Je podepsáno. Rektoři obou ostravských univerzit a primátor města stvrdili spolupráci, která se sice už dlouhou dobu přirozeně děje, až teď má ale konkrétní podobu.
"Opravdu bych to zarámoval tím rámcem strategického plánu města Ostravy, kde vytváříme jízdní řád a takovou vizi města na 20, 30 let, na generaci dopředu. Všichni se shodujeme na tom, že podpora vzdělanosti je jedna z těch klíčových ambicí, kam směřujeme. Právě vzdělanost může pomoct regionu změnit tvář. Abychom to pojali skutečně systematicky, tak to strategické partnerství s univerzitami je klíčové. Memorandum není jen formálním dokumentem," říká primátor Tomáš Macura (ANO 2011).
"Dosud byla ta podpora v jednorázových projektech, ale shodli jsme se ve vedení, že bychom ji rádi systematizovali," dodává náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek (ODS).
V minulosti díky spolupráci s městem vznikla například lékařská fakulta, která má už první absolventy. Projekty, které přijdou na řadu v budoucnu jsou v mnoha oblastech, ze strany vysoké školy báňské je to například řemeslný inkubátor. Specializovaná dílna otevře příští rok na jaře.
"Já si myslím, že takovouto spolupráci je do budoucna rozumné formalizovat. Těch projektů, které máme nachystány, je celá řada," vysvětluje rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.
Také ostravská univerzita systematickou spolupráci vítá a v seznamu má několik strategických projektů, například přípravu nové budovy Fakulty umění, Centra zdravého pohybu nebo univerzitní městský kampus.
"Já jsem velice rád, že záměry města a OU jsou v mnoha případech velmi totožné, ale žádné memorandum ještě nikdy nic nevytvořilo, vždy je to o lidech," dodává Jan Lata, rektor Ostravské univerzity.
Memorandum bylo uzavřeno na dobu neurčitou a stane se základem právě pro realizaci těchto záměrů. Podobná memoranda jsou v univerzitních městech běžná, v Česku vznikla například v Praze nebo v nedaleké Opavě.