Přesuny ve ztížených horských podmínkách pod taktickým námětem, čelit lavinovým situacím, improvizovaně slaňovat, transportovat raněného nebo přenocovat v zahrabu, museli zvládnout ostravští záložníci během letošního přežití.
,,Naším prioritním úkolem je zabezpečit obranu a ochranu teritoria Moravskoslezského kraje a zejména objektů kritické infrastruktury. Pro některé naše vojáky se jedná už o čtvrté zimní přežití, proto postupně zvyšujeme náročnost při těchto cvičeních k dosažení požadovaných operačních schopností. Důraz klademe především na velení a řízení, sladění jednotky a prohlubování taktických dovedností vojáků. Výcvik v horském terénu v zimních klimatických podmínkách je součástí přípravy jednotky k plnění našeho operačního úkolu“ uvedl řídící cvičení ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.
Při pádu laviny rozhoduje každá minuta Horské podmínky jsou spojeny s velkým množstvím nečekaných nástrah. Proto vojáci také nacvičovali vyhledávání osob zasypané lavinou pomocí lavinové sondy a vyhledávače. Po vyhledání museli záložníci zasypané transportovat z těžko přístupného terénu pomocí improvizované kladky na nosítkách na základnu.
,,Při pádu laviny rozhoduje každá minuta a připravenost týmu“ znělo z úst instruktorů ze 73. tankového praporu, kteří vojákům předávali zkušenosti.
„Zimního přežití se účastním každý rok. U jednotky je vidět, že se posouvá neustále dál, začali jsme horskými přesuny, teoretickými znalostmi a nyní jsme schopni plnit naše hlavní úkoly v těchto drsných podmínkách pod taktickým námětem s přenocováním v terénu“, ocenil dovednosti ostravských záložníků velitel čety poručík René Petr. ,,Málo spánku, přenocování ve sněhovém zahrabu a noční přesun, to vše pro mě jako pro nováčka roty bylo hodně náročné, jak fyzicky, tak psychicky“ řekl o přežití svobodník Michal Kučera.