V první výzvě získaly dotaci necelé čtyři stovky ostravských žadatelů. Město pro další, na které se nedostalo, vyčlenilo v rozpočtu až 10 milionů korun. Kotlů, které je třeba vyměnit, je totiž stále hodně, na území města podle odhadu dva a půl tisíce.
"Musíme teď maximálním způsobem využít výzev, které před námi jsou, abychom lidi aktivizovali k tomu, aby si žádosti o výměnu podali. My pro to chceme udělat maximum, takže jsme si vyhodnotili všechny ty limitní faktory, které cítíme, že mohly být brzdou pro některé občany v předchozích výzvách," vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO 2011).
"Máme vykomunikováno s krajem, že bychom přijímali žádosti také u nás na radnici. Bude opět zřízeno kontaktní centrum pro podávání informací. Budeme také pořádat semináře na celém území města," dodává náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová (ANO 2011).
Další velkou výzvu kotlíkových dotací vyhlásí ministerstvo životního prostředí pravděpodobně letos v březnu, také do této výzvy se chce Ostrava zapojit. "Hodně intenzivně právě jednáme s MS krajem, aby umožnil žadatelům modifikovanou ex-ante platbu. To by znamenalo, že by žadatelé nemuseli platit dodavateli kotle. Celou fakturu by zaplatil MS kraj," upřesňuje Šebestová.
Moravskoslezský kraj totiž bude mít díky dotaci k dispozici téměř 900 milionů korun Přesné podmínky ale budou upřesněny do konce února. Dosavadní výměna kotlů by měla už tak městu přinést výsledky, ve vzduchu totiž bude o 40 tun emisí prachu méně než předtím.