělávání 21. století. Naše základní škola Březinova stála u zrodu myšlenky podpořit pět základních škol v inovacích a zejména ve virtuální realitě. Takže od roku 2023 je v pěti školách vlastně inovovaná učebna, kde bude nejenom polytechnika, robotika, hlavně virtuální realita, kde se vlastně snoubí vizuální prostředí pro děti, včetně prožitkového učení. Za to jsme strašně rádi. Celková dotace je 42,5 milionů, takže velice děkujeme zřizovateli a výše dotace je 85 procent, takže se na to hrozně moc těšíme.“

Další učebny virtuální reality vznikají ještě na školách Horymírova a Krestova. Již hotové učebny zase mají na ZŠ Františka Formana a Chrjukinova. S rozpočtem 22 miliónů korun se tedy jedná o největší investici na školách letošních prázdnin. Na Základní a Mateřské škole Volgogradská se zase během léta realizuje nejvíce projektů, a to hned tři.

Kateřina Blahutková, zástupkyně ředitelky, MŠ a ZŠ Volgogradská: „V letošním školním roce se nám podařilo realizovat za podpory městského obvodu Ostrava jich tři velké opravy. První z nich je plot kolem školního pozemku. Druhá se právě realizuje, to je rekonstrukce kuchyněk v naší mateřské škole, které byly v původním stavu od doby, kdy se školka postavila a poslední rekonstrukce, kompletní, která teď aktuálně vrcholí, je jedna z pěti tříd, kde bude dětská skupina.“

Celkem se během prázdnin v obvodu opravuje či staví na deseti školách.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Tak je to samozřejmě hodně, protože je léto, tak děti nejsou ve škole a ve školce, tak máme možnost to opravit, já jsem si to i napsal, abych něco nezapomněl. To máte, školní kuchyně, virtuální realita, podlahy, oprava kuchyně, dokonce plynová kotelna. Takže děláme toho opravdu hodně, na téměř každé škole nebo školce se něco drobného dělá a využíváme na maximum těch prázdní na to, že děti pobíhají zrovna někde jinde.“

Dalšími velkými investičními akcemi letošních prázdnin jsou také zateplení spojovacích chodeb na MŠ Mjr. Nováka za 10 milionů nebo oprava školní kuchyně na MŠ Tarnavova za 5,5 milionů. Veškeré stavební akce na školách v obvodu během prázdnin se tak vyšplhají na skoro 50 milionů korun.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000049821/rekonstrukce-a-stavby-za-45-milionu-korun-se-realizuji-behem-leta-na-skolach-obvodu