V Ostravě zanikají fotbalová hřiště. Podle sportovní strategie, kterou má město k dispozici, jich ubylo šestnáct. I to jeden z mnoha důvodů, proč Ostrava chystá změny na Bazalech.
"V Ostravě chybí ucelený fotbalový areál, kde by mohli výkonnostní sportovci trénovat. Ten poslední byl na Jeremenku a je zrušený. Druhým důvodem bylo to, že v Ostravě nemáme v současné době fotbalovou akademii. Nejbližší je v Karviné a jsme vlastně jedno z posledních krajských měst, které ji nemají. Třetím důvodem bylo to, že jsme chtěli zachovat určitou fotbalovou tradici a to Genius Loci, které na Bazalech je, k tomu i zachovat sídlo Baníku," vysvětluje náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek (ODS).
Vznikne celkem 6 tréninkových ploch a nová budova, která vyroste na místě stávající tribuny. Město počítá s její demolicí a výstavbou nového objektu. "Tato varianta vyjde investičně i provozně levněji. Celkově by výstavba měla stát 201 milionů korun, z toho 18 milionů počítáme na demolice," dodává Martin Štěpánek.
Nový objekt nabídne fotbalistům 10 šaten, posilovnu, rehabilitaci i tělocvičnu nebo 60m dlouhou krytou dráhu. Peníze na projekt, a to 70 milionů korun přislíbil MS kraj.
"Je faktem, že vlastníkem toho areálu jsme, nemáme pro něj žádné jiné smysluplné využití. Nic jiného tam postavit nemůžeme. Jinou plochu pro fotbalovou akademii tady také nemáme, takže jsme nakonec souhlasili s tím, že se zpracuje a odsouhlasí investiční záměr pro takový projekt," řekl k plánům primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO 2011).
Celý areál bude spravovat společnost Vítkovice Aréna, klub si bude pronajímat kanceláře i tréninkové plochy. Trénovat budou moct i další kluby nebo veřejnost. Město chce do konce roku zvládnout projektovou část, na jaře bourat stávající budovu a poté stavět. Otevření areálu by se mladí fotbalisté mohli dočkat na konci roku 2018.